Evropska komisija želi, da v sredo vse članice EU podprejo seznam prednostnih energetskih projektov, na katerem je tudi plinski terminal v severnem Jadranu. Slovenija in Italija pa naj se do 20. septembra dogovorita o podrobnostih. Vsekakor bodo morali vsi projekti na seznamu izpolnjevati vsa okoljska in druga merila EU, zatrjujejo v Bruslju.
Na seznamu 130 prednostnih energetskih projektov, ki se bodo v letih 2014–2020 lahko po pospešenem in lažjem postopku potegovali za del od petih milijard evrov evropskih sredstev v okviru instrumenta za povezovanje Evrope, je tudi plinski terminal v severnem Jadranu.
'Terminala Žavlje ni na seznamu'
"Terminala Žavlje ni na seznamu. Trenutno je na seznamu plinski terminal v severnem Jadranu," je danes povedal tiskovni predstavnik komisije Joe Hennon, ki nadomešča tiskovno predstavnico komisarja za energijo Güntherja Oettingerja, Marlene Holzner.
Po besedah tiskovnega predstavnika je trenutno tudi nemogoče, da bi se lahko pod projektom terminala v severnem Jadranu skrival terminal v Žavljah, saj Žavlje nimajo presoje vpliva na okolje in ne izpolnjujejo evropskih okoljskih meril ter tako ne morejo biti na seznamu.
Za zdaj le ohlapno opredeljen terminal v severnem Jadranu je po Hennonovih besedah na seznamu prednostnih projektov zato, ker je za evropsko energetsko infrastrukturo strateško pomembno, da je en plinski terminal tudi v severnem Jadranu.
"A kar koli bo na seznamu, bo moralo spoštovati okoljsko zakonodajo EU," je zatrdil. "Vsakdo je lahko prepričan, da komisija ne bo podprla projekta, ki ne bo v skladu z okoljsko in drugo zakonodajo EU," je večkrat izrecno poudaril Hennon.
Komisija poskuša s temi besedami pomiriti Slovenijo, saj želi, da v sredo prav vse članice Unije podprejo seznam prednostnih energetskih projektov. Soglasje s pravnega vidika ni potrebno, a komisija vseeno stremi k političnemu konsenzu.
"Želimo, da članice seznam podprejo s konsenzom. Slovenija in Italija pa lahko, če bo treba, pogovore nadaljujeta do septembra," je povedal Hennon. Če se državi ne bosta dogovorili do srede, sta namreč dobili dodaten čas – do 20. septembra.
Komisija sicer po Hennonovih besedah razen splošnega stališča, da bodo morali vsi energetski projekti v celoti spoštovati zakonodajo EU, na tej točki nima stališča do posameznih projektov, temveč ga bo zavzela šele jeseni, ko bo sprejela dokončni seznam.
Tiskovni predstavnik je še pojasnil, da članice v sredo niti ne bodo glasovale o seznamu, temveč je, kot omenjeno, cilj doseči splošen politični konsenz. Sestanka, ki se bo začel popoldne, se bo udeležil tudi evropski komisar za energijo Oettinger.
Koga bo poslala Slovenija?
Na sestanek so povabili ministre, a članica lahko nanj pošlje tudi nižjega predstavnika z ministrstva. Slovenija se za zdaj ni odločila, koga bo poslala, a vse kaže, da v Bruselj ne bo odpotoval minister.
Italijanski projekt terminala v severnem Jadranu je po navedbah komisije edini sporni projekt na seznamu. V Bruslju niso želeli napovedovati, kako se bo v sredo razvila zgodba, češ da je pač treba počakati na konec sestanka.
Članice se bodo v sredo v Bruslju sestale v okviru posebnega telesa regionalnih skupin, ki so pripravile regionalne sezname prednostnih projektov. Evropska komisija pa bo predvidoma 2. oktobra potrdila dokončen evropski seznam.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.