Sobotna nogometna tekma v ljubljanskih Stožicah, kjer so pomerili moči nogometaši NK Maribor in NK Olimpija, še naprej buri duhove.
Od ljubljanskih navijačev smo prejeli kar nekaj obvestil, da so bili s strani policistov deležni neprimerne obravnave – da so jih zadrževali in špricali s solzivcem. Po navedbah nekaterih posameznikov na Facebooku, naj bi poškropili celo otroka – nekateri so zapisali, naj bi šlo za sedemletnika.
Na policijo smo naslovili vprašanja, ali so res zadrževali navijače in morda celo družine z otroki, ki so si prišle pogledati športni dogodek. "Na začetku zavračamo namigovanja, da je policija na prireditvenem prostoru stadiona zadrževala družine oz. zoper njih in otroke uporabila prisilna sredstva," je za 24ur.com odgovorila tiskovna predstavnica ljubljanskih policistov Nataša Pučko. Pri tem je opozorila, da so že takoj po tekmi sporočili, da poročilo o kršitvah še ni zaključeno, saj da še naprej zbirajo obvestila o nekaterih kršitvah. Tako je odgovorila na vprašanje, zakaj določenih dogodkov, o katerih poročamo danes, niso zapisali v svoje policijsko poročilo že takoj po tekmi ali najkasneje naslednji dan.
Zakaj so zadrževali določene skupine navijačev?
Odgovor policije: Po zaključku nogometne tekme so policisti na podlagi zakona zadržali domače organizirane navijače (tribuna B) za čas odhoda gostujočih navijačev na vlak.
Zakaj? Zato, da bi preprečili fizični stik med domačimi in gostujočimi organiziranimi navijaškimi skupinami.
Ali je to samovolja policije? Ne, to jim dopušča zakon, in sicer imajo za to odločitev podlago v 22. členu Uredbe o splošnih ukrepih v športnih objektih na športnih prireditvah.
Kaj so policisti zaznali, da so se odločili za takšen ukrep? Da bo prišlo do "stika" med navijači, je bilo utemeljeno pričakovati, saj so po končani tekmi posamezni navijači domače navijaške skupine skušali priti do tribune z gostujočimi navijači.
Ali so bili ljubljanski navijači opozorjeni, da jih bodo policisti zadržali do odhoda mariborskih navijačev? Da, domači organizirani navijači so bili preko ozvočenja seznanjeni in pozvani, da bodo zadržani do odhoda gostujočih navijačev na vlak.
Kaj pa preostali obiskovalci tekme? Ali so policisti tudi njih zadrževali? Preostali obiskovalci nogometne tekme so tribune lahko zapustili takoj po končani tekmi.
Zakaj se mariborski navijači niso s prizorišča odpeljali z avtobusi, tako kot so prišli? Za gostujoče organizirane navijače je bil predviden povratek na vlak z avtobusi, zaradi poškodovanja le-teh pa prevoznik ni več želel opraviti teh prevozov. Organizirani navijači so bili tako peš pospremljeni do vlaka, zaradi česar je zadržanje trajalo nekaj več časa, kot je bilo prvotno predvideno.
Kaj so v tem času počeli ljubljanski navijači? V tem času so organizirani domači navijači s silo poskušali zapustiti prostor, pri tem pa kršili javni red in mir – poškodovali so železna vrata vhoda na tribuno.
Ali so policisti te osebe opozorili, naj prenehajo z nasiljem? Ali so jih opozorili, kaj bo sledilo, če ne prenehajo? Policisti so kršitelje pozivali, da s kršitvijo prenehajo, saj bodo v nasprotnem primeru zoper njih uporabljena prisilna sredstva. Ker s kršitvijo niso prenehali, so za vzpostavitev javnega reda in miru policisti Posebne policije enote (PPE) uporabili plinski razpršilec.
Kaj je sledilo? Organizirani navijači so nato nadaljevali s kršitvami, lomili stole na tribuni ter z njimi obmetavali policiste.
Ali je bil kdo poškodovan? Ob tem so bili trije policisti Posebne policije enote poškodovani.
