Zunanja ministra Slovenije in Kosova, Karl Erjavec in Hashim Thaci, sta danes podpisala sporazum med vladama obeh držav o gospodarskem sodelovanju. Thaci je ob tej priložnosti slovenske vlagatelje povabil, naj izkoristijo možnosti, ki jih ponuja Kosovo. Oba zunanja ministra sta odnose med državama ocenila kot odlične in prijateljske. Sicer sta se med pogovori dotaknila tudi razmer v regiji, dialoga med Srbijo in Kosovom in kosovskih reform.
Thaci se je Sloveniji zahvalil za podporo
Thaci se je v izjavi za javnost po podpisu sporazuma zahvalil za podporo Slovenije Kosovu in njegovim prizadevanjem za vključitev v evroatlantske povezave. Erjavec je Kosovu zagotovil še nadaljnjo podporo.
Slovenija kot članica EU in Nata močno podpira kosovsko pot proti evroatlantskim organizacijam in vizumsko liberalizacijo ob spoštovanju vseh pogojev za njeno uvedbo, je še dejal vodja slovenske diplomacije. "Kosovo ima v Sloveniji veliko zagovornico, da postane članica čim več mednarodnih organizacij," je dodal.
Slovenija med najpomembnejšimi tujimi vlagatelji na Kosovu
Danes podpisani sporazum o gospodarskem sodelovanju bo po besedah vodje slovenske diplomacije omogočil povečanje dvostranskega sodelovanja v prihodnjih letih. Kot je MZZ zapisal v sporočilu za javnost, sporazum o gospodarskem sodelovanju med državama predstavlja primerno podlago za ustanovitev mešane komisije za gospodarsko sodelovanje.
Slovenija poleg Nemčije, Avstrije in Italije sodi med najpomembnejše tuje vlagatelje na Kosovu. Slovenske naložbe na Kosovu znašajo do 450 milijonov evrov. Blagovna menjava med Slovenijo in Kosovom je lani znašala 84 milijonov evrov, kar je po besedah Erjavca za tri odstotke več kot leto prej. Po Thacijevih besedah je na Kosovu okoli 250 slovenskih podjetij, ki so doslej ustvarila dva tisoč delovnih mest.
Oba zunanja ministra sta tudi izrazila željo, da Kosovo še letos z EU podpiše sporazum o stabilizaciji in približevanju.
'Slovenija zelo ceni boj Kosova proti terorizmu'
Erjavec je dejal, da Slovenija zelo ceni boj Kosova proti terorizmu, predvsem, ko gre za novačenje mladih borcev. Thaci je napovedal, da bo Kosovo še naprej aktivno sodelovalo v protiterorističnemu boju.
Ideja velike Albanije?
Na vprašanje o ideji velike Albanije, je Thaci dejal, da to ni albanski projekt, pač pa gre za projekt nasprotnikov Albanije.
"Kosovo je neodvisna država ... Nihče noče premikanja meja. Delamo na tem, da se meje dojemajo, kot se dojemajo v evropski perspektivi. Vsi skupaj, Srbija, Črna gora, Kosovo, Makedonija in ostali, se moramo integrirati v evropsko družino. Nihče se ne sme bati odpiranja meja v regiji. Odpiranje meja ne pomeni združitve, pač pa evropeizacijo," je še dejal Thaci.
Tudi Cerar in Thaci potrdila tesne in prijateljske odnose med državama
Tudi premier Miro Cerar se je sestal s Thacijem. Sogovornika sta potrdila tesne in prijateljske odnose med državama, med katerima ni odprtih vprašanj, so po pogovorih sporočili iz kabineta predsednika vlade.
Cerar je izrazil zadovoljstvo nad današnjim podpisom sporazuma o gospodarskem sodelovanju med državama, ki sta ga v luči nadaljnje krepitve gospodarskega sodelovanja podpisala zunanja ministra obeh držav.
Slovenski premier je kosovskemu zunanjemu ministru tudi dejal, da Slovenija ostaja trdna podpornica samostojnega Kosova. Dodal je, da bo Slovenija podpirala Kosovo v integracijskem procesu EU še naprej, pri čemer od Kosova pričakuje resno, zavzeto in pravočasno izpolnjevanje zavez. Prav tako bo Slovenija še naprej podpirala Kosovo pri vključevanju v mednarodne organizacije. Pri tem je Cerar kot posebej pomembnega za stabilnost regije Zahodnega Balkana izpostavil dialog med Prištino in Beogradom. Kosovski zunanji minister je slovenskega premierja podrobneje seznanil z njihovimi odnosi s posameznimi državami regije, pri čemer je dejal, da bi si želeli večjo osredotočenost EU na Makedonijo.
Slovenski premier je kosovskega zunanjega ministra seznanil tudi s političnimi razmerami v Sloveniji in poudaril, da se Slovenija počasi prebija iz gospodarske krize. Obe državi še čaka izvedba strukturnih reform, saj je to najverjetneje edini učinkovit način za gospodarsko uspešnost obeh držav, je ocenil Cerar. Na tej točki sta sogovornika izmenjala tudi svoje poglede na proces vizumske liberalizacije. Slovenija izvaja podporni projekt usposabljanja kosovskih javnih uslužbencev za izpolnjevanje nalog iz zahtev za vizumsko liberalizacijo.
Thaci tudi pri Pahorju
Thacija je sprejel tudi predsednik republike Borut Pahor. Sogovornika sta se strinjala, da so odnosi med državama zelo dobri, brez odprtih vprašanj. Dvostransko sodelovanje je najintenzivnejše na gospodarskem področju, saj je Slovenija, ko gre za tuje naložbe, na tretjem mestu med investitorji na Kosovu, ostaja pa tudi med največjimi gospodarskimi partnerji na Kosovu. Thaci je izrazil zadovoljstvo nad tem in poudaril, da so slovenski investitorji na Kosovu dobrodošli, da pa je še vedno veliko potencialov za izboljšanje gospodarskega sodelovanja. Nov zagon za to vidi tudi po podpisu pridružitvenega sporazuma z EU.
Pahor je Thaciju zagotovil podporo Slovenije pri nadaljnjem vključevanju Kosova v multilateralne organizacije ter še posebej na njihovi poti približevanja EU. Posebno pozornost sta posvetila aktualnim vprašanjem in izzivom regije Zahodnega Balkana, so še sporočili iz urada predsednika.
KOMENTARJI (136)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.