Slovenija

Reforma sodstva: predlagana združitev okrajnih in okrožnih sodišč

Ljubljana, 15. 05. 2025 07.17 | Posodobljeno pred 6 urami

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Vlado danes med drugim čaka obravnava svežnja zakonskih predlogov za reformo sodstva. Ta med drugim predvideva optimizacijo mreže sodišč, uvedbo enovitega sodnika ter spremembe pri imenovanju sodnikov vrhovnega sodišča in mandatu predsednikov sodišč. Po predlogu ministrstva bi rešitve uvajali postopoma z začetkom v letu 2027.

Paket prenove sodne zakonodaje zajema predlog novih zakonov o sodnikih in o sodiščih, predlog novele zakona o sodnem svetu in predlog novele zakona o državnem tožilstvu.

Cilj ministrstva za pravosodje je največja reforma sodstva v zadnjih treh desetletjih, ki bi preprečila nastajanje sodnih zaostankov, zagotovila bolj enakomerne obremenjenosti sodnikov in prinesla učinkovito varstvo pravic strank.

Reforma med drugim predvideva uvedbo le ene vrste sodišč na prvi stopnji. Če bodo predlagane spremembe sprejete, bodo na prvi stopnji le okrožna sodišča. Okrajna sodišča se bodo združila z okrožnimi, izjema je okrajno sodišče v Ljubljani, ki ne bo ukinjeno, pač pa bo postalo zunanji oddelek okrožnega sodišča v Ljubljani. Območja okrožnih sodišč bi ostala enaka.

Sodišče
Sodišče FOTO: Bobo

Druga velika sprememba je poenotenje sodnikov in tožilcev prve stopnje. Okrajni sodniki bi tako postali okrožni, posledično pa bi se spremenila tudi upravljavska struktura sodišč. Okrožna sodišča bi še vedno vodil predsednik, zunanje oddelke pa sodniki, ki jih bo z letnim razporedom določil predsednik.

Reforma predvideva tudi prenos pristojnosti imenovanja sodnikov vrhovnega sodišča, če je izbrani kandidat že izvoljen v sodniško funkcijo, z državnega zbora na Sodni svet.

Predlog novega zakona o sodiščih bi med drugim uvedel mehanizem obveznega periodičnega nadzora nad opravljanjem zadev sodne uprave na vsaka tri leta. Mandat predsednikov sodišč bi se s sedanjih šest skrajšal na pet let, mogoča bi bila največ dva mandata.

