Slovenija

Svoboda, SD in Levica v lov na podpise za referendum o interventnem zakonu

Ljubljana, 13. 05. 2026 15.10 pred 31 dnevi 4 min branja 110

Vrh koalicije

Tako Socialni demokrati kot Gibanje Svoboda in Levica bodo podprli sindikate pri aktivnostih za razpis referenduma o nedavno sprejetem interventnem zakonu. V Svobodi menijo, da morajo državljani dobiti besedo, ki je bila "v tej farsi hitropoteznega sprejemanja" marsikomu odvzeta, v SD obžalujejo sprejem "škodljivega zakonodajnega paketa, ki bo ustvaril milijardno luknjo v javnih financah". Levica pa, če bo DZ sprejel sklep o nedopustnosti referenduma, napoveduje celo ustavno presojo zakona.

Izvršni odbor stranke Gibanje Svoboda se je seznanil z napovedjo sindikalnih central, da bodo šli v zbiranje podpisov za začetek postopka za razpis naknadnega referenduma o v ponedeljek sprejetem omnibus interventnem zakonu, ki naj bi po mnenju predlagateljev prinašal rešitve za prihajajočo krizo in za razvoj Slovenije, po mnenju kritikov iz sindikatov in opozicije pa posega v temelje socialne države. Zakon so pripravili v trojčku NSi, SLS, Fokus, v Demokratih in Resnici, podprli pa so ga tudi v SDS.

V Svobodi so kritični zlasti do postopka sprejemanja zakona, ki posega v več drugih zakonov, kljub velikim spremembam pa je bila v postopku sprejemanja "marsikomu, če ne vsem", odvzeta možnost razprave o rešitvah. "Vzeli so besedo predstavnikom vlade, niso upoštevali zakonodajno-pravne službe, ki je na 31 straneh opozorila, kaj vse je s tem interventnim zakonom narobe, preslišali so državljanke in državljane, ki jih skrbi, kaj bo z njihovimi pokojninami, ki jih skrbi, kako bodo njihovi starši in stari starši preživeli. Utišali so tudi nas poslanke in poslance in, kar je bilo najbolj absurdno, utišali so sindikalne centrale," je nanizal generalni sekretar Matej Grah.

Matej Grah
Matej Grah
FOTO: Bobo

Kritičen je bil tudi do odnosa predstavnikov strank nastajajoče koalicije do sindikatov, saj "so si upali celo javno izjavljati, da sindikati ne služijo svojemu namenu in da ne delajo za pravice delavcev". "Verjetno, če bi lahko, bi jih bili pripravljeni tudi ukiniti in kljub tem grožnjam, kljub tem besedam so ravno sindikalne centrale tiste, ki so včeraj prve povedale, da bodo začeli z zbiranjem podpisov za zakonodajni referendum. Torej so se kljub vsem grožnjam postavili v prvo bojno linijo za pravice delavcev, za upokojence in nenazadnje tudi za mlade," je dejal.

Zato je po njegovih besedah "logična posledica", da bo stranka Gibanje Svoboda sindikalnim centralam pri tem pomagala, tudi z zbiranjem podpisov in drugimi aktivnostmi na terenu.

Grah je komentiral tudi stanje v stranki in zatrdil, da je ta enotna. Kmalu pa bodo zagnali tudi priprave na jesenske lokalne volitve.

Grah je ponovil tudi kritike zakona. Po njihovi oceni namreč zakon v marsikateri točki ni uresničljiv, verjetno je tudi neustaven in razdvaja ljudi. "Mene to spominja na en zmazek, ki bi ga lahko primerjal s tem, da nalogo za matematiko prepišem v petih minutah, preden se pouk nadaljuje," je bil slikovit. 

Pričakuje, da bodo poslanke in poslanci, ki so zakon sprejeli, odločali o dopustnosti zakonodajnega referenduma o njem. "Srčno upam, da bo jih takrat srečal razum in bodo glasovali tako, kot so tudi ljudem obljubljali, in takrat bomo videli, ali so na strani moči ljudi in moči argumenta," je pristavil Grah. Želi pa si, da bi tudi ustavno sodišče presodilo o ustavnosti takšnega referenduma o zakonu, ki sicer res posega tudi na davčno področje, o čemer referendum ni dopusten, a obenem "radikalno posega na 20 področij" in lahko poruši naš vrednotni sistem.

Socialni demokrati o 'škodljivem paketu' in 'milijardni luknji v javnih financah'

Tudo poslanska skupina Socialnih demokratov je sporočila, da obžaluje sprejem "škodljivega zakonodajnega paketa, ki je obšel socialni dialog, ruši solidarnost, slabi javno zdravstvo ter druge javne storitve in bo ustvaril tudi milijardno luknjo v javnih financah".

Ker verjamejo v razvoj, ki temelji na znanju, inovacijah, socialnem dialogu in močnih javnih sistemih, se pridružujejo zbiranju podpisov za razpis referenduma o interventnem zakonu za razvoj Slovenije.

