Slovenija

Šturm: Türk gotovo želi najboljše

Ajdovščina/Ljubljana, 15. 04. 2008 16.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Pravosodni minister Šturm se je odzval na poziv predsednika države, naj DZ ne hiti s sprejemanjem kazenskega zakonika.

Ob okrogli mizi Pravosodje in politika, ki jo je drevi v Ajdovščini pripravila NSi, se je minister za pravosodje Lovro Šturm odzval na poziv predsednika države Danila Türka, naj državni zbor "po nepotrebnem" ne hiti s sprejemanjem kazenske zakonodaje. "Mislim, da predsednik države gotovo želi najboljše," je dejal minister.

"Poziv je naslovljen na državni zbor, tako da je državni zbor tisti, ki lahko o tem kaj pove. Zelo skromno lahko pripomnim, da je kazenski zakonik v javni razpravi že od septembra lani in da je bil malokateri zakon toliko časa v javni in strokovni razpravi," se je Šturm odzval na Türkove besede, naj državni zbor "omogoči normalen potek strokovne in splošne razprave".

Šturm je prepričan, da Türk želi vse najboljše.
Šturm je prepričan, da Türk želi vse najboljše. FOTO: POP TV

V strokovni javnosti polemike o kazenskem zakoniku tečejo že več kot desetletje, je opozoril Šturm. Kot je poudaril na okrogli mizi, je stroka enotna, da je kazensko zakonodajo treba spremeniti, dopolniti in izboljšati, različna pa so mnenja, kako to storiti. Pri pripravi so upoštevali vse dobre predloge, medtem ko opoziciji pri kritiziranju primanjkuje argumentov, je pojasnil.

Nova kazenska zakonodaja prinaša pomembne novosti, kot so zaščita delavcev pred mobbingom, boljše kazensko-pravno varstvo okolja, dosmrtni zapor, a le v izjemnih primerih za najhujša dejanja ter register že obsojenih pedofilov - v slovenskih zaporih jih je trenutno 150 -, je izpostavil pravosodni minister.

Sicer pa je sedanja vlada izboljšala razmere za delo na sodiščih ter sprejela več kot 50 zakonskih predlogov - trenutno jih je v parlamentarni obravnavi 15 -, da bi pospešila delo in povečala učinkovitost sodišč. Sodni zaostanki pri najpomembnejših zadevah so se lani zmanjšali za 11 odstotkov, na višjih sodiščih pa jih ni več, je poudaril Šturm.

Türk predlaga spremembo ustave

Predsednik je DZ pozval, naj s sprejemanjem kazenskega zakonika ne hiti.
Predsednik je DZ pozval, naj s sprejemanjem kazenskega zakonika ne hiti. FOTO: Dare Čekeliš

Predsednik republike Danilo Türk je ob dnevu pravne fakultete pozval državni zbor, naj s sprejemanjem kazenskega zakonika ne hiti. Hkrati je ocenil, da "je napočil čas, ko se je treba posvetiti širšim vprašanjem položaja ustavnega sodišča". Na tem področju je po njegovem treba sprejeti nove rešitve.

Predsednik države je v teh dneh podal še nekaj drugih pobud, s katerimi želi povečati predsedniška pooblastila, kot npr. soodločanje pri napotitvi vojakov na tuje misije in razglašanju izrednih razmer.

Ocenil je, da je sedaj, ko je postopek volitev novih ustavnih sodnikov uspešno končan, napočil čas, ko se je treba posvetiti širšim vprašanjem položaja ustavnega sodišča v našem pravnem sistemu in vprašanjem njegovih pristojnosti. Za dosego učinkovitega varstva človekovih pravic in temeljnih svoboščin ter za učinkovito ohranjanje ustavnega in pravnega reda je potrebno sprejeti nove rešitve. Nekatere rešitve bodo po njegovem mneju najverjetneje zahtevale tudi spremembo tistih določb slovenske ustave, ki so se z vidika teh temeljnih ciljev in funkcij Ustavnega sodišča izkazale za neustrezne.

Napovedal je, da bo o tem prihodnji teden spregovoril tudi pred državnim zborom. "Tudi Ustavno sodišče samo v vrsti svojih letnih poročil ugotavlja, da je v sedanjem ustavnem okviru obremenjeno z zadevami, ki po svojem pomenu in teži ne potrebujejo ustavno-sodnega varstva," je izpostavil predsednik.

"Zato ocenjujem, da je nujno, da pristojni državni organi skupaj s strokovnjaki s področja pravnih znanosti pristopijo k pripravi konkretnejših predlogov rešitev, vključno s spremembami ustave," je dodal. Pozval je, naj predvolilni čas ne "postane priložnost za kritike pravosodja, motivirane z bojem za volilne glasove. Nasprotno, postane naj čas za izdelavo programov izboljšanja pravosodja pri nas".