Predlagane rešitve bi se uvajale postopoma. Začetek uporabe zakonodaje je predviden s prvim januarjem 2027 z dveletnim prehodnim obdobjem.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (19)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Smuuki
15. 05. 2025 13.30
+2
Prevetritev sodstva je več kot nujna. Sojenja v razumnem roku ne zmorejo. Če hočemo spremembe bo treba poseči tudi v kadrovsko strukturo. Trenutna sestava ni niti nepristranska, niti uspešna pri delu. Zakrnrl mastadont ki se ni uspel prilagoditi času. S tem kadrom se niti slučajno niti ne more
Darko32
15. 05. 2025 14.00
Kako boš sodil v razmnem roku, če pa skrivajo dokaze. VIdeli smo šolski primer skrivanja oporok. Torej na tej točki kako bodo sodili razmno, če pa so skrivali dokaze. TOREJ rešitev je lustracija in uvesti mandatno zaposlitev za ves kader po sodiščih od čatota do sodnika.
Smuuki
15. 05. 2025 13.26
+1
Prekladanje organizacijskih oblik ima en sam namen. Preštevilčno zasedbo obdržati v drugačni organizacijski obliki. Rezultatov dela itak ni. Spet so izjeme
Grma53
15. 05. 2025 12.22
+4
Trenutno veliko bolj potrebujemo lustracijo, kot premetavanje gnoja iz enega kupa na drugega
Darko32
15. 05. 2025 13.58
+1
Edino to je rešitev. Čistka v sodstvu je nujna, saj določeni se gredo sodstvo tako, da skivajo dokaze. VIdeli smo način v priemru založenih oporok. To je samo šolski primer dela po sodnijah in kako skrivajo. Tega je očitno na tone in potem se gremo neko pravno državo. Skriješ ali prirediš dokaze in potem delaš zaključke in obtožuješ. ZAto je potrebno izvesti ostro lustracijo in zaostriti kazenske sancije.
bronco60
15. 05. 2025 10.57
+2
Na sodišču naj delajo sodniki tisto, za kar so preplačani, naj ne dodeljujejo svojega dela podpornim osebjem za minimalno plačo.
Mekenzi
15. 05. 2025 09.45
+1
Bolje da ukinemo sodstvo, saj gospode ki kradejo milijone, pustijo pri miru, male kradlivce pa sodijo, sodišče imajo v rokah jugo srbski lobi, zato lahko, tako kot Janković, ki je izjavil da nebo nikoli obsojen pa tudi če milijarde ukradel in zastrupil ljudi z fekalijami. 😭😭🇷🇸
Darko32
15. 05. 2025 09.14
+1
Tukaj je edino pravilno, da se izvede lustracija v ostri obliki. Namreč določeni sodniki so več kot očitno politično usmerjeni in posledično dobivamo politične obsodbe. Potem je ptorebno še čatote, druge strokovne tako imenovane delavce narediti čistko, ker smo videli v preteklosti, da so skrivali kar oporoke in če gledamo iz vidika spoštovanje poslednjih želja naroda smo videli, da so tudi to pohodili in so zavestno skrili dokaze, katere bi uporabili v neki zadevi in bi jo prej zaključili. Ne tega niso storili ampak so se šli korupcijo v sodstvo. Zato je osnovni pogoj, da se naredi časovno mejen mandat in uvede kazenske sancije, če sodniku nekdo skrije dokaze in ga pri tem zavede se mora celotna zadeva blokirati in uvesti ugotovitev kdo je skrival in dotično osebo odsloviti iz sodišč po hitrem postopku in mu prepvoedati delo v sodstvu, javni upravi in tudi POlicji. Sedaj pa se spet gremo premetavanje iz enega kupčka na drugega brez čiščenja okolice. Zato je ta predlog v bistvu poligon za mešanje megle in nič drugega. Kdor je bral časopise v preteklosti v zvezi tega ali onega priemra je jasno videl, da so po sodnijah določeni v službi samo zato, da mešajo meglo in nič drugega. Če gremo na pravno varnsot naroda pa je to deveta briga.
bronco60
15. 05. 2025 11.04
Te razumem, ampak, če bi bili sodniki dobro varovani, bi verjetno lahko pošteno sodili, tudi Zokiju, tako se pa bojijo obsodit jugokriminalce, Tončeka in Janeza pa maksimalno obsodijo. Tako, da ....
iskriv
15. 05. 2025 13.57
Darko 32 , glede skrivanja relevantnih podatkov je bil najbolj razvpit primer skrivanja depeš v primeru Patrija , ko je vrhovna tožilka Brezigarjeva skrivala depeše , ki so opozarjale na korupcijo na liniji JANŠA - PATRIJA . Bolj kot reforma oziroma podeljevanje stolčkov bi bilo smotrno posodobiti kazensko zakonodajo v katero je treba vnesti ODGOVORNOSTI , preprečiti prenos premoženja na najbližnje sorodnike , preprečiti veriženje podjetij in onemogočiti da nekdo , ki je zaradi kriminalnih dejanj izgubil podjetje ali ga spravil v stečaj odprl še kdaj kakšno podjetje ali njegov bližnji sorodnik , omogočiti sledenje denarju in preprečiti korupcijo zlasti sistemsko korupcijo belih ovratnikov .
SenecaLucius
15. 05. 2025 08.57
+1
Obvezno bi moral biti predviden odbitek za plače vsem sodnikom, katerih sodba je padla na EU sodiščih in vsem, ki jim zastarajo primeri. Po npr. treh takih primerih se jih degradira ali odpusti.
zmerni pesimist
15. 05. 2025 08.21
+3
Leta 2027 ko vas že ne bo več
Jaz17
15. 05. 2025 08.02
+8
Lahko reformirate kolikor hočete...ampak, dokler sodniki ne bodo odškodninsko in kazensko odgovorni, bomo banana republika!
expost
15. 05. 2025 08.18
Sicer gre za kompleksno vprašanje, a če ga v tvoji maniri banaliziram: torej je cela EU banana republika. Namreč ni EU države, kjer bi bili sodniki odškodninsko ali kazensko odgovorni za napake. V primeru odškodninske odgovornosti, se ta naprti državi. Korupcijska ipd. dejanja posameznika, ki so povezava z opravljanjem dela, pa se povsod izvajajo na ravni nacionalnega kazenskega zakonika. V Nemčiji, Franciji in Italiji so imeli (tako kot pri nas) nekaj let nazaj precej odmevne primere, ki pa so se v večinoma (vsaj kar zadeva perspektivo majhnega državljana) tudi klavrno končala. So pač svete krave, kaj naj rečem drugega.
SenecaLucius
15. 05. 2025 08.59
+2
Ja zanimivo je, da zaradi nevestnega dela lahko kaznujejo zdravnike, gradbene inženirje, voznike itd, sodniki pa so povsem nedotakljivi….🤔😢
Darko32
15. 05. 2025 09.16
+2
SenecaLucius Zelo dobro si napisal. Izredno dobro vprašanje za razmislek. Javna skrivnost je, da se organizira po sodnijah skrivanje dokazov in zato bi morali biti v kazenske sancije zajeti tudi čatoti, in drugi uslužbenci po sodiščih. To kar se sedaj dogaja in beremo je anarhija, da je ni para.
13klu?
15. 05. 2025 08.00
+5
To nam nič ne koristi,če bodo preganjala le kurje tatove. Razni Jankovići in Janše pa z ogromno ovadb pa vsi oproščeni.
Darko32
15. 05. 2025 09.19
+1
13klu? Imaš prav. Prej bi rekel, da je glavni problem na tem področju malomarno delo pri zavarovanju dokazov, prirejanje dokazov in to počnejo tudi po sodnijah. Kaj pa je recimo drugega skrivanje spisov in kot smo brali da so skrivali oporoke drugega kot prirejanje dokazov. NA tej točki bi se lahko natolcevali cele dneve in modrovali.