Konec februarja so se vozniki udeležili mirne opozorilne vožnje, s katero so taksisti pred Državnim zborom RS izrazili svoje nestrinjanje z vladnim odlokom, ki je od njih zahteval obvezno testiranje na novi koronavirus na vsakih 72 ur: "Taksisti so pri opozorilni vožnji zagotovili reševalni pas in po sredini ceste omogočili dostop reševalnim vozilom. Policisti so udeležence v opozorilni vožnji popisali, nekaterim na licu mesta izdali plačilne naloge, skupno 57 voznikom pa sedaj očitajo, da so s tem javno cesto uporabljali na prepovedan način, ker naj bi cestišče zasedli zato, da bi ovirali promet na njem in izražali nasprotovanje vladnim odlokom," sporočajo iz Sindikata taksistov pri Sindikatu delavcev prometa in zvez Slovenije.
Kot poudarjajo, so vozniki cesto uporabljali izključno za cestni promet, torej za zakonsko predviden namen: "Vozili so po vozišču, ki je določeno za cestni promet, s čimer so želeli na miren način opozoriti na nevzdržen položaj, v katerem so se znašli zaradi izvrševanja odloka, ki jim je onemogočal delo in zaslužek. Pri tem vozniki niso ogrožali nikogar in zaradi njihovega ravnanja ni bila na noben način povečana možnost prenosa nalezljive bolezni, poleg tega s svojim ravnanjem niso kršili drugih predpisov. Vozniki prekrška, ki se jim očita, niso storili ne iz malomarnosti in ne naklepno, zato za očitane prekrške ne morejo biti odgovorni. Ravnali so na edini možni način – da so vozila ustavili in počakali, da se promet sprosti."
Namen voznikov je bil izraziti kritiko vlade in kaznovanje samo zato, ker so izražali kritiko vlade, očitno ni namenjeno zagotavljanju prometne varnosti, pač pa izkazovanju moči in represije, menijo v omenjenem sindikatu: "Policisti, ki so izdajali plačilne naloge, pred izdajo niso upoštevali izjav, ki so jih vozniki želeli podati že na kraju samem, oziroma jih niso zaslišali, s čimer je bila storjena kršitev določb postopka, saj jim kot domnevnim storilcem ni bila dana možnost, da se o prekršku izjavijo. Na samem kraju so policisti samo snemali registrske številke vozil, blokirali cesto in popisovali, pojasnil od policistov, zakaj jih popisujejo, nismo prejeli. Sedaj pa so zaradi izražanja nezadovoljstva z vladnimi ukrepi za 15-minutno mirno opozorilno vožnjo izdali plačilne naloge v višini 400.00 EUR. Po podatkih Policije bo kazen prejelo 57 voznikov v skupnem znesku 22.800 evrov , zaradi česar bodo vozniki vložili zahteve za sodno varstvo," so zapisali v sindikatu.
Vozniki so se zaradi epidemije ter odlokov in drugih omejitvenih ukrepov, sprejetih zaradi nje, znašli v položaju, v katerem so morali številni zapreti svojo dejavnost oziroma so izgubili zaposlitev, poudarjajo. Primerjava števila voznikov namreč kaže na občutno zmanjšanje števila taksistov glede na pretekla leta – padec števila voznikov znaša 37,2 odstotkov v primerjavi z enakim obdobjem lani: "Opozarjamo na slabo materialno stanje, v katerem so se vozniki znašli zaradi ukrepov in zaradi česar je ogrožen njihov socialni položaj. Pozivamo jih, naj upoštevajo tudi njihovo premoženjsko stanje oziroma višino njihovih plač, drugih prihodkov in premoženja."
Podpornike prosijo za donatorska sredstva
"Pri vseh naših aktivnostih so se nepričakovano pojavili tudi ogromni stroški, zato vse zainteresirane podpornike zaprošamo za donatorska sredstva, saj smo veliko podporo dobili tudi od ljudi, ki so razumeli in razumejo našo stisko. Vse donatorje vabimo, da se obrnejo na spletno stran Sindikata taksistov ali na e-naslov: info@sindikat-taksistov.si, kjer bodo dobili informacije, kako nam lahko pomagajo. Za pomoč se že vnaprej zahvaljujemo," so zapisali v sporočilu za javnost.
Policija: Vsi postopki ob opozorilni vožnji taksistov opravljeni skladno z zakonodajo
Vsi postopki policistov ob februarski opozorilni vožnji taksistov na območju DZ so bili opravljeni skladno z veljavno zakonodajo, so v odzivu na očitke sindikata taksistov navedli na ljubljanski policijski upravi. Kot pravijo, večina prekrškovnih postopkov še poteka, saj so kršitelje pisno pozvali k izjasnitvi o dejstvih in okoliščinah.
Spomnili so, da so policisti med 17. in 23. februarjem opravili več varovanj neprijavljenih shodov, v katerih so bili udeleženi vozniki taksi vozil, in pri tem zagotavljali tudi varnost udeležencev v cestnem prometu. Kot so pojasnili, so med varovanjem zaznali več kršitev cestnoprometnih predpisov, ki so jih storili vozniki taksijev. S temi so po navedbah ljubljanske policijske uprave ovirali pretočnost prometa in ogrožali druge udeležence v prometu.
Navajajo predvsem kršitve, kot so uporaba mobilnih telefonov med vožnjo, neupravičeno hupanje, hoja po vozišču, neupoštevanje svetlobnih znakov, neupravičena zasedba cestišča z namenom oviranja prometa, počasna vožnja, ter vožnja v križišče, ko je to bilo že polno, s čimer je bila onemogočena prevoznost križišča.
Policisti so ugotovili tudi kršitev, ko je na vozilu potekla registracija, zato so vozilu odvzeli registrske tablice.
KOMENTARJI (332)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.