Slovenija

'Težko je opredeliti, kdo je brezdomec'

Ljubljana, 10. 10. 2018 06.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
A.K. / STA
Komentarji
16

V Sloveniji je več kot 6800 brezdomnih oseb vključenih v različne programe Društva za pomoč in samopomoč brezdomcev Kralji ulice. "Gre za programe, ki jih izvajamo po državi, od zavetišč, terenskega dela, dnevnih centrov, nastanitvene podpore. Je pa veliko prikritega brezdomstva, ki ga ne zaznavamo," pravi predsednik društva Bojan Kuljanac.

Ob današnjem svetovnem dnevu brezdomcev je predsednik društva Kralji ulice Bojan Kuljanac povedal, da je težko opredeliti, kdo je brezdomec. Spomnil je na raziskavo društva iz obdobja 2013/2014, v kateri je na primer četrtina anketirancev odgovorila, da niso brezdomci in da tudi v preteklosti niso bili, čeprav so raziskavo izvedli le med uporabniki storitev za brezdomce. Večina brezdomcev je sicer moških, v povprečju starih 42 let.

V Sloveniji je po besedah Kuljanca približno 15 zavetišč za brezdomce, ki so sorazmerno dobro razporejena po vseh regijah.
V Sloveniji je po besedah Kuljanca približno 15 zavetišč za brezdomce, ki so sorazmerno dobro razporejena po vseh regijah. FOTO: Miha Fras

Povečano število brezdomcev s težavami v duševnem zdravju

Po podatkih ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pa se je število vseh brezdomcev, ki so bili v minulem letu vključeni v obravnavo v okviru socialnovarstvenih programov, gibalo okrog 3600, od tega jih je bila četrtina kontinuirano vključena v programe. V zadnjih dveh letih se je povečalo število brezdomcev s težavami v duševnem zdravju ter mlajših brezdomcev, vsakodnevnih uporabnikov drog. Med brezdomnimi osebami so tudi ženske, ki še v večji meri potrebujejo pomoč kot moški.

Po podatkih ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pa se je število vseh brezdomcev, ki so bili v minulem letu vključeni v obravnavo v okviru socialnovarstvenih programov, gibalo okrog 3600.
Po podatkih ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pa se je število vseh brezdomcev, ki so bili v minulem letu vključeni v obravnavo v okviru socialnovarstvenih programov, gibalo okrog 3600. FOTO: Nada Žgank/Kralji ulice

Glede na povečano število brezdomcev je ministrstvo v zadnjih dveh letih v okviru javnih razpisov razširilo programe, namenjene brezdomcem, v lokalne skupnosti, kjer teh še ni bilo, in sicer v Ajdovščini, Novem mestu, Novi Gorici, Slovenj Gradcu, Murski Soboti in na Ptuju. Tako v tekočem letu sofinancirajo 22 različnih socialnovarstvenih programov v skupni višini 1,4 milijona evrov.

Mreža programov za brezdomce vključuje sprejemališča, zavetišča, dnevne centre, terensko delo, informativne pisarne ter namestitveno podporo. V okviru različnih namestitvenih programov, ki vključujejo zavetišča zaprtega tipa, zavetišča odprtega tipa in namestitveno podporo je skupaj na voljo 315 postelj.

V Sloveniji 15 zavetišč za brezdomce

V zadnjem času posebno pozornost namenjajo prav namestitveni podpori, saj se je ta za brezdomce izkazala kot učinkovita in prijazna oblika pomoči. Programi strokovne obravnave, kot so informiranje, svetovanje, individualno svetovanje, so za uporabnike brezplačni, v primeru koriščenja namestitvenih programov pa prispevajo v skladu z možnostmi.

Ob današnjem svetovnem dnevu brezdomcev je predsednik društva Kralji ulice Bojan Kuljanac povedal, da je težko opredeliti, kdo je brezdomec.
Ob današnjem svetovnem dnevu brezdomcev je predsednik društva Kralji ulice Bojan Kuljanac povedal, da je težko opredeliti, kdo je brezdomec. FOTO: POP TV

V Sloveniji je po besedah Kuljanca približno 15 zavetišč za brezdomce, ki so sorazmerno dobro razporejena po vseh regijah. "Na Kraljih ulice smo šli stopnjo naprej, nudimo nastanitveno podporo, kjer ljudem priskrbimo stanovanje," je dejal in dodal, da so zavetišča za brezdomce v Sloveniji nujna in potrebna, ampak ne rešujejo težave brezdomstva.

