Slovenija

Švicarski izvidi potrdili BSE

Ljubljana/Gornji grad, 21. 11. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Dodatna preiskava v referenčnem laboratoriju v Bernu v Švici je včeraj potrdila ugotovitve Nacionalnega veterinarskega inštituta o pojavu prvega primera BSE v Sloveniji, ki so ga odkrili pri govedu s kmetije v Tiroseku pri Gornjem Gradu.

image (28)
image (28) FOTO: 24ur.com

Kot je znano, sta minister But in direktor Veterinarske uprave RS (VURS) Zoran Kovač 12. novembra obvestila javnost, da na osnovi treh ponovljenih hitrih testov obstaja utemeljen sum na prisotnost bolezni BSE pri pet let starem govedu s kmetije v Zgornji Savinjski dolini. Dodatna preiskava v referenčnem laboratoriju v Bernu v Švici je ugotovitve slovenskega veterinarskega inštituta potrdila.

But: Lahko bi šlo za katero koli kmetijo

Franci But: "Gre za kmetijo, ki je zelo visokogorska, ne prevelika slovenska kmetija, vzorno urejena."

Minister za kmetijstvo Franci But je za 24 ur povedal, da se je obolela krava skotila na kmetiji Braneta Rihterja iz vasi Tirosek v občini Gornji grad. But je tudi poudaril, da bi se to lahko zgodilo kateri koli kmetiji ter da je krivdo potrebno iskati v desetletjih načina reje, v kateri so po vsem svetu, torej tudi v Sloveniji, do leta 1996 dajali v krmo za govedo tudi mesno-kostno moko.

Zaenkrat edini primer BSE

Za kmetijo, na kateri se je bolezen pojavila, veljajo posebni ukrepi, kmetija je pod posebnim nadzorom, potomce obolele živali pa bodo izločili že v kratkem, je povedal But. "V Republiki Sloveniji smo dolžni tako kot povsod po svetu, spoštovati jasno zapisano obvezo, da varujemo in storimo vse kar je mogoče za varstvo potrošnikov. Živali testiramo in izvajamo vse preventivne ukrepe," je še dodal But.

Po ministrovih besedah je po 26.000 opravljenih testih znani primer trenutno edini primer BSE v Sloveniji.

Rihter: Ne vem, kako je krava zbolela

Ekipa POP TV je takoj po potrditivi bolezni obiskala Braneta Rihterja, lastnika kmetije, s katere izvira obolela krava. Ta je ob obisku naše novinarke v Tiroseku 31 potrdil, da je krava, ki je v teh dneh v Sloveniji dvignila toliko prahu, res z njegove kmetije. Kot je dejal, je bila obolela krava Breda zadnje čase precej preplašena. "Krava ni več jedla in takrat ko ni več vstala, sem jo pokončal, higienska služba je kravo odpeljala, naprej pa je zgodba že jasna," je za POP TV povedal Rihter.

Rihter je za POP TV zatrdil, da čredo ni nikoli hranil s kostno moko.

Po opravljenih testih so ga nato z Veterinarske uprave obvestili, da obstaja sum, da je krava okužena z BSE in mu prepovedali nadaljne trgovanje z živalmi s kmetije. Rihter nam je zatrdil, da čredo ni nikoli hranil s kostno moko. "Obolela krava je krmljena s senom in s travno silažo, poleti pa se pase. Tukaj ni bilo nobene kostne moke, kljub temu, da je o njej toliko govora, je sam še videl nisem in je sploh ne poznam," je povedal Rihter.

Rihter je tudi povedal, da ima še vedno v hlevu enega kravjega potomca - telička, ki ga bodo v prihodnjih dneh usmrtili. Prvega kravjega potomca je družina zaklala že pred izbruhom bolezni.

Rejci pričakujejo pomoč države

Svoje meje so za slovensko meso že zaprle Hrvaška, BiH in Makedonija. Ker pa večina teh držav sploh ne izvaja nobenih testov, kontrole in nadzora kot Slovenija, je, kot je včeraj povedal minister But, uvoz iz naše države varnejši kot pa uživanje njihovih živil.

Predsednik Sindikata kmetov Slovenije Marjan Gorenc pa je dejal, da bodo zaradi nižjega povpraševanja po govedini potrebni intenzivni pogovori z vlado oziroma z resornim ministrstvom, ki bo v primeru izpada dohodka moralo zagotoviti denarno pomoč kmetom. Predsednik kmečkega sindikata še ni znal napovedati, kolikšen bo izpad dohodka, izrazil pa je bojazen, da bodo kupci izsiljevali kmete in tako znižali ceno goveda in govejega mesa.

  • 13
  • 12
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1