"S pobudniki referenduma se strinjamo, da interventni zakon, ki ga je podprla nastajajoča koalicija, ni razvojni zakon, temveč zakon, ki načenja solidarnostne mehanizme države in omogoča davčne odpustke posameznikom z najvišjimi plačami, medtem ko breme posledic nosijo vsi ostali."

Slovenija si po njihovih besedah ne zasluži zakonodaje, pripravljene čez vikend, brez resne razprave, brez upoštevanja stroke in brez vključevanja vseh, ki jih bodo posledice teh odločitev najbolj prizadele.

Matjaž Han
Matjaž Han
FOTO: Luka Kotnik

"Interventni zakon" ne more biti izgovor za opuščanje demokratičnih postopkov, še posebej ne takrat, ko gre za obsežne sistemske posege na področju davkov, zdravstva, pokojnin in socialne varnosti, so še sporočili iz SD.

Levica napoveduje ustavno presojo zakona

Iz Levice pa so že v torek sporočili, da se bodo pridružili sindikalnim centralam pri zbiranju podpisov v podporo pobudi za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o interventnem zakonu za razvoj Slovenije. 

Referendumsko odločanje o zakonu je "edini način, da vsi tisti, ki jih trenutna oblast ignorira, noče slišati ali pa naravnost derogira, končno pridejo do besede skozi javno razpravo", je v izjavi za medije v Ljubljani dejal Luka Mesec. Če bo DZ sprejel sklep o nedopustnosti referenduma, bodo šli v ustavno presojo zakona, je napovedal.

  • naslovnica   junij
  • Prenosna klimatska naprava
  • Balkonsko pohištvo
  • Žar na oglje
  • Ventilator
  • Sup
  • Robotska kosilnica
  • Plinski žar
  • Montažni bazen
  • Masažni bazen
  • Lounge pohištvo Deia
  • Inverterska klimatska naprava
KOMENTARJI110

