Slovenija

Testi bodo znani v soboto

Ljubljana, 16. 03. 2007 17.50 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Teste na prašičih iz kmetije v kraju Slogonsko, pri katerih se je pojavil sum na prašičjo kugo, bodo opravili v Ljubljani.

Zaradi morebitne okužbe veljajo ukrepi, kot je zapora in razkužitev gospodarstva
Zaradi morebitne okužbe veljajo ukrepi, kot je zapora in razkužitev gospodarstva FOTO: 24ur.com

Državno središče za nadzor bolezni (DSNB) je sporočilo, da je veterinar veterinarske postaje Brežice postavil sum na klasično prašičjo kugo (KPK). Gre za manjšo kmetijo z dvema prašičema v kraju Slogonsko, oddaljenem od hrvaške meje približno 350 metrov.

Prašiča so evtanazirali ter prepeljali v Ljubljano, kjer bodo opravili teste. Rezultati preiskav bodo znani v soboto, je povedala direktorica državne veterinarske uprave (VURS) Vida Čadonič Špelič. Vse teste bodo opravili v Ljubljani, je potrdila Čadonič Špeličeva.

Veljavni ukrepi se sicer ne bodo spremenili, saj je omenjena vas skupaj z bližnjimi kraji zaradi bližine hrvaškega žarišča prašičje kuge v Zagrebški županiji v vasi Vučilčevo že bila uvrščena v trikilometrski okuženi pas.

V okuženi pas v Sloveniji sodi osem naselij v občini Brežice, in sicer Bojsno, Dramlja, Jereslavec, Kapele, Slogonsko, Stara vas-Bizeljsko, Vrhje in Župelevec.

V okuženem pasu je 112 gospodarstev z nekaj čez 2000 prašiči. Na območju velja prepoved premikanja prašičev, popisati je treba vsa gospodarstva s prašiči, namestiti že omenjene bariere za razkuževanje, obvezna pa je tudi uporaba ustrezne delovne obleke.

Na sedežu Veterinarske uprave se je nemudoma sestalo DSNB, ki je Lokalnemu središču za nadzor bolezni (LSNB) posredovalo ukrepe, ki jih morajo izvesti na okuženem gospodarstvu, in sicer zapora gospodarstva, evtanazija prašičev in razkužba gospodarstva, je potrdil Matjaž Emeršič, tiskovni predstavnik Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Na okuženo gospodarstvo so napotili strokovno skupino sestavljeno iz predstavnikov NVI (virolog, klinik in patolog), uradnega veterinarja in terenskega veterinarja. Skupina je opravila klinični pregled, epizootiološko poizvedbo in odvzela vzorce ter jih poslala v laboratorij. Evtanazirana prašiča bodo odpeljali na sekcijo.

Klasična prašičja kuga ni nevarna za zdravje ljudi, se pa zelo hitro širi iz gospodarstva na gospodarstvo in povzroča veliko gospodarsko škodo, na primer usmrtitev živali, prepoved prometa, trgovanja in izvoza s prašiči ter surovinami in izdelki, ki izvirajo od prašičev.

Ukrepi za okuženo in ogroženo območje so še vedno v veljavi. Odgovorni ponovno pozivajo vse rejce prašičev in okoliške prebivalce, da spoštujejo vse predpisane preventivne ukrepe za preprečitev širjenja bolezni.

Kakšni so ukrepi?

Državno središče za nadzor bolezni je sprejelo naslednje najpomembnejše ukrepe, ki veljajo v 3 in 10 kilometerskem območju: identifikacija in popis gospodarstev, ki redijo prašiče, prepoved premikov in prevoza prašičev, čiščenje in dezinfekcija prevoznih sredstev, rejec mora prijaviti vsak pogin prašiča uradnemu veterinarju, prepoved prometa z merjaščevim semenom in postavitev dezinfekcijskih barier na vhodih in izhodih na gospodarstvo ali objekt.

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano prašičerejcem še posebej odsvetuje obiskovanje območij, kjer se je pojavila klasična prašičja kuga na Hrvaškem.

Rejce prašičev v Sloveniji, posebej ob hrvaški meji, pa pozivajo, da upoštevajo že objavljene splošne preventivne ukrepe, ki so dosledno spoštovanje prepovedi krmljenja prašičev s pomijami, preprečevanje stika divjih prašičev z domačimi prašiči, ustrezna označitev in evidentiranje živali, tako da je mogoče spremljanje živali od rojstva do pogina oziroma zakola, zagotavljanje zdravstveno neoporečne pitne vode in krme za živali, zagotavljanje predpisanih higienskih razmer v objektih, kjer se redijo živali, v okolici objektov ter drugih prostorih, kjer se zadržujejo živali (zatiranje glodalcev), ustrezno ravnanje z živalskimi trupli in drugimi odpadki, odplakami, iztrebki in izločki in kupovanje novih živali iz registriranih rej s preverjenim zdravstvenim stanjem črede.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User105434
17. 03. 2007 07.28
Iztekajoči teden smo v Sloveniji izdatno čistili otroške peskovnike in prašičje svinjake. To je pohvalno, saj nam očitno čut za kvaliteto bivanja in zdravje vendarle še ni zmrl. Še več, ob tako prizadevni skrbi za kvaliteto oziroma vsebino krvi pri mačkih, bi človek že kar pričakoval vsaj podobno skrb tudi za odraščajočo mladino, saj vanjo starši in družba že vložimo še bistveno več in zato nikakor ne bi smeli dopustiti, da se nam prosto zastrupljajo in poneumljajo lahko praktično v vsakem lokalu in na vsakem vogalu. Ali bomo torej končno dočakali podoben odvzem in analizo krvi pri mladih v nočnih urah po lokalih in na področjih, kjer se zadržujejo preprodajalci mamil? Statistike namreč potrjujejo, da prinaša alkohol in mamila veliko več gorja, kot pa omenjena mivka v peskovniku ali najrazličnejše epidemije, ki redčijo naše farme in poskrbijo za večji uvoz tuje hrane. Do kdaj bo torej naša oblast, javno mnenje, družba in do kdaj bodo tudi mediji tako pristranski in dvolični, da se bodo slepi za strupe, ki morijo in bodo napihovali stvari, na katere niti nimamo vpliva? Prenesimo torej red s prometnih površin, vrtcev, šol, hlevov, kurnikov in svinjakov še na dvorišča, lokale in stranpoti in končno začnimo odpravljati vzroke slabega! Dobro je torej, da smo iztekajoči teden začeli v peskovnikih in v svinjakih , a koristno bo šele takrat, ko bomo podobno učinkoviti vsepovsod!