Parlamentarni odbor za zunanjo politiko se je na nujni seji za zaprtimi vrati seznanil z zaupno informacijo vlade o pripravah memoranduma za arbitražno sodišče o meji s Hrvaško. Sklenili so, da jih bo vlada vsaj dvakrat letno seznanila s potekom priprav, vključno, kako pridobiva dokumente za argumentacijo svojih stališč, je po seji povedala predsednica odbora Janja Klasinc (SD). Kot je še pojasnila, je treba vedeti, "da se vsi sodni postopki, ki jih ima država z neko drugo državo ali v okviru mednarodne skupnosti, pripravljajo tajno". To je v interesu Slovenije, ne pa "razkrivanje naših pogajalskih izhodišč, naših priprav tistim, ki bi to lahko zlorabili."
Zunanji minister Samuel Žbogar je dejal, da priprave memoranduma "potekajo normalno in v skladu s programom". Zadovoljen je, saj meni, da bo vse pripravljeno v rokih, opredeljenih v arbitražnem sporazumu. Tako je zavrnil trditve predlagateljev seje, poslanske skupine SLS, češ da vlada priprav na memorandum ne vodi sistematično in organizirano. Dejal je tudi, da izstopi nekaterih članov iz posvetovalnih skupin ne vplivajo na njihovo delo. Delovne skupine nadaljujejo svoje delo, večina članov pa je pripravila prispevke, ki bodo koristni pri pripravi memoranduma. "Če kdo ne želi sodelovati z nami, to obžalujemo, ampak gremo naprej. Memorandum je treba pripraviti," je dejal.
Poslanska skupina SLS je v predlogu sklica seje sicer ocenila, da ni učinkovito delo strokovne skupine zunanjih strokovnjakov in zgodovinarjev, iz katere sta izstopila profesor mednarodnega prava Marko Pavliha in prvak SNS Zmago Jelinčič. Poslanec SLS Franc Pukšič je po seji odbora pojasnil, da so nujno sejo zahtevali, ker premier Borut Pahor kljub obljubi predsedniku SLS Radovanu Žerjavu iz začetka februarja še ni sklical sestanka predsednikov parlamentarnih strank o pripravah slovenske argumentacije za arbitražno sodišče. Ni zadovoljen, ker ni bil odprt uvodni del seje, na katerem so predstavili razloge za zahtevo sklica. "Vladna koalicija je z jasnim namenom, da pač prikriva določene stvari, to sejo zaprla že na začetku," tako da je v celoti potekala za zaprtimi vrati, je dejal.
Kot je dodal, v odprtem delu seje niso želeli govoriti "o vsebini, ampak o proceduri", saj "obstajajo različna mnenja strokovnjakov, kaj zapisati v vsebino spora, in kaj zapisati v memorandum". Pukšič je izpostavil pomen določitve vsebine spora, saj bo arbitražno sodišče odločalo samo o tem, kar bo opredeljeno kot vsebina. Po mnenju SLS mora Slovenija svoje stališče v vsebini spora opredeliti tako, da "bodo vključena vsa območja od morja do murske šume", sicer se bo arbitraža za Slovenijo končala, še preden se bo sploh začela, in to "na način, ki bo bolj ali manj pomenil potrditev in legalizacijo sedanjega stanja", je prepričan. Povedal je še, da je na seji z amandmajem v imenu poslanske skupine predlagal, da bi vlada OZP ob pripravah na memorandum dvakrat na leto seznanjala tudi z opredelitvijo vsebine spora, a predlog ni dobil podpore koalicijskih članov odbora.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.