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Maki3322
19. 05. 2026 15.47
Ne gre za zmanjšanja davkov gre za bančno luknjo, ki jo bo povzroči interventni zakon. Poslanci bi morali prevzeti odgovornost in v tem primeru zmanjšati si plačo na polovico.
Arguss
16. 05. 2026 18.07
Kake podpise neki
Joško s Krasa
14. 05. 2026 08.23
Zdej,2500 podpisov bodo zbrali. Ampak potem,tudi če jim v parlamentu dovolimo nadalnje zbiranje podpisov jih brez zgoraj omenjenih sindikalisti 40 000 ne bi zbrali.Pa tudi z njimi bi jih verjetno težko.
anatomija
13. 05. 2026 21.06
So se dobro naučili od Janše . Sedaj bo imel janša neprestano grožnje z rteferendumi . Kkao drži tisti rek , da ima palica 2 konca
Smuuki
14. 05. 2026 10.49
Referendum vedno za če je skladen s zakonom. Če ga zakon na določene teme prepoveduje je treba spoštovat zakon ali pa prej popraviti zakon. Kaj tu ni jasnega?
Kod.
13. 05. 2026 20.09
Svoboda, SD in Levica v lov na podpise za referendum o interventnem zakonu...............A zdaj ko so pri koncu,bi kar delali😁
Nikoliveclevo
13. 05. 2026 19.46
Nic ne bo levnuharji, vas cas se je iztekel, naslednja stiri leta se bo delalo za gospodarstvo in delavce v gospodarstvu, ostali pa hop na kolesa in okrog ljubljanistana.
BBcc
13. 05. 2026 20.05
Dobički so rekordni. O ti ti nesramen Golob. Ne bo še delalo za gospodarstvo ampak za 1% bogatejših.
Smuuki
14. 05. 2026 10.51
Bodi bolj natančen. Golob je omogočil dobičke najbogatejšim. Energetika, zavarovalništvo, farmacija. Kaj pa ostali? Kje je pa tam dobiček? Ga ni? Kdo je delal za najbogatejše? Burek koalicija
Dragica Cegler
13. 05. 2026 19.45
Se kar cvilijo Popušili so US odločilo,da referendum odpade.
razumi če lahko
13. 05. 2026 19.33
Upam , da pride do referenduma in upam , da so ljudje dojeli in ne bodo še enkrat storili iste napake kot so pred 4 leti !
Bombardirc1
13. 05. 2026 19.33
Ne rabijo loviti podpisov. Tretjina poslancev lahko sama stori to... Dajmo poslanci bivše vlade ne jamrajte in bodite aktivni...
DAN ODPRTIH VRAT
13. 05. 2026 19.17
Moč prevaranim ljudjem...
Bolfenk2
13. 05. 2026 19.19
Volil sem Resnico. Sem še bolj prepričan, da sem se pravilno odločil.
BBcc
13. 05. 2026 19.29
Se pravi si volil nemoč ljudi po volitvah.
G. Papež
13. 05. 2026 19.16
Ko je vložil referendum Janša so temu kar zdaj sami počnejo rekli metanje polen pod noge.
anatomija
13. 05. 2026 21.08
Sedaj mu bodo vrnili s enako mero .In prav je tako
DAN ODPRTIH VRAT
13. 05. 2026 19.15
Dokler bo ta prevarantsko lažnjiva vlada gremo za vsak zakon na referendum
misterbin
13. 05. 2026 19.13
Plesalci in vsi ostali bodo čisto ponoreli ker njim ni uspelo to kar so mislili ,da bo pernati še naprej PV .Jok izviseli so .
kunccix
13. 05. 2026 19.04
Mislim, da bi lahko imeli do predčasnih volitev še vsaj šest posvetovalnih in štiri do pet zakonodajnih referendumov. Kasneje še kakšna pritožba na US in potem bo čas po novih predčasnih volitvah. Pa da vidimo princa teme, kako bo reagiral! Vodni top in solzivec na državljane, specialno enoto Policije nad državljane? Rumene jopiče in vardo z mahniĆem na repu?
Vera in Bog
13. 05. 2026 18.55
Takole bom rekla, golob zame ni bil najslabši, ene stvari bistveno boljše kot janša
misterbin
13. 05. 2026 19.11
Vera in Bog .......... V čem je pernati boljši ? V kraji in lažeh to ti verjamem njemu nišče na svetu ni raven
Bolfenk2
13. 05. 2026 18.41
Vsi, ki si z delom služimo kruh, se veselimo novega zakona, ki nam bo znižal davke. Ne samo predsednik uprave Nove Ljubljanske banke. Vsi ki tako ali drugače živijo na žuljih delovnega človeka, pa si seveda želijo višje davke, da bodo še bolje živeli na naš račun. Zato je desnica prava izbira za delovnega človeka.
BBcc
13. 05. 2026 18.48
To pa ni res. Bolj z nedelom in na žuljih drugih.
kunccix
13. 05. 2026 18.50
Ne bo vam znižal davke, brez skrbi. Lahko preberete zakon sami in ne nasedate kleru, ki vam dopoveduje in laže. Če ste delavec, boste zelo razočarani, če pa ste manager oz. predsednik uprave nekega podjetja, potem pa ja, se vam bo splačalo navijati za ta zakon. Dajte že prebrati te ukrepe sami in ne poslušajte drugih in ne berite komentarjev, ampak PREBERITE tudi dvakrat, če je potrebno
Vera in Bog
13. 05. 2026 18.56
Bolfi čakaš bone????
Vera in Bog
13. 05. 2026 18.56
Saj ni vse napačno na desni. Problem je ker je delavec pri njih na zadnjem mestu.
BBcc
13. 05. 2026 19.02
To pa ni res. Bolj z nedelom in na žuljih drugih.
BBcc
13. 05. 2026 18.40
Podpisov ne bo težko zbrati
VladaJePadla
13. 05. 2026 18.36
Čakajte malo. 4 leta podpirate kriminal vojne terorize, nebom sel v podrobnosti potem pridejo volitve nemorete sestavit vlade nimate programa ker ste racunal da boste nadaljevali z fašizmom nad Slovenskim narodom zdaj pa spet strasite ko druge stranke imajo program in so zaceli delat. Pa problem vam je naenkrat Stevanovic ki pravite da ni Slovenec. Pa saj ste ja multikulti lol. Verjamem da boli ko pa ste ves predvolilni trud vlozili v podkupovanja in to ne s svojim denarjem ampak denarjem davkoplačevalcev in da to ni dovollj zdaj spet miljoncki za referendum. Vlada se mora menjat pa da se naredi revizija inventura v štacuni pa potem lahko ponovimo volitve pa lahko tudi pride svoboda na oblast pa Levica kordiš Sd samo Bratušek Fajonova in ostali lopovi ki jih bo narod brcnil iz stolcka pa nikoli več. Zakonov bo se veliko da posamezniki ki so unicevali drzavo nebodo pod nobenim pogojem prisli v parlament. Za izdajo Slovenije in Evrope lahko samo pakirate cimprej. Evropa gre desno tudi Slovenija. Posredno in neposredno ste odgovorni da ljudje umirajo so umirali in se vojne nido končale prej in še trajajo saj ste podpirali nasprotno anti evropsko teroristicno in fašišticno stran.
kunccix
13. 05. 2026 18.44
Skropucalo od komentarja. Kot vedno, se pozna avtorjeva nizka izobrazba in visoka pripadnost SDSu. Slovnica in slovenščina sta mu tuji.
blackwizard
13. 05. 2026 18.34
Tri luzerske stranke, ne morejo prenest poraza
Vera in Bog
13. 05. 2026 18.20
naj bo zakon ali ne desna vlada za slovenijo ni ravno ok.
ap100
13. 05. 2026 18.26
zakaj tako meniš in seveda zakaj in kako sploh bi bila lahko slabša od zadnje res leve
Vera in Bog
13. 05. 2026 18.58
Ker poznamo sds to ne more biti nič dobrega.
mmickica
13. 05. 2026 21.13
Vera, ocitno poznate samo to, kar so vam levi povedali.
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1758