Slovenija

Svoboda bi podprla tehničnega mandatarja, Janša: Nisem se šel pogajat

Ljubljana, 18. 05. 2026 18.21 pred 29 dnevi 3 min branja 278

Robert Golob, Nataša Pirc Musar, Janez Janša

Prvaka Svobode in SDS, Robert Golob in Janez Janša, sta se minuli teden sestala s predsednico republike Natašo Pirc Musar. Govorili so tudi o možnosti tehničnega mandatarja, so potrdili v njenem uradu, ki so ga v Svobodi pripravljeni podpreti. Janša pa je glede pogovora pri predsednici dejal, da se k njej "ni šel pogajat". Glede predloga tehničnega mandatarja pa je dejal, da je koalicijsko pogodbo doslej potrdila že večina ostalih potencialnih koalicijskih partnerjev.

"V Svobodi smo volivkam in volivcem obljubili, da bomo storili vse, da preprečimo vlado Janeza Janše. S tem namenom smo pripravljeni podpreti tudi tehničnega mandatarja za sestavo nove vlade, ki bi ga predlagala predsednica republike," je v izjavi za medije po seji izvršnega odbora in sveta stranke dejala predsednica sveta Svobode Nataša Avšič Bogovič.

Takšen predlog bi po njenih besedah podprli za obdobje do največ dveh let in do predčasnih volitev. "V tem času bi poskrbeli za ohranitev stabilnosti države in spremembo volilnega sistema," je napovedala. Zatrdila je, da se Robert Golob ob tem ne umika z mesta predsednika stranke in tudi ne s funkcije poslanca.

Nataša Avšič Bogovič
Nataša Avšič Bogovič
FOTO: Bobo

Po svetu stranke SDS se je oglasil tudi predsednik SDS Janez Janša, ki je glede pogovora pri predsednici republike dejal, da se k njej "ni šel pogajat", temveč da se je odzval njenemu vabilu.

Odgovor na vprašanje glede predloga za tehničnega mandatarja je po Janševih besedah že v njegovem pojasnilu glede potrjene koalicijske pogodbe, ki jo je doslej potrdila že večina ostalih potencialnih koalicijskih partnerjev in ki bo, kot je napovedal, podpisana verjetno do konca tedna.

Pirc Musarjeva: Slovenija v takšnih okoliščinah potrebuje stabilnost

V uradu predsednice republike Nataše Pirc Musar so potrdili, da so se minuli teden sestali Golob, Janša in predsednica. "Z obema sem iskala možne rešitve za nastalo politično situacijo – rešitve, ki bi temeljile na dogovoru, odgovornosti in zavedanju zahtevnih mednarodnih razmer, v katerih se nahajamo," je dejala.

"Slovenija v takšnih okoliščinah potrebuje stabilnost, predvidljivost in osredotočenost na nujne reforme, ki jih moramo izpeljati, če želimo zagotoviti varnost, odpornost in razvoj naše države ter dobrobit državljank in državljanov. Pogovor je bil konstruktiven. Sogovorniki smo spregovorili o več možnih rešitvah in o tem, kako preseči trenutne politične delitve," je pojasnila.

Na mizi je bilo več možnosti, ena od teh je bila tudi možnost tehničnega mandatarja, ki je po njenih besedah lahko le plod medsebojnega spoštovanja in soodgovornosti do prednostnih nalog ter pripravljenosti, da se vsaj pri ključnih vprašanjih državni interes postavi pred strankarskega. "Pri tem sem pripravljena aktivno sodelovati in pomagati, a le pod pogojem, da bodo na obeh straneh izraženi iskreni nameni in resnična pripravljenost za odgovorno ravnanje ter zadostna podpora poslank in poslancev," je jasna.

Pirc Musarjeva je poudarila tudi, da je ob zaključku prvega kroga iskanja kandidatov za mandatarja javnosti prenesla jasno sporočilo državljank in državljanov, ki se obračajo nanjo, in sicer: "Slovenija potrebuje širši konsenz o ključnih razvojnih vprašanjih in zvestobo vrednotam, na katerih temelji naša družba. Slovenija sodi med najbolj razvite demokracije na svetu. Da tako tudi ostane, sta ključna medsebojno spoštovanje in odgovorno ravnanje vseh, ki nosimo javno odgovornost."

