V odboru taksistov pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) si prizadevajo za spremembo zakonskih določil, ki urejajo dejavnost taksi prevozov. Menijo namreč, da inšpektorji pri preganjanju kršitev ne morejo biti učinkoviti, če država ne izboljša zakonskih predpisov.
Trenutne domače razmere v taksi dejavnosti spominjajo na stanje divjega zahoda, ugotavljajo, besede pa podkrepijo z izsledki mednarodne raziskave, ki je kakovost in urejenost taksi storitev v slovenski prestolnici postavila na zadnje mesto.
Taksiste med drugim moti nelojalna konkurenca, ki ima svojo podlago v razbohotenem delu na črno in izkoriščanju lukenj v zakonodaji.
Med predlogi, kako bi se ji zoperstavili, je ustanovitev strokovnega sodišča, ki bi presojalo o posameznih primerih domnevno nelojalne konkurence. Ob oceni tveganja bi nadzor nad domnevnimi kršitelji prevzela inšpekcija, ki bi v primerih hujših kršitev taksistom odvzela celo delovno dovoljenje.
Taksist naj ima potrdilo o dobrem ugledu
Kaj pa taksisti? V odboru ocenjujejo, da bi morala država voditi seznam registriranih voznikov taksijev, ki bi lahko opravljali dejavnost le na podlagi dokazila o dobrem ugledu. Tisti, ki bi zagrešili hujša kazniva dejanja, dejavnosti ne bi mogli opravljati. Pogoj bi morala biti tudi strokovna usposobljenost.
Ljubljana postavila najvišjo možno ceno
Odbor je ob tem pozdravil spremembo odloka o cenah prevozov s taksiji, ki najvišjo dovoljeno ceno za kilometer na območju Ljubljane postavlja na 1,5 evra. Menijo namreč, da bo tako odklenkalo oderuškim taksistom, ki navijajo cene, njihove "žrtve" pa so običajno tujci. Sprejemanje omenjene spremembe odloka je sicer aktualno zlasti zaradi bližajočega se evropskega prvenstva v košarki, ki bo v Slovenijo privabilo veliko število tujih gostov.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.