Kot smo že poročali, nas je več potnikov iz različnih koncev Slovenije v preteklih dneh obvestilo, da imajo s prenovljenimi voznimi redi težave. Otežena logistika je tako na širšem območju Ljubljane, pa tudi na Štajerskem in Dolenjskem.
"Podeželje je podhranjeno z javnim prevozom. Najbolj kritične regije so Kozjansko, Koroška in Suha krajina," je opozoril predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) Roman Žveglič. Z več koncev Slovenije so na zbornici prejeli klice članov, ki so bili ogorčeni, da so otroci šolo zamudili, nekateri so morali prekiniti delo na kmetijah ali za nekaj ur vzeti dopust, da so šolarje sami lahko peljali v šolo, tudi popoldne so učenci domov prihajali pozneje kot prejšnja leta, je povedal.
"Primer iz Suhe krajine. Učenci so se na relaciji Zagradec–Novo mesto, kjer je kmetijska šola Grm, včasih vozili pol ure, sedaj uro in tri četrt, ob tem morajo še trikrat presesti," je težave ob uvedbi novih voznih redov opisal Žveglič. Opozoril je tudi, da učenci ponekod na avtobuse zaradi prezasedenosti ne morejo. Po njegovi oceni je prejšnji sistem dobro deloval, saj se dijakom ni bilo treba presedati.
KGZS je Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo pozvala, naj ukrepa in zagotovi ustrezne frekvence avtobusov in dovolj kapacitet, da ne bo težav, ki jih imajo otroci in posledično tudi starši.
DUJPP: Nobena linija ni bila ukinjena, večina situacij in težav je hitro rešljivih
Družba za upravljanje javnega potniškega prometa (DUJPP) medtem poudarja, da se ob vsaki zaznani situaciji težave rešujejo takoj. "Ob vsakem začetku novega šolskega leta prevozniki v prvih dneh rešujejo različne situacije z relacijami, urami odhodov in zasedenostjo. Letos pa so te težave ob menjavi sistema postale vidnejše, saj se koncesionarji soočajo z izzivom izvedbe večjega števila relacij," pravi direktor DUJPP Miran Sečki.
Potnike na DUJPP prosijo za razumevanje nastale situacije in zagotavljajo, da bodo preverili vse navedbe v sporočilih, ki so jih prejeli, in uvedli ukrepe z izboljšavami.
"S situacijami na terenu so seznanjeni tudi pristojni organi in nadzor poslovanja. V seznamu pritožb trenutno podrobneje preverjamo situacije ne izvedbe voženj, za katere v nadzoru poslovanja pripravljamo tudi kazni," je dejal Sečki.
Na DUJPP so v sredinem sporočilu za javnost zagotovili, da nobena linja ni bila ukinjena ter da so novi vozni redi, linije in frekvence odhodov usklajeni s koncesionarji avtobusnih prevozov (Arriva, Nomago, LPP, AP Murska Sobota) ter nadgrajeni in izboljšani.
"V pripravi novih voznih redov smo sledili smernicam, da obstoječe, dobre vozne rede ohranimo in stanje zgolj nadgradimo, razširimo. Tako smo z novimi voznimi redi koncesionarje pogodbeno zavezali, da od 1. julija 2024 zagotavljajo izvedbo 20-odstotnega povečanja voženj po vsej Sloveniji," je dejal Sečki.
Kot pravi, je cilj izboljšav, da bi javni potniški promet uporabljalo več ljudi.
V DUJPP še ocenjujejo, da je večina situacij in težav, ki so se ob uvedbi novega režima letnega voznega reda pojavile, hitro rešljivih. V želji po čimprejšnji ureditvi težav sodelujejo z ravnatelji in lokalnimi skupnostmi, so še zapisali.
Dijaška skupnost Celje: Namesto izboljšav vrsto težav
V Dijaški skupnosti Celje medtem poudarjajo, da se dijaki, ki so vsakodnevno odvisni od javnega prevoza, zdaj soočajo z neobvladljivimi zamudami, preobremenjenimi vozili in nerazumno dolgimi potmi. " Spremembe avtobusnih linij in urnikov so marsikateremu dijaku pot podaljšale tudi do dve uri, kar vključuje več prestopov in neudobno čakanje na postajah in to v najmanj ugodnem času."
Spremembe so, namesto da bi izboljšale dostopnost in učinkovitost prometa, uvedle vrsto težav, pravijo. Ob tem opozarjajo, da so bile izvedene brez vključevanja ključnih deležnikov - dijakov in šol.
"Kljub našim prizadevanjem in nenehnemu trudu za ugodne vsakodnevne razmere dijakov nas Družba za upravljanje javnega potniškega prometa (DUJPP) nikoli ni povprašala za mnenje ali povabila k sodelovanju pri pripravi novih voznih redov. To je nedopustno. Nobenega smisla nima, da o prevozih, ki jih dnevno uporablja na tisoče dijakov, odločajo ljudje, ki realnih potreb ne zaznavajo iz prve roke. Uradni podatki in informacije, ki jih DUJPP prejema, pogosto ne odražajo dejanske situacije na terenu," dodajajo.
Od DUJPP in koncesionarja Nomago pričakujejo nemudno ukrepanje. Pozivajo jih, naj v sistem vrnejo lanskoletne vozne rede in linije ter tako vsaj začasno rešijo probleme in stiske dijakov.
KOMENTARJI (237)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.