Razlagalnik

Tehnični mandatar je oseba, ki jo predsednik države predlaga za predsednika vlade v času politične krize, ko redne politične stranke ne morejo doseči dogovora o koaliciji. Takšna vlada, pogosto imenovana tudi prehodna ali strokovna vlada, običajno ni sestavljena iz politikov z močnim strankarskim ozadjem, temveč iz strokovnjakov, ki naj bi državo vodili do naslednjih rednih ali predčasnih volitev. Njena glavna naloga je zagotavljanje stabilnosti delovanja državnih institucij in reševanje nujnih vprašanj, ne da bi se pri tem ukvarjala z dolgoročnimi ideološkimi projekti.

V slovenskem parlamentarnem sistemu ima predsednik republike pomembno, a pretežno povezovalno vlogo pri imenovanju mandatarja. Po volitvah ali ob padcu vlade predsednik opravi posvete z vodji poslanskih skupin in nato državnemu zboru predlaga kandidata za predsednika vlade. Če v prvem krogu nihče ne dobi zadostne podpore, sledijo nadaljnji krogi, v katerih lahko predloge vložijo tudi poslanske skupine ali skupine poslancev. Predsednik republike tako deluje kot varuh ustavnosti in mediator, ki skrbi, da proces oblikovanja vlade poteka v skladu z demokratičnimi postopki in v razumnem času.

Vprašanja in odgovori so narejeni s pomočjo umetne inteligence.
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 2
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 3
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 4
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 5
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 6
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 7
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 8
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 9
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 10
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 11
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 12
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 13
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 14
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 15
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 16
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 17
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 18
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 19
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 20
KOMENTARJI278

