
Tudi bolečina je del življenja in kot ugotavljajo lekarnarji, je prav bolečina najpogostejši razlog za obisk zdravnika ali lekarne. Kadar je ta zmerna, posežemo po protibolečinskih zdravilih, ki pa niso tako nedolžna, kot se morda nekaterim zdi. Čeprav zanje sicer velja, da so varna in da nam ni treba skrbeti zaradi resnejših neželenih učinkov, pa farmacevti opozarjajo na pomembnost upoštevanja navodil za jemanje.
"Zavedati se moramo, da zagotovila o varnosti zdravil veljajo le, dokler dosledno upoštevamo navodila za jemanje in priporočene odmerke. Dolgotrajna in prekomerna raba protibolečinskih zdravil lahko vodi v hujše zdravstvene zaplete. Paracetamol na primer lahko poškoduje jetra, nesteroidna protivnetna zdravila so lahko škodljiva za prebavila, opiati pa poleg drugih neželenih učinkov lahko povzročajo tudi odvisnost,“ opozarja članica upravnega odbora Lekarniške zbornice Slovenije in direktorica Ptujskih lekarn Darja Potočnik Benčič.
Lekarniški farmacevti še opozarjajo, da isto zdravilo lahko lajša bolečine različnega izvora, zato običajno ni potrebe po različnih protibolečinskih zdravilih ob različnih bolečinah, kot so glavobol, bolečine v mišicah, boleča menstruacija … Pomembno je vedeti tudi to, da nekatera protibolečinska zdravila lahko vplivajo na psihofizične sposobnosti, zato ob njihovi uporabi velja popolna ali relativna prepoved upravljanja z vozili ali stroji, še opozarjajo lekarnarji.
Slovence veliko boli
Raziskava Slovenskega združenja za zdravljenje bolečine, s katero so želeli ugotoviti vzroke za bolečino, kako bolečina vpliva na življenje in zmožnost posameznika za delo, katera zdravila in načine lajšanja prebivalci uporabljajo in njihovo zadovoljstvo z zdravljenjem, je pokazala, da je pojavnost bolečine pri nas 23 odstotkov, kar Slovenijo uvršča v zgornjo tretjino med evropskimi državami. Raziskava je pokazala, da je v Sloveniji zelo veliko tudi ljudi z močno kronično bolečino – ta pri nas z 11 odstotki presega evropsko povprečje, ki je šest odstotkov. Po pojavnosti močne kronične bolečine se tako uvrščamo na drugo mesto, takoj za Italijo.
Vprašaj o svojem zdravilu!

Lekarne in lekarniški farmacevti želijo s programi farmacevtske skrbi, med katere sodi tudi projekt Vprašaj o svojem zdravilu, spodbujati odgovorno zdravljenje z zdravili, da bi dosegli čim boljše terapevtske izide in kakovost življenja bolnikov. Prav ljudje pa so po njihovo pomemben člen pri zagotavljanju čim boljših izidov zdravljenja z zdravili, zato jih želijo spodbuditi, da bi s pomočjo boljšega poznavanja svojih zdravil prevzeli svoj del skrbi in odgovornosti za zdravljenje.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.