Prav danes je zagorelo na nanoški planoti, blizu Bele, na precej nedostopnem terenu, so sporočili z občine Ajdovščina. Tja so takoj odhiteli prostovoljni gasilci iz PGD Col in gasilsko reševalnega-centra Ajdovščina, pomagajo tudi prostovoljna gasilska društva iz Vipave, Vrhpolja in Podnanosa.
Kot so pojasnili v ajdovskem centru, je zagorelo nekaj minut pred 11. uro. Zagorelo je v naravi, na težko dostopnem terenu med Podkrajem in Belo v občini Ajdovščina.
Na pomoč so prišle tudi zračne sile, saj je teren precej gozdnat in nedostopen, dodajajo na občini. Generalni direktor uprave za zaščito in reševanje Leon Behin je potrdil, da je bil ob požaru aktiviran tudi air tractor, ki pa se je že vrnil na Brnik. Tam je sicer v stanju pripravljenosti, če bi ga spet potrebovali.
Po do zdaj zbranih podatkih je zgorelo pol hektarja borovega gozda. Kot je povedal gasilec vipavske gasilske postaje Peter Prelc, je požar že pod nadzorom. Pojasnil je, da so imeli največ težav s terenom, saj je ta precej težko dostopen, po prvi oceni pa sta zagorela podrastje in nizka trava.
Gasilci trenutno iščejo morebitna žarišča in močijo teren, o vzroku požara pa zaenkrat ne morejo govoriti.
Ob tem na ajdovski občini poudarjajo, da na območju njihove občine do nadaljnjega še vedno ostaja v veljavi velika požarna ogroženost naravnega okolja. Pozivajo k upoštevanju prepovedi vsakršnega kurjenja v naravnem okolju in drugih aktivnosti, ki bi lahko povzročile požare.
Na Primorskem uradno prenehala veljati velika požarna ogroženost, občine jo podaljšujejo same
Uprava RS za zaščito in reševanje je sicer prav z današnjim dnem razglasila prenehanje velike požarne ogroženosti v naravnem okolju, ki so jo za več primorskih občin razglasili 17. julija. Poleg Ajdovšine še v občinah Koper, Izola, Piran, Ankaran, Ilirska Bistrica, Pivka, Postojna, Sežana, Divača, Hrpelje-Kozina, Komen, Vipava, Nova Gorica, Kanal, Brda, Miren-Kostanjevica, Renče-Vogrsko in Šempeter-Vrtojba. Inšpektorat za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami ter Policija sta tako z današnjim dnem tam prenehala izvajati poostren nadzor.
Za podobno potezo kot Ajdovci so se danes nato odločili tudi župani vseh štirih občin v slovenski Istri. "Zaradi trenutnega stanja v naravnem okolju," so pojasnili. Na območju Kopra, Izole, Pirana in Ankrarana tako še vedno velja, da je v naravnem okolju poleg požiganja in odmetavanja gorečih ali drugih predmetov ali snovi, ki lahko povzročijo požar, prepovedano tudi kuriti, kuriti kresove, požigati na območjih ob infrastrukturnih objektih, izven pozidanih površin uporabljati predmete, naprave ali izvajati dejavnosti, ki lahko povzročijo požar, ter izvajati ognjemete.
Gasilske organizacije na območju istrskih občin bodo do preklica zagotavljale stalno dosegljivost odgovornih oseb, tehnično brezhibnost gasilske opreme in tehnike ter povečano pripravljenost operative.
Zaradi izredno sušnega terena na območju občine so se za podaljšanje razglasa požarne ogroženosti odločili tudi v Novi Gorici. Prepovedi veljajo do preklica tudi v Brdih, Kanalu ob Soči, Komnu in Miren-Kostanjevici, občina Šempeter-Vrtojba je prav takosporočila, da bodo požarno stražo nadaljevali tudi v prihodnje.
V času požarne ogroženosti je že dan po njeni razglasitvi izbruhnil požar blizu vasi Škrbina pod Trsteljem v neposredni bližini požarišča katastrofalnega požara izpred dveh let. Požar, ki je po zadnjih podatkih zajel 90 hektarjev gozda, je nato zajel skoraj celoten Trstelj. Gasilci so ga uspešno pogasili po dveh dneh, nekaj dni pozneje pa so se na pogorišču soočili še s podtalnim požarom.
V okolici Ilirske Bistrice pa je 22. julija popoldne zagorelo po udaru strele. Požar je bil kmalu, tudi zaradi dežja, pod nadzorom. Na pomoč so sicer tako kot pri Trstelju poklicali tudi air tractorja.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.