Ali so znova uporabili plinski razpršilec? Kdo je zoper policiste uporabil gasilsko cev? Policisti so zoper posamezne kršitelje zaradi vzpostavitve javnega reda in miru ponovno uporabili plinski razpršilec. Med tem je organizirani domači navijač iz stene potegnil gasilsko cev hidranta in začel z njo brizgati z vodo po policistih. Zoper tega kršitelja so policisti uporabili telesno silo ter sredstva za vezanje in vklepanje ter ga obvladali. Kršitelju javnega reda in miru je bil izdan plačilni nalog.
Ali je video, ki se širi na družbenih omrežjih, pristen? Iz posnetka, ki je objavljen na družbenih omrežjih, je razvidno zavarovanje policijskega postopka prijetja storilca po že opisanem dogodku, ko je množica pritisnila na vrata in napadla policiste.
Kaj pa očitki, da je tudi (sedemletni) otrok utrpel posledice zaradi solzivca oz. plinskega razpršilca? Ali so morda že prejeli prijavo oz. pritožbo njegovih staršev? Po dosedanjem preverjanju PU Ljubljana nima podatka, da bi bil zaradi uporabe plinskega razpršilca poškodovan otrok, prav tako nismo prejeli nobene prijave s strani staršev domnevno poškodovanega otroka. Je pa bilo ugotovljeno, da so pred kršitvami policisti iz omenjenega prostora, kjer so bili zadržani domači organizirani navijači, pospremili očeta z otrokom. Pozivamo, da v kolikor bi do morebitnega dogodka prišlo – poškodovan otrok –, da oškodovanci to tudi sporočijo policiji.
Ali so zaključili z zbiranjem obvestil o sobotnih dogodkih pred, med in po tekmi? Kot smo že omenili, zbiranje obvestil v zvezi kršitev še poteka.
Kaj pravijo navijači Green Dragons?
"Navijaška skupina Green Dragons je včeraj zvečer objavila posnetke dogajanja po tekmi med NK Olimpijo in NK Mariborom, ki predstavlja prekomerno uporabo sile, napad PPE (Posebna policijska enota, op.p.) na našo tribuno ter obrambo naše tribune ter zaščito naših članov pred stampedom, ki bi se lahko zgodil," so zapisali v izjavi za javnost.
"Dragonsi smo se na derbi pripravljali več kot mesec dni. Poleg koreografije, ki smo jo organizirali čez cel štadion, posebne koreografije na našem sektorju in bakljade (ena bakla ni bila odvržena na teren) – kar je del naše, navijaške kulture, glasnega navijanja in odlične atmosfere se je na koncu tekme zgodil neljubi dogodek, ki pa je že stalnica tekem na Stožicah," dodajajo.
'Domači navijači imajo prednost'
"V navijaškem svetu je tradicija in praksa, da imajo domači navijači vedno prednost pri izhodu iz stadiona, le v Ljubljani Dragonsi vedno čakamo na gostujoče navijače, da se le-ti odpravijo domov. Po derbiju smo tako na zaprti tribuni, navkljub dejstvu, da smo doma, da izgredov na tekmi ni bilo, čakali uro in pol. Po uri in pol čakanja se je zgodil upor proti nasilnem zadrževanju s strani Policije in do tenzij med Policijo in navijači. Naši člani so želeli stanje pomiriti, kot je vidno na tem videu, in bili iz nekaj metrov pošpricani s solzivcem. Na Severu je bilo mnogo žensk in otrok, simpatizerjev naše navijaške skupine in branili smo se z metanjem stolov in odprtjem hidranta," pravijo.
"Sprašujemo se, kolikokrat bo še moralo priti do prekomerne uporabe sile, kolikokrat bo Policija lagala in zavajala javnost (včeraj so izjavili, da večjih neredov ni bilo), koliko časa bo Policija še odkrivala toplo vodo pri praznjenju štadiona in kaj se bo moralo zgoditi, da bo nekdo odgovarjal za vse probleme, ki jih nestrokovno delo Policije kaže že v zadnjih nekaj letih. Govorimo tudi o "strokovnem nadzoru" pri praznjenju tribune v Ljudskem vrtu nekaj let nazaj (stampedo, uporaba solzivca v zaprtih prostorih), govorimo o obračanju vlaka v avgustu 2010 in o ostalih situacijah, ki jih Policija vseskozi pometa pod preprogo. Smo v času uporabe pametnih mobilnih telefonov in vaš teror in represija nad navijači bo kmalu postala javna," so zaključili.
KOMENTARJI (252)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.