
Novela zakona predvideva, da bi bodoči učitelji lahko že po treh letih študija dobili ustrezno kvalifikacijo za opravljanje poklica. Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ) v tem vidi nevarnost, da bi znova prišlo do razlikovanja v kvalificiranosti učiteljev ter ločevanja na osnovnošolske in srednješolske učitelje.
Skrajševanje študija s sedanjih štirih na tri leta je zato za SVIZ “nespametno", zlasti ob upoštevanju opozoril učiteljev, da jim že sedaj primanjkuje znanj o integraciji otrok s posebnimi potrebami, izvajanju učne diferenciacije in soočanju z nasiljem v šoli. Sindikat zato predlaga podaljšanje študija učiteljev v integralnem trajanju petih let, kar je tudi evropski trend.
Predstavniki SVIZ so o predlaganih spremembah zakona na nedavnem sestanku govoril tudi z ministrom za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Juretom Zupanom, ki je pokazal precej razumevanja za argumente za petletni študij in za pomisleke proti predlaganim spremembam, so še sporočili iz sindikata. Zupan je v pogovoru poudaril, da bo pomembno tudi stališče ministra za šolstvo in šport Milana Zvera, ki ga je SVIz v pismu zaprosil, naj podpre predlog za petletni študij za učitelje.