Na govorniški oder splošne razprave 63. Generalne skupščine Združenih narodov je stopil tudi slovenski predsednik Danilo Türk. Kot je poudaril v svojem govoru, svet živi v razburkanem obdobju, v katerem bodo potrebni resnični odgovori na nekatere nakopičene globalne probleme in velike izzive današnjega časa.

"Živimo v času, ki potrebuje transformacijo. Zato bi morala biti transformacija tudi ključna ideja pri oblikovanju politik, ki vodijo delovanje Združenih narodov," je dejal predsednik dr. Danilo Türk. Kot primer takšnega delovanja v preteklosti je navedel področje človekovih pravic.
V 60. letih od sprejetja Splošne deklaracije o človekovih pravicah je prišlo do velikih sprememb, ki jih je povzročila prav transformacijska moč človekovih pravic. Ob tem je dodal, da je današnji svet občutno boljši kot svet leta 1948, človekove pravice so slavile v mnogih delih sveta, veliko krutih sistemov je končalo na smetišču zgodovine in v demokraciji danes živi več ljudi kot kadarkoli prej. Predsednik je sicer opozoril, da še vedno prihaja do kršitev človekovih pravic, pojavili pa so se tudi novi problemi, zato je potrebno z bojem za človekove pravice nadaljevati. Kot enega od glavnih izzivov je izpostavil uresničevanje univerzalne pravice do razvoja.
'V boju proti podnebnim spremembam ne smemo izgubljati časa'

Türk je kot glavno področje delovanja ZN sicer izpostavil področje boja proti podnebnim spremembam. Kot je opozoril, ne smemo izgubljati časa. Ob tem je pripomnil, da bo nujno oblikovati ustrezno partnerstvo med ključnimi globalnimi dejavniki, kot so Evropska unija, ZDA pa tudi Japonska, Kitajska in države skupine G7.
Vzdrževanje miru in varnosti
Čeprav se je po Türkovih besedah število oboroženih konfliktov po koncu hladne vojne zmanjšuje, za kar so zaslužni tudi Združeni narodi, ki so pridobili številne izkušnje in sposobnosti za izvajanje mirovnih operacij ter za preventivno diplomacijo, pa bo treba uspeh na področju vzdrževanja mednarodnega miru in varnosti še okrepiti. Za to bo potrebno oblikovati posebna partnerstva za reševanje varnostnih vprašanj, predvsem na Bližnjem vzhodu, Kavkazu, Balkanu in v nekaterih regijah Afrike, je dejal predsednik. Ob tem je predlagal tudi reformo strukture članstva v Varnostnem svetu ZN, ki bi pripomogla k transformaciji svetovne varnostne arhitekture in skupaj z drugimi spremembami doprinesla k izboljšanju sveta.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.