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

miso4545
19. 05. 2026 21.11
Če bi hoteli, politiki, res kaj pametnega za narod narediti, potem bi iz vrst levih in desnih, poiskali pametne, sposobne ljudi, se združit in pozabit na zdrahe in vsake 4 leta potegniti žrtve povojnih pobojev, na plan. Čas je da se politiki zresnite in delujete v dobrobit ljudi, ne pa da skrbite (večina) za svoje guzi.e. Dovolj je bilo praznih obljub!
miso4545
19. 05. 2026 21.06
Smuuki
19. 05. 2026 15.05
Roberto roberto še na zadnji burek kot mandatar in je konec zgodbe
Tičfirič
19. 05. 2026 14.13
Golobizem=fašizem=komunizem
Smuuki
19. 05. 2026 12.01
Kaj vse bi svoboda? Zakaj pa ni? 4 leta so imeli to možnost. Kaj so počeli 4 leta?
all in
19. 05. 2026 11.52
imejmo še tehnično predsednico
Majzelj
19. 05. 2026 11.08
Golob igra težkega frajerja, pa še fešte svoje žene ne more plačat.
Smuuki
19. 05. 2026 14.16
Golob je luzer. Drugim davke nabija sam bi se jih izognil. On je kvslificiran lažnivec. Eno govori povsem drugo dela. In to so nekateri volili. Še zelo daleč od modrih in razgledanih so ti golobji volilci
Vladna norost
19. 05. 2026 15.02
Bolje ne bi mogel napisati. Vse drži!
KVAJSTABO
19. 05. 2026 10.52
Tehnični mandatar je oseba, ki jo predsednik države predlaga za predsednika vlade v času politične krize, ko redne politične stranke ne morejo doseči dogovora o koaliciji. Politične stranke SO DOSEGLE DOGOVOR, kaj zdaj Musarca bluzi?
natas999
19. 05. 2026 10.10
barka ti je nasedla na čeri,bajta se pa ti je podrla
Smuuki
19. 05. 2026 09.57
Kaj se je golob zbudil? Malo počasen je. V času ko se sestavlja vlado se ne gre na dopust. Je upal da se bo samo od sebe kaj naredilo? Je pa optimist
Jimi1
19. 05. 2026 09.48
Sramota vseh podlih sramot... Sedaj bi predsednica "tehnično vlado" , da z njo prikrije vse podlosti golobovih in sebe osebno! Vprašati se je tudi o odgovornosti Musarce za zadnja 4 leta plenjenja in splošne impotence v izvedbah česar koli kar narod potrebuje. Ona bi v novo vlado potegnila "strokovnjake" tipa Golob, Šivilja-Bratuška, Mesec... in skrbnik Skretov. Res prava strokovna in kompetentna ekipa, ki nas lahko popelje v sam Poden med fuge. Nižje pač ne gre!
Vladna norost
19. 05. 2026 09.06
V času svobode in veselih plesalcev se je preveč nabijalo davke, veselo kradlo...zdaj so izgubili oblast in to jih boli. Jenulla, Nika in njen Muki so skovali načrt za fajtanje.
T-I-T-O
19. 05. 2026 08.59
Pravno da pišem vso vlado in predsednico odpustim,Zakaj? Zato če je Svoboda zmagala na referendumu zakaj so ljudje hodili na referendume???Ker je par starih ljudi ,ki niso ničesar nardili kot g,Janša pa bi radi vodili SLO...Kam to pelje,v prepad države.Kaj vam je janša dal višje plače,regres..ničesar,On vas bo ubil oljublja da vam bo 1 procent pokojnine prekinil,da vas bo ubijal zares.Sedaj ste meli šanso še v dom prit sedaj samo v krsto...Če ne veste se znotraj zmenit 50% ljudem z vseh strank vam dam odpovedi,kot predsenici države.V vrteci se otroci vedo zmenit se ne kregajo vi pa par mescev vlade ne veste setavit...pa mandatarja izbrat.
MissYay
19. 05. 2026 18.20
Ja alo je hudič, dela iz ljudi otroke.
Important notice
19. 05. 2026 08.57
Kaj pa, če bi 4 ure na dan vodil Janša, 4 ure pa Golob? Vsak dela polovičen čas in dobi tudi plačo za polovičen delovni čas.
Andrej07
19. 05. 2026 08.40
Golobarji se obnašajo kot razvajeni otrok ko mu vzamejo igračko.
Perivnik
19. 05. 2026 08.42
Imaš prav, vendar razvajeni otrok ne kaže, vsaj v nežnejših letih, sovraštva do drugih. Kasneje res postane egoist ali narcis.
Perivnik
19. 05. 2026 08.39
Kako "gospo" ni sram? Kako upa s takšnimi besedami pred kamere? "Gospa" razdvaja slovenski narod, "gospa" kaže svoje sovraštvo do tretjine slovenskega naroda, ne samo sovraštvo, skoraj gnus veje iz njenih besed. "Gospa" se zavzema za tehnično vlado za dobo dveh let. Ni ji mar, če bo Slovenija dolgi dve leti še naprej stagnirala, samo, da ne bo Janša na oblasti. Pa kdo ste vi "gospa" v beli oblekci, da z vsemi temi besedami upate pred narod?
Vladna norost
19. 05. 2026 08.35
Svobodne plesalce še vedno močno peče in boli, Levica vsak dan še bolj nori... Golob in Asta se hodita redno klanjat in poljubljat prstan zelo podkupljive in na vse sodne postopke imune Golobove nedotakljive kraljice. Vztrajno so iskali šest puckotov, z podkupovanjem...neuspešno...zdaj so prišli na idejo o tehničnem PV, ker morajo narediti vse da bi preprečili Janši, da bi bil PV. To je njihov program.
Peroj
19. 05. 2026 08.34
Tukaj nekaj STRASNO “smrdi”!!! Tehnicno vlado!? Zato, da se LUMPARIJE prekrijejo? Nisem ne za enega ali drugega, ampak naj bo EDEN KAPITAN na ladji, drugace potone, ce sta “dva” oz KRNEKI…
motorist_mb
19. 05. 2026 08.16
Mokre sanje 🤣
Grizli14
18. 05. 2026 21.59
Zadnji poizkusi Svobode :)))
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763