Trije Telekomovi uslužbenci Ajda Brlec, Tomaž Seljak in Cvetko Sršen se znova niso udeležili seje preiskovalne komisije DZ, ki ugotavlja domnevno nezakonito financiranje SDS. Omenjeno trojico opozicijski člani komisije obtožujejo načrtnega izmikanja. Ni bilo namreč prvič, da so svojo udeležbo odpovedali. Enkrat zaradi bolezni, drugič zaradi odsotnosti njihovega pooblaščenca Francija Matoza. Prav tako ni ravno običajno, da imajo priče pred komisijo svojega odvetnika.
Tik pred današnjo sejo komisije pa je Matoz poslal dopis z zahtevo po izločitvi nekaterih njenih članov. Predsednik komisije Gregor Perič (Konkretno) je pojasnil, da so dopis odvetnika, s katerim so vse tri priče opravičile odsotnost na današnji seji, dobili dobro uro pred začetkom seje. Ker vabljenih prič ni bilo, so sejo zaprli za javnost. Brlečeva, Seljak in Sršen so se tako med drugim znova izognili odgovorom na vprašanja o načinu sklepanja pogodb državnega podjetja za financiranje medijev blizu vladi, ki so sicer v zasebni lasti.
Iz Telekoma so na naša vprašanja odgovorili, da je dva sodelavca odvetnik opravičil, tretjega pa komisija na sejo ni povabila. "Ob tem dodatno pojasnjujemo, da se konkretna preiskovalna komisija ukvarja z ugotavljanjem nepravilnosti v obdobju do predčasnih volitev v Državni zbor leta 2018, pri tem pa sodelavca, ki ju komisija vabi kot priči, v tem obdobju v Telekomu Slovenije sploh nista bila zaposlena. V družbi sta zaposlena od decembra 2019 oz. marca 2021, kar je bilo sporočeno tudi komisiji. Tretji sodelavec pa je bil v obdobju, ki ga komisija preiskuje, pristojen za tehnično področje," so še dodali.
Bandelli predlaga privedbo prič
Po mnenju člana komisije Marka Bandellija je povsem jasno, da se vabljene priče, ki so se danes že tretjič opravičile, "norčujejo iz komisije". Pri tem jim, kot je bilo mogoče razumeti, pomaga odvetnik Franci Matoz, ki je v ponedeljek med drugim zahteval izločitev enega od članov preiskovalne komisije, za kar pa ni nobenega razloga, je opomnil Bandelli. Če bodo priče nadaljevale tovrstne manevre zavlačevanja, Bandelli predlaga, da se jih na pričanje privede s Policijo.
Ostro ukrepanje je napovedal tudi podpredsednik preiskovalne komisije Jani Möderndorfer (LMŠ). Tudi po njegovem mnenju se priče "s pomočjo odvetnika in s sklicevanjem na službeno odsotnost" načrtno izmikajo pričanju pred komisijo, računajoč, da se ji bo prej iztekel mandat.
"Tukaj nekaj hudo smrdi, kar pomeni, da smo naleteli na zelo pomembno zadevo, za katero ne želijo, da se razkrije," je med drugim ugotavljal Möderndorfer. Napovedal je, da bo zoper priče zahteval tudi naznanitev kaznivega dejanja.
V zaprtem delu seje je po naših zanesljivih informacijah nato pet poslancev soglasno sprejelo naslednje sklepe. Prvič, da se Matozov dopis iz proceduralnih razlogov zavrže, drugič, da se pričam zaradi neopravičene odsotnosti izreče denarna kazen in tretjič, da se jih oziroma dva, ker je tretji v tujini, na prvi seji, ki sledi, prisilno privede. Časovnica naj bi bila jasna v naslednjih dneh.
Pravna mreža za varstvo demokracije predlaga dopolnitev revizije poslovanja Telekom d.d.
Na računskem sodišču je v teku revizija poslovanja družbe Telekom. Njen cilj je izdaja mnenja o učinkovitosti Telekomovega poslovanja. Iz Pravne mreže za varstvo demokracije so računsko sodišče obvestili "o več medijskih objavah, ki kažejo neučinkovito porabo sredstev v državnem Telekomu". Zato so sodišču predlagali, da načrtovano revizijo usmeri tudi v preučitev poslovanja med Telekomom in Inštitutom za avtorsko pravico, ki naj bi Nova24TV plačeval nesorazmerno veliko v primerjavi z drugimi programi. "Računsko sodišče nas je obvestilo, da bo preverilo možnost obravnave pobude v okviru odprte revizije, sicer pa bo naš dopis obravnavalo kot pobudo za izvedbo nove revizije," so sporočili.
KOMENTARJI (197)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.