
Predsednik države Danilo Türk je danes na slovesni akademiji ob 10. evropskem dnevu transplantacije dejal, da presaditev organov spremlja veliko etičnih, verskih in drugih dilem, ki so osebne narave. "Odločitve, povezane s transplantacijo, so sposobni tisti, ki tudi v vsakodnevnem življenju izkazujejo človečnost in plemenitost," meni Türk.
"Nihče ne dvomi, da so pri tem delu spoštovana visoka etična merila in standardi, ki so prežeti s tenkočutnostjo. Pravo samo po sebi ne zadošča. Obstajati morata tudi čvrst etični okvir in dobro razumevanje človečnosti," je v govoru na slovesni akademiji dejal predsednik države.
Pogovori o teh temah so po njegovih besedah koristni. "Naj ne bo zamolčana nobena tema. Sodelovanje strokovnjakov z več področij, vključevanje civilne družbe in posameznikov, ki jim je bilo na ta način življenje podarjeno, lahko skupaj s pravilno medijsko umestitvijo tega področja v javnosti veliko pripomorejo k pravilnemu razumevanju te oblike reševanja človeških življenj," je prepričan Türk.
Vprašanja presaditev organov in tkiv se po besedah predsednika države "vrtijo v krogu življenja in smrti ter hitrih odločitev, ki jih zahteva sam postopek transplantacije. V ta krog so, kot je dejal, vključeni ljudje, ki so v trenutku odločanja ranjeni in prizadeti, ko morajo sprejeti dejstvo smrti in se odločiti za življenje drugega. Ta stanja so posebej občutljiva, navadno postavljena v čustvene okoliščine, čas za odločitve pa je navadno skrajno omejen. V takih trenutkih gre nemalokrat za preverjanje sprejete odločitve tudi s svetovnim nazorom, pogledom na življenje in smrt ter religiozno opredelitvijo," je dejal Türk.
Po njegovih besedah gre za pravico in pogum sprejeti odločitev v imenu nekoga drugega. Na drugi strani teh dilem pa je neizprosna odločitev tudi za tretjo, največkrat neznano osebo, ki presaditev organov omogoča, še dodaja.
"Kako se brez moralne dileme odreči možnosti, ki nekomu omogoči preživetje, če vemo, da zdravniki s presajenim organom lahko premagajo smrt?" se je vprašal Türk. Prepričan je namreč, da "se te odločitve nikoli ne pozabijo. Dileme namreč ostanejo, potreba po potrditvi sprejete odločitve se nasede v nas same in je vselej prisotna".
Predsednik države je še dejal, da je bilo v Sloveniji opravljenih več kot tisoč presaditev, rezultati pa so primerljivi s tujino. "Pomembno je, da dovolj pozornosti namenimo razvoju stroke na tem področju. Sodelovanje različnih zdravstvenih ustanov in organiziranje mreže za odvzem in hranjenje organov so pomembni sestavni deli uspešnega in etično neoporečnega upravljanja na tem področju," ocenjuje Türk. Pri tem je izpostavil povezanost z ustreznimi zdravstvenimi ustanovami v Evropi.
Prejemniki in darovalci organov in tkiv pa "potrjujejo ne le napredek v medicinski stroki, temveč tudi zrelost človečnosti in plemenitost družbe", je sklenil predsednik države.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.