Predsednik Danilo Türk se je zavzel za učinkovitejši boj proti segrevanju ozračja, da bomo morali spremeniti način proizvodnje, potrošnje in življenja, če si želimo lepšo prihodnost. Pri vprašanju prizadevanj za globalni razvoj, pri čemer je dejal, da je treba predvsem Afriki posvetiti več pozornosti, je opozoril na človekove pravice. Govoril pa je tudi o reformi Združenih narodov.
Predsednik Danilo Türk se je v sredo udeležil prvega dne splošne razprave 64. Generalne skupščine ZN, poleg tega pa se je posebej srečal s predsednikom Generalne skupščine, Libijcem Alijem Trekijem, albanskim premierjem Salijem Berisho in palestinskim predsednikom Mahmudom Abasom.

S Trekijem o podnebnih spremembah in mirovnih operacijah
"S predsednikom Generalne skupščine Trekijem sva govorila o programu na tej splošni razpravi, predvsem o podnebnih spremembah, pa tudi svetovnem gospodarskem položaju in reformah ZN," je dejal Türk in dodal, da je Treki glede reform še zadržan in se o tem posvetuje s članstvom ZN.
"Govorila sva o mirovnih operacijah, kjer so možne boljše rešitve, boljša logistika, boljši sistem nadzora. Strinjala sva se, da je možno tu več narediti, ker gre za reforme, ki ne zahtevajo velikega političnega soglasja. To že obstaja," je dejal Türk in spomnil na napoved predsednika ZDA Baracka Obame, da bodo pomagali mirovnim operacijam ZN. "To odpira nove možnosti in zadeve se lahko hitro izboljšajo," je dejal Türk.

Albanija želi več slovenskih investicij
Srečanje na pobudo albanskega premierja Berishe je potekalo v znamenju gospodarstva. "Albanija si želi nadaljevanje podpore Slovenije glede EU in se zavzema za več gospodarskega sodelovanja. Pri tem je treba vedeti, da Albanija trenutno dosega petodstotno gospodarsko rast," je povedal Türk in na vprašanje o konkretnejših pobudah odgovoril, da si Albanija želi več slovenskih investicij, med drugim na področju hidroenergetike, infrastrukture, zlasti cest, trgovine in bančništva.
Abas: Povezava vseh temeljnih vprašanj v iskanju rešitve
Palestinski predsednik Mahmud Abas je povzel vsebino torkovih pogovorov z ameriškim predsednikom Obamo in izraelskim premierjem Benjaminom Netanjahujem. Išče se nov zagon za mirovni proces na Bližnjem vzhodu, pri čemer je osrednja zamisel povezava vseh temeljnih vprašanj v poskus dogovora o končni rešitvi. To so med drugim vprašanja meje, status Jeruzalema in palestinskih beguncev.
Türk je pojasnil, da Palestinci vztrajajo tudi na prekinitvi izraelskih gradenj na zasedenih ozemljih. "Vendar če se govori o končni rešitvi, je ključnega pomena sprejetje meje iz leta 1967 kot osnovo za pogajanja. Tudi Obama je obširno govoril o Palestini in poudaril, da se mora Izrael umakniti z ozemelj, ki jih je zasedel po vojni leta 1967," je dejal Türk in dodal, da o kakšnem optimizmu za zdaj ne bi bilo še primerno govoriti, ker bodo pogovori težki in bo potrebno dobro usklajevanje med drugim ZDA, ZN in EU.

Na vprašanje, kje vidi slovensko vlogo pri tem, je Türk odvrnil, da se je Slovenija močno angažirala v času predsedovanja EU, kjer ima svoj glas in prostor ter možnost pomagati. "EU mora jasneje definirati svojo politiko. Prišel je čas, da EU pri tem dvigne svoj politični profil in jaz se za to zavzemam," je dejal Türk in dodal, da ne gre le za politična vprašanja.
"Govorila sva tudi o humanitarni akciji rehabilitacije invalidnih otrok, za kar sem dal pobudo. V Sloveniji bi radi, da se ta akcija nadaljuje, ker je v Gazi še veliko otrok, ki so utrpeli hude poškodbe v vojaškem spopadu konec lanskega leta. Slovenija ima na voljo redko specialistično pomoč: na svetu je le malo tako dobrih ustanov, kot je naš center za rehabilitacijo, ki lahko tako rekoč dela čudeže za te otroke," je povedal.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.