Poudarek svetovnega dneva beguncev, ki letos poteka že četrtič, bo tako na prostovoljni vrnitvi beguncev v matično državo (njihov povratek domov potem, ko so tam vzpostavljeni primerni pogoji za tako vrnitev), integraciji v državi gostiteljici ali pa preselitvi beguncev v neko varno državo (ker prva država zatočišča ne more učinkovito zagotoviti njihove varnosti). Po podatkih Visokega komisariata Združenih narodov za begunce (UNHCR) je bilo konec lanskega leta pod njihovo zaščito na svetu 17,1 milijona oseb, med katere spadajo begunci, prosilci za azil, notranje razseljene osebe, osebe brez državljanstva in druge osebe.
V Sloveniji pa je leta 2002 za azil zaprosilo 640 oseb, leta 2003 pa 1100, medtem ko je država do sedaj status begunca priznala 104 osebam, so sporočili iz UNHCR. Minister za notranje zadeve Rado Bohinc je v poslanici ob dnevu beguncev zapisal, da v razmerah globalizacije in demografskega staranja razvitih držav dobivajo migracije in migracijski tokovi nove razsežnosti, ki jih spremljajo nove oblike upravljanja z migracijami.
Posebno mesto v migracijski politiki Slovenije ima tudi azilna politika. V ta namen Slovenija beguncem zagotavlja pomoč pri vključevanju v okolje, in sicer med drugim z izvajanjem tečaja slovenskega jezika, spoznavanjem kulture, zgodovine in dodeljevanjem začasne denarne pomoči. Kot je še zapisal Bohinc, naj bo svetovni dan beguncev priložnost, da se zavemo pomena vključevanja beguncev v slovensko družbo in se zavežemo k nadaljevanju dela pri vzpostavitvi učinkovitega sistema ter zagotavljanju ustrezne pomoči pri vključevanju v vsakdanje življenje.
Sodeč po izjavah državne sekretarke na ministrstvu za notranje zadeve (MNZ) Astrid Prašnikar in namestnika generalnega direktorja direktorata za migracije MNZ Žarka Bogunoviča pa se v slovenski politiki do beguncev obetajo nekatere izboljšave. Prašnikarjeva in Bogunovič sta v petek namreč napovedala izboljšanje nastanitvenih možnosti, prav tako pa tudi izdelavo dokumenta z izhodišči splošne integracijske politike, zakona o začasni zaščiti in uredbe o integraciji tujcev.
Na področju beguncev in azila še veliko perečih problemov
Nevladne organizacije Amnesty International Slovenije, KUD France Prešeren - projekt Pregnanci, Mirovni inštitut, Pravno-informacijski center, Slovenska filantropija, Ustanova Fundacija GEA 2000 in Konzorcij Živa so na notranjega ministra ob svetovnemu dnevu naslovile pismo glede perečih problemov na področju beguncev in azila v Sloveniji.
Na področju reševanja namestitve in oskrbe ranljivih kategorij bivših začasnih beguncev iz BiH želijo tako opozoriti na dejstvo, da standard v namestitvenih kapacitetah ministrstva in oskrba nista prilagojena za posebne potrebe teh oseb. Med njimi so posebej izpostavili starejše in onemogle, ki potrebujejo posebno nego in nikakor ne morejo biti prepuščeni sami sebi. Ob tem pa ministra ponovno opozarjajo na težave nekdanjih imetnikov začasnega zatočišča, ki so pridobili status tujca pred uveljavitvijo novele zakona o začasnem zatočišču. Po mnenju avtorjev pisma mora Slovenija okrepiti celostno zmogljivost azilnega sistema, ki v mnogih aspektih ni primerno pripravljen na nove okoliščine članstva v EU, predvsem na pričakovano povečanje (vrnjenih) prosilcev za azil zaradi aplikabilnosti Dublinske konvencije.
V sklopu praznovanja svetovnega dneva beguncev je sicer že v petek v Ljubljani potekal koncert, ki ga je organiziral UNHCR v Sloveniji in na katerem so nastopile glasbene skupine Vali, B-fine rastamovement in Mojo hand. Na koncertu je kot slavnostna govornica nastopila tudi ljubljanska županja Danica Simšič, ki je ob tem povedala, da je Slovenija dokazala, da ima odprte roke in srce za begunce. Skupaj z UNHCR je namreč pomagala številnim beguncem s Hrvaške, iz Bosne in Hercegovine in s Kosova. Z odločitvijo, da se Slovenija priključi Evropski uniji, pa smo se odločili tudi za odprtje trgov in naše družbe. V tem smislu se spreminja tudi zakonodaja o beguncih in prosilcih za azil, ki bo prilagojena evropskim načelom in predpisom, je še povedala županja.