Po njegovem mnenju je potrebna nadgradnja trenutnih programov zavetišč, da bi šli v smeri socialnih aktivacij, nastanitvenih podpor in bi bila zavetišča v bistvu prehodna, dokler si oseba ne uredi svojega življenja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

medvedJEkriv
10. 10. 2018 16.00
+3
Slovenska birokracija! Nihče, ki je v javni upravi za kaj odgovoren, si ne zna razlagati, kaj je prav, kaj narobe, kaj je dobro, kaj slabo, kaj je zakonito in kaj nezakonito. Potem pa vse lepo popredalčkajo, in čakajo kaj bo. Res pa je, da vedo kdo je migrant, priseljenec, politični in gospodarski kriminalec, itd, njim pa takoj pomoč in odškodnine.
BUONcaffee
10. 10. 2018 14.47
+1
brabusednet
10. 10. 2018 13.41
+4
Toliko Slovenske zemlje je neobdelane in hrepenenje po Bio hrani.Motike v roke in na njive,travnike in gozdove.Kmetje pa ne dobijo človeka za 5-6 evrov na uro za pospravljanje pridelkov.Socjalizem nas bo še drago stal.Predvsem tiste,ki delajo in se trudijo nekaj ustvarit.Tem pa levičarji davke nabijajo.
santamaura
10. 10. 2018 12.17
+15
Teoretično je brezdomec vsak, ki ima kredit. Dokler kredita ne odplača je lastnik njegovega doma banka in malo je takih v naši državi, ki niso brezdomci. Imajo pa več nazivov npr, Mlade družine, najemniki, delavci in tako naprej. Je pa res, da zaposleni brezdomci svoje domove bolj malo vidijo, ker so itak skoz v službi
tron3
10. 10. 2018 12.28
+14
75% nepremičnin je pod hipoteko, torej je v Sloveniji samo 25% prebivalcev, ki imajo dom v katerem lahko mirno spijo in živijo. Pr avtih je pa socialna slika še slabša, v letu 2016 je bilo plačanih samo 5% novih avtomobilov ostalo vse na kredit, lizing, poslovni najem itd, pri rabljenih pa na položnice, kredit itd, če samo te podatke preberete, potem je socialna slika Slovenije čisto navadna socialna katastrofa.
Huraaa
10. 10. 2018 11.33
+8
Nekaj takih preverjeno je dobesedno izvrženih iz družbe. Kljub temu, da so lastniki svojih stanovanj so primorani živeti življenje brezdomca. Pristojne službe pa vsaka na svojem področju deluje ravno nasprotno od pričakovanega. Razlog: KORUPCIJA.
Pikabalonca
10. 10. 2018 09.59
+21
A imajo ti tudin1300 evrov žepnine in vse zastojn tako kot Albanci in MIGRANTI sam prašam ??
Pikabalonca
10. 10. 2018 10.01
+13
Baje je treba biti do Albancev prijazen, Migranti so kulturna obogatitev tile kosmati Slovenski brezdomci pa zelo slabo izgledajo..?? Tole je menda rezultat Multui kulture..
Amasakul
10. 10. 2018 09.46
+12
čez 20-30 let bomo vsi, penzije ne bo ... stanovanje pa bomo prodali za zameno v dom.
Equilibre
10. 10. 2018 09.37
+16
tud ilegalne migrante teško opredeljujete.. pa sami sebe tudi. danes se ne sme opredeljavati, ker če se si označen za ksenofoba ali rasista, seksista itd... nevem kaj civkate z takimi novicami potem, sami hočete svet brez opredeljevanja, reda in zakonov, ki naj bi veljali za vse.
Marilyn Monroe
10. 10. 2018 08.49
+37
Brezdomce je treba vkljucit v druzbo cimprej ! Veliko jih ima psihicne tezave tudi zatadi situacije v kateri so se znašli pa marsikdo ne po svoji krivdi ! Iskat je treba resitve in zadevo resit pri vzroku ! Ne samo resevat posledic ! Ljudje se morajo pocutiti vredne ! Omogocite jim cimprej samostojno zivljenje z vso psihicno moralno in eticno podporo !
MKII
10. 10. 2018 07.58
+20
Vsakdo, ki nima lastnega stanovanja ali bajte je v bistvu brezdomec.
tron3
10. 10. 2018 07.53
+40
Tale članek je čista sramota za Slovenijo, še 2 milijona nas ni pa imajo ljudje takšne probleme, sam 3500 aja, raje pomnožite x5 al bolje bi bilo kr z x10 pa boste mogoče dobili realno sliko, to so pa skriti brezdomci z obrobja, ki komaj preživijo mesec.
tron3
10. 10. 2018 07.45
-12
Jest sem tud brezdomc, vsak dan pr drugi spim in nimam stalnega naslova.
the kop
10. 10. 2018 07.25
+14
to so zagotovo hilda, bavčar , šrot in ostala kompanija!! kakšne neumnosti vi pišete!!