Predsednik države Danilo Türk je po posvetih z vodji poslanskih skupin o prihodnjem mandatarju povedal, da so vodje na pogovore prišli z dovolj jasnimi stališči, kar mu bo omogočilo predlagati mandatarja. Tega bi lahko, kot je dejal, predlagal že v začetku prihodnjega mandata.
Še pred tem se namerava predsednik, kot je povedal, sestati s predsednikom državnega zbora Pavlom Gantarjem. V pogovoru bi namreč rad ugotovil, kako poteka konstituiranje delovnih teles, da bo "predlog prišel v DZ ob takem času, da bo lahko nadaljnji postopek potekal čim bolj skladno in učinkovito".
Kontič: V SD predvidevamo devet mest predsednikov delovnih teles DZ
Poslanec SD Bojan Kontič je po dopoldanskem pogovoru s predsednikom Türkom, na katerem je za mandatarja predlagal predsednika SD Boruta Pahorja, dejal, da v tem trenutku kot največja stranka zase predvidevajo devet mest predsednikov delovnih teles DZ. Kontič je še spomnil, da so se ljudje na volitvah odločili za spremembe, "odgovornost za spremembe smo bili pripravljeni prevzeti in jih s tem tudi prevzemamo".
Dejal je še, da so glede razdelitve mest v delovnih telesih "dosegli nek načelen dogovor", ki ga bodo predlagali tudi opoziciji. Pojasnil je, da so pri njem upoštevali razdelitev mest v delovnih telesih glede na "kriterije, ki so bili postavljeni s strani sedaj največje opozicijske stranke oziroma takratnega predsednika državnega zbora". Pri tem so po njegovih besedah upoštevali volilne rezultate, "tako da mislimo, da je predlog korektno pripravljen in da je zelo dobra osnova za nadaljnjo razpravo".
Tanko: SDS ne bo podprla Pahorja
Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je po pogovoru s predsednikom Türkom dejal, da ga je ta "seznanil s svojo odločitvijo, da bo predlagal za mandatarja gospoda Boruta Pahorja". Ob tem je Tanko dodal, da v PS SDS predloga ne bodo podprli, ker je bilo v pred- in povolilnem času "vgrajenega izjemno veliko izključevanja".
Golobič kritičen do izključevanja v zadnjem mandatu
Toliko izključevanja, kot ga je bilo v zadnjem mandatu, Slovenija v obdobju parlamentarne demokracije še ni imela, je glede današnjih izjav Jožeta Tanka (SDS) po pogovoru s predsednikom Türkom ocenil predsednik Zaresa Gregor Golobič. Na vprašanje, kakšno mesto naj bi zasedel v prihodnji vladi, Golobič ni želel odgovoriti.
Golobič je sicer predsedniku republike v dopoldanskem pogovoru izrazil podporo Borutu Pahorju kot kandidatu za mandatarja. "Stranka SD je dobila na teh volitvah nesporno večino. Iz tega izhaja ne samo njena pravica, tudi dolžnost, da prevzame odgovornost za vodenje vlade v tem mandatu, in stranka Zares želi tu biti konstruktiven člen," je pojasnil.
O svoji vlogi v novi vladi je Golobič pojasnil, da sta se s Pahorjem sestala že pred 14 dnevi in takrat "sva zelo hitro, brez težav in v obojestransko zadovoljstvo dorekla mojo vlogo in mesto. O tem pač še ne želim javno govoriti, ker je to pravzaprav njegova pristojnost, odgovornost, tudi zadnja odločitev in je ne želim na ta način prejudicirati."
Sicer pa glede kadrovske sestave vlade Golobič verjame, "da bo nekje do konca tedna, morda čez vikend, bolj primeren trenutek za to, da bi vanj umestili celoto". Ambicija koalicijskih partneric je namreč po besedah prvaka Zaresa ta, da bi bil dogovor o koalicijski pogodbi kot celoti – torej tudi glede sestave vladne ekipe – "dorečen pred glasovanjem o mandatarju" oziroma celo, da bi pred glasovanjem o mandatarju o tem odločali že tudi pristojni organi strank.
Žnidaršič: Pahor lahko računa na glasove DeSUS
Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Žnidaršič je po dopoldanskem pogovoru s predsednikom republike Danilom Türkom povedal, da so "v DeSUS zagotovili absolutno in enoglasno podporo" Borutu Pahorju kot kandidatu za mandatarja.
S predsednikom republike sta se po Žnidaršičevih besedah pogovarjala še o razmerah v državi, načrtovanju vsebine dela prihodnje oblasti, pogovor pa je potekal "v prijetnem vzdušju".
Jelinčič: SNS bo podprla Türkov predlog za mandatarja
Predsednik SNS Zmago Jelinčič je po pogovoru s Türkom dejal, da bo podprl Türkov predlog za mandatarja, ki je po njegovih besedah "pravzaprav znan in imamo samo enega najbolj verjetnega". Kot je povedal, sta se s predsednikom pogovarjala tudi o ukrepih za rešitev nastale krize v Sloveniji in o šolskem sistemu.
Presečnik: Odgovornost za podporo mandatarju je na strani koalicije
Vodja poslanske skupine SLS Jakob Presečnik je po pogovoru s Türkom dejal, da je odgovornost za podporo mandatarju na strani predvidene koalicije. Dodal je, da bo SLS konstruktivna in aktivna opozicija. Na vprašanje, ali bodo poslanci SLS glasovali po svoji vesti, je Presečnik odgovoril, da so volitve tajne. "Če bo kdo od poslancev želel podpreti mandatarja, bo to tudi storil," je še dejal, a dodal, da glasovi SLS niso odločilni.
Sajovic: Pahorja bomo podprli
Vodja poslanske skupine LDS Borut Sajovic je po pogovoru s Türkom dejal, da bo Borut Pahor za mandatarja podprt z vsemi glasovi poslancev LDS. "In tega smo veseli," je dodal.
Sajovic je pojasnil, da je bil pogovor s predsednikom republike korekten. Po besedah vodje poslanske skupine LDS se predsednik republike trudi, tudi ob sodelovanju LDS, "da bi Slovenija čim prej dobila kompetentnega mandatarja, ki mu ljudje zaupajo".
Čakata na dokončno besedilo
Poslanca italijanske in madžarske narodne skupnosti Roberto Battelli in Laszlo Göncz sta po pogovoru s Türkom povedala, da čakata na dokončno besedilo koalicijske pogodbe. Če bodo pripombe obeh skupnosti upoštevane, Göncz "ne vidi razloga", da ne bi podprl Pahorja, Battelliju pa bo Pahorja "lažje podpreti".
Postavljeni tudi predlogi za predsednike delovnih teles DZ
Predstavniki strank verjetne koalicije so danes na sestanku vodij poslanskih skupin s predsednikom in podpredsedniki DZ na mizo postavili predlog glede delitve predsedniških in podpredsedniških mest delovnih teles v DZ. Predlog za SDS ni sprejemljiv, saj "odstopa od načela sorazmernosti", je po sestanku dejal Jože Tanko.
Predlog o delitvi vodstvenih mest delovnih teles v DZ predvideva devet predsedniških mest delovnih teles za SD (poleg mesta podpredsednika DZ), pet predsedniških mest in mesto podpredsednika DZ za SDS, po dve predsedniški mesti delovnega telesa pa za LDS in Zares, ki že ima mesto predsednika DZ. Po eno predsedniško mesto predlog predvideva za DeSUS, ki že ima mesto podpredsednika DZ, SLS in SNS.
KOMENTARJI (160)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.