Slovenija

Težave s skladišči naftnih derivatov

Ljubljana, 18. 02. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Po evropski direktivi mora imeti vsaka članica Evropske unije za devetdeset dni zalog naftnih derivatov. Slovenija namerava to obvezo izpolniti do konca leta 2005. Težave pa se pojavljajo pri skladiščenju. Naša država namreč nima dovolj skladišč, da bi tolikšne količine naftnih derivatov lahko shranila.

Avtorica prispevka: Ana Jud

naftne zaloge
naftne zaloge FOTO: POP TV

Od držav pristopnic evropsko direktivo v celoti izpolnjujejo le Madžarska, Češka, Ciper in Malta. Slovenija ima zaenkrat za osemdeset dni bencinskih zalog in šestdeset dni zalog srednjih destilatov - to sta diesel in kurilno olje - doma pa od tega trenutno hranimo okoli petinšestdeset odstotkov. Preostale količine hranimo v skladiščih v Nemčiji in Italiji. Želja pa je, da bi imeli čim večje količine shranjene doma. Zato so v Kopru, pri Ribnici in v Lendavi začeli graditi nova skladišča.

Anton Grabeljšek
Anton Grabeljšek FOTO: POP TV

"V Sloveniji so stroški skladiščenja teh zalog, to pomeni stroški najemnine in stroški dela, stroški logistike in stroški vzdrževanja neprimerno višji kot v državah Evropske unije," je pojasnil Anton Grabeljšek, direktor Zavoda RS za obvezne rezerve nafte in njenih derivatov.

V državah Evropske unije je povprečna cena skladiščenja manj kot 1 evro na kubični meter na mesec, v Sloveniji pa je, predvsem zaradi logistično slabše razporejenosti skladišč, povprečna cena skladiščenja med 1 in 2 evroma na kubični meter na mesec. Kljub gradnji novih skladišč naj bi kakšnih deset odstotkov zalog vedno shranjevali v tujini.

Poraja se tudi vprašanje o smiselnosti takšne evropske direktive. Ali sploh potrebujemo tolikšne zaloge naftnih derivatov, saj možnosti za kolaps Evrope praktično ni.

"Da, v Evropi nihče ne dvomi, da zaloge niso potrebne, ker to je problem spopada z OPEC - om, ne, in bi v primeru, da države bolj razvitega sveta ne bi imele teh zalog, potem bi neprimerno dražil, tako pa se skoz ustvarjajo neke vrste ravnotežje med željami ponudnikov in željami povpraševalcev. In devetdeset dnevni konkretni odgovor povpraševalcev temu ustreza, je prepričan Grabeljšek.

Takšna je uradna verzija. Dejansko pa te zaloge sploh niso namenjene porabi, ampak jih porabniki, združeni v Mednarodni energetski agenciji, uporabljajo le kot indirektno grožnjo proizvajalcem, ki so združeni v OPEC - u. Razlog je v pretiravanju pri omejevanju dobav in zviševanju cen. OPEC si je sredi osemdesetih let namreč že privoščil nerazumno potezo, ustavil dobave, posledično pa številne Evropejce pripravil do kolesarjenja. Daleč največje zaloge naftnih derivatov imajo v zadnjem, vojskovalno razpoloženem času sicer Združene države Amerike, natančni podatki pa ostajajo njihova državna skrivnost.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.