Znesek za prostovoljno vključene v obvezno pokojninsko zavarovanje je po starem pokojninskem zakonu znašal 58 evrov, s pokojninsko reformo pa se je s 1. januarjem zvišal na kar 186 evrov. Po reformi je namreč najnižja osnova za plačilo prispevkov 60 odstotkov povprečne plače v državi.
Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) se zavzema za spremembo pokojninske reforme, ki bi pri prostovoljno vključenih v obvezno pokojninsko zavarovanje določila daljše prehodno obdobje na novi, višji znesek. "Gre za 320-odstotni skok, kar je za ljudi brez dohodkov veliko," je poudarila izvršna sekretarka za socialo pri ZSSS Lučka Böhm.
Na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje so po besedah Böhmove že zaznali, da številni izstopajo iz zavarovanja. "To dolgotrajno brezposelne poriva v revščino tudi na stara leta," je dejala.

Vendar po drugi strani pokojninska reforma po njenih besedah dokazuje, da so rešitve za bolj ranljive skupine zavarovancev mogoče. "Tako kmetom omogoča, da so še vedno zavarovani od enake zavarovalne osnove za ožji obseg pravic kot pred 1. januarjem letos," je poudarila.
Po njenih besedah je bilo decembra lani približno 23.200 ljudi, ki so bili prostovoljno vključeni v obvezno pokojninsko zavarovanje. Med njimi je bilo nekaj tisoč kmetov in nekaj tisoč dolgotrajno brezposelnih, je povedala.
Pobuda, ki so jo na ministrstvo naslovili že v začetku januarja, se nanaša na dolgotrajno brezposelne. "To so ljudje brez dohodkov in na trgu dela med najmanj zaposljivimi," je poudarila.
Predsednik zveze Dušan Semolič pravi, da so v zvezi glede možnosti za uspeh njihove pobude sicer realni. "Vemo, v kakšnih časih živimo. A če bo politika zaznala težavo, to lahko zelo hitro popravi," je dejal.
Pokojninska reforma je začela veljati s 1. januarjem letos, njen namen pa je zagotoviti finančno vzdržnost pokojninske blagajne in zvišati dejansko upokojitveno starost v Sloveniji. Glede na to je zaostrila upokojitvene pogoje. Starostno se bo po prehodnem obdobju mogoče upokojiti tudi s 60 leti starosti in 40 leti pokojninske dobe, vendar to velja le brez dokupa. Pri dokupu pa so pri upokojitvi s 60 leti določeni odbitki.
KOMENTARJI (179)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.