Začetki obeleževanja dneva Zemlje segajo v leto 1963, ko si je tedanji ameriški senator Gaylord Nelson prizadeval, da bi okoljski problemi prišli na dnevni red ameriške politike. Nelson je organiziral predsedniško turnejo, na kateri naj bi opozorili na probleme v okolju. Vendar je ustrezen odmev v javnosti dosegel šele prvi dan Zemlje, 22. aprila leta 1970, ko je na prireditvah, posvečenih dnevu Zemlje v Ameriki sodelovalo okrog 20 milijonov ljudi. Dan Zemlje po letu 1970 obeležujejo vsako leto, število sodelujočih posameznikov, organizacij in držav pa narašča. Sodelujoče organizacije se med seboj povezujejo v posebno omrežje Earth day Network.
Svetovni dan Zemlje s številnimi prireditvami obeležujejo tudi slovenske nevladne okoljske organizacije. Danes zvečer bo v Mladinskem hotelu Celica na Metelkovi okrogla miza na temo Koga okolje sploh še briga?, v soboto ob 10.00 pa nevladne organizacije na Prešernovem trgu v Ljubljani pripravljajo tudi protestni shod.
Nevladne organizacije opozarjajo na razkorak med zavezami slovenske vlade na področju okolja in trajnostnega razvoja ter njihovim dejanskim izpolnjevanjem.
"Vlada je podprla številne ukrepe, ki vodijo v nadaljevanje degradacije okolja in narave v Sloveniji. Načrtovana gradnja sežigalnic, nova elektroliza aluminija v Talumu, javna podpora investicijam v nuklearno energijo, sprememba zakona o Triglavskem Narodnem Parku, način in zamudništvo pri implementaciji projekta Natura 2000, oviranje ustanavljanja regionalnih parkov, že ob sprejemu zastarel Nacionalni energetski program, projekti vetrnih elektrarn na Krasu, brezbrižnost ob posegih Hrvaške na območju reke Drave in napovedi gradnje nove jedrske elektrarne, so le nekateri med njimi," so zapisali predstavniki slovenskih okoljskih organizacij.
Ob letošnjem dnevu Zemlje v Sloveniji potekajo tudi številne akcije urejanja okolja, ki jih te dni izvajajo turistična in druga društva. Posebno pozornost namenjajo urejanju okolja jezer, potokov in vodnjakov. Te dni urejajo gorsko turistične centre in se pripravljajo na poletno sezono. Pozornost okolju namenjajo tudi upravljavci cest, ki urejajo nabrežja in okolico, počivališča, cestne postaje, bencinske servise in s tem postajajo prijaznejši za turiste in obiskovalce, so sporočili iz Turistične zveze Slovenije.
S festivalom Turizmu pomaga lastna glava, v katerem sodeluje približno 80 turističnih podmladkov, se mladi pridružujejo svetovnem dnevu Zemlje s predlogi turistične ponudbe mladim za dopustovanje v svojem kraju. V Kranju bodo srednješolci iz 38 strokovnih šol in gimnazij na posebni tržnici predstavili svoje raziskovalne naloge na temo Več znanja za več turizma, ki se povezuje s turistično ponudbo v sonaravnem okolju.
Ministrstvo za okolje, prostor in energijo pa je ob dnevu Zemlje slovenskim osnovnih šolam in knjižnicam distribuiralo publikacijo z naslovom Od kod priteče pitna voda?, ki jo je izdal Inštitut za celostni razvoj in okolje - ICRO iz Domžal, so sporočili iz ministrstva.