  • Dogodki splošno 1
  • El amor brujo
  • 	 The Duke Ellington
  • Kronanje popeja
  • Dih zveri
  • Ennio Morricone
  • Edward Clug CLUSTER
  • Robben Ford
  • Vicente amigo
  • Večer z legendami kubanske glasbe
  • Fantom iz opere
  • Goran Bojčevski & Balkan Nuevo
  • Rade Šerbedžija
  • Od Čardaša do Valčka
  • večer Puccinijeve glasbe
  • Svetlana Zaharova
  • Dogodki splošno 2
  • Dogodki splošno 3
  • Dogodki splošno 4
KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User266686
16. 04. 2008 08.12
LILI12315.04.2008, 23:08 --- Poslanci so neposredno voljeni predstavniki ljudstva(zakonodajna veja oblasti), ki določajo (tako kot v razvitih demokracijah) kako naj bo naša družba urejena in kako naj bi delovala. Zakaj naj bi bilo po tvojem to vprašjivo? Ali ne verjameš v parlamentarno demokracijo?
zurbrigen
16. 04. 2008 07.44
@marmar -citiat-Dejansko je absurdna situacija, da ustavno sodišče nastopa kot zadnja instanca v pritožbah zoper sklepe o odreditvi pripora- Ja ukvarja se že ukvarja, tko na pamet rečeno ustavno za tako zadevo porabi točno 7 minut časa.
User284821
16. 04. 2008 06.28
G.predsedniku dam čisto prav,zakaj bi odlačali samo tisti v DZ,saj imamo tudi predsednika ali pa je on samo za figuru????
LILI123
15. 04. 2008 23.08
Veseli me, da je predsednik ( z njemu lastnim prefinjenim izborom besed) opozoril na nedopustnost nenehnega kritiziranja pravosodnja s strani nosilcev drugih dveh vej oblasti. Tudi sodniki bi lahko rekli kakšno kritično na račun slednjih, še posebej glede nenehnih in vprašljivih sprememb zakonov, ki jih pripravlja izvršna oblast in sprejema zakonodajna oblast, sodnik pa mora soditi po njih.... pa so dostojni in ne pljuvajo ! Uboga država, kjer niti nosilci oblasti (predsednik vlade, ministri, poslanci) ne spoštujejo državnega ustroja in principa delitve oblasti s sistemom zavor in ravnovesij ter s svojimi "poznavalskimi" mnenji soprispevajo k "žaganju" ene od treh vej oblasti. Dovoljšenj pokazatelj je že naraščujoče število nespoštovanih odločb Ustavnega sodišča, vključno z odločbo o sodniških plačah. Sodniki so pač zadnje uboge pare, ki moraj biti hvaležne za to, da imajo, kot povedo poznavalci vkjučno z ministrom Virantom in Šturmom, zagotovljeno službo do upokojitve. Prav smešno se mi zdi, s kako plehkimi in lažnjivimi stališči ščuvajo javnost proti sodnikom - kot da ne bi imeli kontrolnih mehanizmov, rednih ocen sodniške službe ipd, ki lahko privedejo tudi do razrešitve sodnika. Neredki tudi sami od sebe zapustijo sodniške vrste, ker ne dosegajo pričakovanega obsega del - norme, od katere doseganja je odvisen nadaljnji obstoj v sodniških vrstah in vsa napredovanja. Sodniki so edini funkcionarji, katerih delo je normirano, niti slučajno ni enostavno, je odgovorno in prav bi bilo, če bi se to poznalo tudi pri plačilu, skladno z odločbo US, ki seje o tem že izreklo... minister Gregor pa nič! Z veseljem pričakujem predsednikov nastop v državnem zboru na temo pravosodja, ki dejansko ne sme biti predmet volilnii kalkulacij. Glede na število sporov, ko ima skoraj že vsak državljan kakšno zadevo pred sodiščem, v kateri je praviloma vsaj ena stran ( z vso svojo žlahto) razočarana, je sodstvo in celotno pravosodnje odličen poligon za predvolilne bitke, pri tem pa krajšo potegne država. Predsednikov poziv na predložitev programov za izboljšanje razmer in ne zgolj kritiko je povsem na mestu!
marmar
15. 04. 2008 18.42
Dejansko je absurdna situacija, da ustavno sodišče nastopa kot zadnja instanca v pritožbah zoper sklepe o odreditvi pripora. Pa to ni edini primer zadev, s katerimi se ukvarja ustavno sodišče in ki že po zdravi kmečki pameti ne potrebujejo tako visoke pravne zaščite.