V soboto se je na Kongresnem trgu v Ljubljani zbralo na tisoče ljudi. Protestirali so proti odzivom slovenske vlade na krizo, ki ji še ni videti konec. Sindikalisti so na odru s prstom kazali na krivce za krize – pohlepne kapitaliste in opozarjali, da oblast uničuje solidarno državo, ki pa ji ne smemo dopustiti, da umre. Na proteste se je od vladnih predstavnikov v soboto odzval le resorni minister Andrej Vizjak, ki je pojasnil, da demonstracije jemljejo kot opozorilo, a le-te niso pot k rešitvi, pot k rešitvi sta pogovor in dogovor.
No, na Twitterju se je odzval tudi premier Janez Janša, ki se je navezoval na besede Branimirja Štruklja, predsednika Konfederacije sindikatov javnega sektorja in glavnega tajnika Sviza. Slednji je v govoru med drugim dejal, da če je vse, kar je vlada sposobna storiti, rezanje in sekanje socialne države, je ''ta trenutek pravi trenutek, da si poiščete delo, ki ne bo škodilo drugim in ki ste ga sposobni opraviti''.
Janša je Štruklju vrnil z besedami: "Kolovodja Štrukelj dobi na mesec več s sejninami in plačo kot predsednik države. To je bilo celo za Milana K očitno preveč."
Je Janša protestnike označil za zločince?
Štrukelj meni, da je tvit primitiven. ''Seveda bi od razumne vlade pričakovali, da bi nas takoj povabila na pogovore, saj je bilo na protestu 30.000 ljudi. Bili so sicer proglašeni za hudodelsko združbo – kolovodje namreč vodijo hudodelske združbe,'' je za 24ur.com dejal Štrukelj in dodal, da torej prave reakcije vlade ni.
In Štrukljeva plača?
V Svizu so se odzvali tudi na Janševo opazko o Štrukljevi plači. ''Zadnja izplačana bruto plača predsednika države je bila 6.063 evrov, plača Branimirja Štruklja pa je znašala 3.944,73 evra bruto. Plačo mu je določil glavni odbor Sviz in ni izplačana iz javnih sredstev, ampak iz zasebnih, zbranih s članarino, ki jo prispevajo članice in člani sindikata,'' so zapisali.
Kot državni svetnik je Štrukelj po navedbah Sviza mesečno prejel v povprečju po 905,39 evra bruto, kot član Nadzornega sveta Modre zavarovalnice pa 276 evrov bruto. ''Bruto izplačana plača in bruto sejnine (Modra zavarovalnica, Državni svet) skupaj znašajo 5.126,12 evra mesečno, tj. 936,88 evra manj, kot dobi predsednik države,'' so izračunali pri Svizu.
Sindikati s protesti zadovoljni, kaj sledi sedaj?
Kar sedaj sindikati po besedah Štruklja pričakujejo, sta dve točki, obe pa sta povezani s proračunom za prihodnje leto. ''Gre za elemente socialne države, ki se znižujejo, tukaj je recimo prehrana za dijake in študente in drugi prejemki, drugo pa so politika izvršenih dejstev pri masi za plače javnih uslužbencev, ki drastično posega v javni sektor,'' je dejal Štrukelj in ponovil napoved, da v primeru odpuščanja sledi splošna stavka.
Štrukelj meni še, da politika ne bi smela prezreti, da so protestniki svoje nezadovoljstvo prišli izrazit v svojem prostem času, a če se vlada ne bo ustrezno odzvala z zaostrovanjem, ki ne bo v prostem času, državo čakajo stavke, če bo imela tako neodzivno vlado, ki je sedaj v resnici tista, ki je na luni, je žogico Štrukelj vrnil Janši. Prepričan je še, da je v soboto na protestih prišlo do preloma v občutku državljanov in razpustitvi strahu, ki je vladal zaradi groženj vlade, kaj hudega se bo zgodilo. Prav zato meni, da se bodo sedaj ljudje hitreje in bolj pogumno odločali, da povedo to, kar si mislijo o oblasti.
Semoliča odziv ni presenetil
Tudi predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič je s protestom zadovoljen, sedaj pa pričakuje, da bo ''na vladni strani več razumevanja do naših stališč'', saj prehajajo v sklepne dele pogajanj. Glede zaostrovanja je povedal, da ne želi prehitevati z grožnjami, a je treba počakati, kaj bodo sedaj prinesla nova pogajanja.
Semoliča odziv vlade ni presenetil. Redko se je zgodilo, da so imeli politiki za protestnike prijazna sporočila, je odgovoril na naše vprašanje, kaj meni o Janševem zapisu. Dodal je, da se morajo tudi politiki zavedati, da bodo lažje opravljali svoje delo, če bodo dobili soglasja socialnih partnerjev.
KOMENTARJI (836)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.