Slovenija

Okoljskim kriminalcem v EU odslej do 10 let kazni

Ljubljana, 26. 03. 2024 13.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
A.K., STA
Komentarji
7

Svet EU je uradno sprejel novo direktivo za boj proti okoljskemu kriminalu, katere namen je izboljšati preiskovanje in pregon okoljskih kaznivih dejanj. Direktiva med drugim določa nova kazniva dejanja na področju okolja, predvideva pa tudi višje kazni za kršitelje.

Kot so danes sporočili iz Sveta EU, direktiva med drugim prinaša določitev minimuma skupnih pravil pri opredelitvi kaznivih dejanj in kazni za celotno EU. Direktiva širi seznam novih kaznivih dejanj z devet na 20. Med njimi so nezakonita trgovina z lesom, nezakonito recikliranje ladij in hujše kršitve zakonodaje o kemikalijah.

Spremembe direktive prinašajo še določilo o kvalificiranem kaznivem dejanju za primere, ko je kaznivo dejanje storjeno namerno in povzroči uničenje ali nepopravljivo oz. dolgotrajno škodo okolju.

Za namerna kazniva dejanja, ki povzročijo smrt osebe, bodo morale države članice predvideti najvišjo zaporno kazen najmanj deset let, pri čemer lahko v svoji nacionalni zakonodaji predvidijo še strožje kazni. Za druga kazniva dejanja je zagrožena zaporna kazen do pet let. Najvišja zaporna kazen za kvalificirana kazniva dejanja pa je najmanj osem let. 

Onesnaževanje morja
Onesnaževanje morja FOTO: Dreamstime

Direktiva prinaša tudi globe za kršitelje zakonodaje. V primeru podjetij bo višina globe za najhujše kršitve morala znašati najmanj pet odstotkov od prihodkov podjetja na svetovni ravni ali alternativno 40 milijonov evrov, za ostale kršitve pa najmanj tri odstotke prometa ali 24 milijonov evrov.

Države članice bodo morale v skladu z določili direktive zagotoviti, da bodo podjetja in fizične osebe lahko kaznovani tudi z dodatnimi ukrepi, kot so je izpolnitev obveznosti kršiteljev, da sanirajo povzročeno škodo, omejitev dostopa do javnega financiranja ter z odvzemom dovoljenj oz. pooblastil.

Danes sprejeta direktiva bo nadomestila staro direktivo o kazenskopravnem varstvu okolja iz leta 2008. Države članice imajo od začetka veljavnosti direktive dve leti časa, da njena določila prenesejo v nacionalno zakonodajo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Pig Brother
26. 03. 2024 15.26
+3
Kaj pa sosežig odpadkov, za kar dovoljenja pišejo ljudje, ki živijo 100 km stran in jim je mar za ljudi, ki se dnevno zastrupljajo na območju kjer ima nek obrat dovoljenje? ??? Za te je kakšna kazen?
Delavec_Slo
26. 03. 2024 14.56
+7
A kdaj bodo pa šli sedet spodbujevalci vojn!!!!
Aleš Hartner
26. 03. 2024 14.47
+9
Okoljski kriminal je tudi izsekavanje gozdov zaradi gradnje vetrnih elektrarn.
tirolec
26. 03. 2024 14.24
+5
Hahahaha....le teh, ki onesnažujejo in smradijo (na črno, v škodo narave in človeštva) ne najdejo, ne zasledijo...
NiggerianScam
26. 03. 2024 14.05
+3
Končno, samo sedaj je potrebno še dejansko ujeti in obsoditi kršitelje.
ARNO50
26. 03. 2024 13.40
+5
Torej boste Zokija končno spravili v zapor.