
Petard ni dovoljeno uporabljati v strnjenih stanovanjskih naseljih in zaprtih prostorih, v bližini vrtcev, šol, bolnišnic, domov za ostarele, kinodvoran in gledališč, na stadionih, v prevoznih sredstvih za potniški promet ali na drugih površinah, kjer potekajo javni shodi ali javne prireditve. Za takšne kršitve ali za pokanje izven določenega časovnega okvira novi zakon o eksplozivnih sredstvih predvideva denarno kazen v višini najmanj 100.000 tolarjev.
Novi zakon med drugim natančno ureja proizvodnjo, prodajo in uporabo petard, ognjemetov in drugih pirotehničnih izdelkov. Prodaja in uporaba izdelkov, katerih glavni učinek je pok, je sicer dovoljena tudi otrokom do 15. leta starosti, a le pod nadzorstvom staršev ali skrbnikov. Za kršenje členov, ki dovoljujejo prodajo eksplozivnih sredstev te kategorije le v decembru, in kršenje prepovedi prodaje petard mladoletnikom zakon za samostojne podjetnike predvideva denarno kazen v višini najmanj 500.000 tolarjev. Kazni so na podlagi uredbe o pirotehničnih sredstvih zagrožene tudi v primeru, ko gre za prodajo pirotehničnih izdelkov III. in IV. razreda brez ustreznih dovoljenj ali če na izdelkih ni podatkov o proizvajalcu, opozorilnega napisa in kratkega navodila za uporabo. Prepovedano je tudi obmetavanje živali s petardami, kršenje tega določila pa se kaznuje z denarno kaznijo od 100.000 do 150.000 tolarjev ali celo zaporno kaznijo.
Spoštovanje predpisov s tega področja tudi letos poostreno nadzorujejo pristojni organi nadzora, torej policija, carina in tržna inšpekcija. Cariniki na državni meji tako nadzorujejo uvoz in izvoz pirotehničnih izdelkov, ki fizičnim osebam sploh nista dovoljena, podjetja pa za promet s tovrstnimi izdelki potrebujejo ustrezno dovoljenje ministrstva za notranje zadeve. Tržni inšpektorji nadzorujejo prodajo petard in preverjajo, če so izdelki atestirani in imajo vse ustrezne certifikate. Policisti pa se odzivajo na vse prijave občanov o kršitvah predpisov, ki urejajo promet in uporabo pirotehničnih sredstev, ter izrekajo denarne kazni, če ugotovijo kršitve predpisov, kot so uporaba pirotehničnih sredstev izven dovoljenega časa, uporaba na mestih, kjer je to prepovedano, ter neupoštevanje navodil proizvajalca ali združevanje posameznih pirotehničnih izdelkov za povečanje učinka.
Kot opozarjajo na kranjski policijski upravi, je najnevarnejše ravno spreminjanje pirotehničnih izdelkov. Takšne petarde, ki jih "iznajdljivi" posamezniki sami preurejajo ali izdelujejo z doma narejenimi eksplozivnimi zmesmi ali predmeti, namreč povzročajo najhujše poškodbe, kot so na primer hude opekline ali drugačne fizične poškodbe. Pa tudi sicer nepravilna ali nezakonita uporaba petard lahko povzroči številne telesne poškodbe ali povzročitve splošne nevarnosti in gmotne škode. Sicer pa policisti ugotavljajo, da je lansko prednovoletno obdobje zaznamovala manjša uporaba pirotehničnih izdelkov, ki predvsem pokajo, obenem pa so zaznali večje povpraševanje po pirotehničnih sredstvih s svetlobnimi učinki.