
Včerajšnji nogometni derbi med Olimpijo in Mariborom v Stožicah je znova minil v znamenju razgrajanja navijaških skupin. Kot smo že poročali, so v drugem polčasu domači navijači v bližino mariborskega vratarja Handanovića zmetali nekaj petard, zaradi česar so sodniki morali začasno prekiniti tekmo. Policisti so tedaj ukrepali zoper 16 navijačev, šestim so zasegli pirotehnična sredstva, štiri pridržali, iskanje drugih storilcev pa se še vedno nadaljuje.
Razgrajači so poškodovali 120 stolov, in sicer 43 na tribuni domačih in 77 na tribuni gostujočih navijačev. Škode je za okoli 7500 evrov, so sporočili iz Javnega zavoda Šport Ljubljana. "Tovrstne dogodke obsojamo in obžalujemo. Takšno vedenje meče slabo luč na športne dogodke in včasih celo pomeni manjši obisk tekem, saj se nekateri iz varnostnih razlogov odločijo, da bodo tekmo pogledali doma," so dodali. Za škodo, ki nastane na prireditvi, v celoti odgovarja organizator.
Vilfan: To bi moral biti praznik nogometa

"Večni derbi, sodobna infrastruktura, vrhunski mednarodno priznani sodniki in 9000 navijačev. Tako rekoč popolna kulisa za prvovrstno reklamo vrhunskega športa. To bi moral biti praznik nogometa, a je bil vse prej kot to,“ je nad praktično že tradicionalnim razgrajanjem navijačev na derbiju, v katerem so sicer zmagali vijoličasti, razočaran Peter Vilfan. "To meče slabo luč na Slovenijo – ko peščica nevzgojenih navijačev prevzame pobudo in se nato vse skupaj izrodi,“ pravi poslanec in športni komentator, ki mu je tovrstnega navijaštva enkrat za vselej dovolj.
V želji, da se prepreči tovrstno početje in da se na stadion brez strahu vrnejo "slovenske družine“, v imenu poslanske skupine Pozitivne Slovenije predlaga spremembo zakona o policiji, po kateri bodo policisti dobili več pooblastil za ukrepanje proti vandalom in tako imenovanim športnim huliganom. "Za predlagane spremembe zakonodaje smo se odločili, ker odločno nasprotujemo in strogo obsojamo ekscesne primere navijaštva, ker zagovarjamo ničelno toleranco do nasilja v družbi, ker bi z ustrezno zakonodajo zmanjšali možnosti, da bi materialna škoda prerasla v primere nasilja s smrtnimi žrtvami, in ker verjamemo, da bosta novi policijski pooblastili zagotovili učinkovito individualno kaznovanje posameznih nasilnežev na športnih prireditvah,“ pravijo v poslanski skupini.

Razgrajačem prepovedan obisk tekem za obdobje do dveh let
Spremembo zakona naj bi pripravljali že dalj časa, po včerajšnji tekmi v Stožicah pa so se odločili, da bodo predloge vložili v zakonodajni postopek že danes. Kot je pojasnil Vilfan, spremembe niso uperjene zoper navijaške skupine, temveč zoper posameznike, ki povzročajo izgrede.
Spremembe predvidevajo dve bistveni novi pooblastili za policiste. Prvi predlog omogoča prepoved udeležbe na športnih prireditvah osebam, ki so kot gledalci zalotene pri storitvi prekrška ali kaznivega dejanja z znaki nasilja, za obdobje od šest mesecev do dveh let. Kršitelj, ki se ne drži prepovedi udeležbe, bo po novem kaznovan z globo najmanj 400 evrov.
Drugi predlog predvideva prekinitev potovanja za tiste osebe, ki potujejo na športno prireditev in že pred odhodom na izhodiščnem kraju potovanja ali med potovanjem kršijo javni red in mir ter kljub opozorilom in ukazom policistov ne prenehajo s takim ravnanjem.
Skrbijo jih tudi tuji huligani
Dana pooblastila so po Vilfanovih besedah še kako pomembna tudi zato, ker je zanimanje za tovrstne športne dogodke vse večje, k nam pa prihaja tudi nekaj prvovrstnih mednarodnih športnih dogodkov, med drugim evropsko prvenstvo v košarki 2013, na katerem bodo sodelovale tudi države, katerih navijači slovijo po vandalizmu. "Sprejem teh sprememb zakona bi bil jasen znak, da tega Slovenija ne odobrava,“pravi Vilfan in zaključuje, da je napočil čas, da naredimo tudi v Sloveniji korak naprej v boju proti huliganizmu, ki nima nobene zveze s športom in navijaštvom. "S tem zakonom bomo policistom in sodstvu končno dali na voljo orodje, da zaščitijo šport in tiste, ki v njem resnično uživamo, pred nekaj tistimi, ki z njim nimajo nikakršne zveze. Tistih navijačev, ki delajo probleme, mi ne potrebujemo,“ še pravi.
Njegov poslanski kolega Jožef Kavtičnik je ob tem še dodal, da se zavedajo, da so vandalizem, nasilje, neprimerno vedenje ipd. splošen družbeni problem, ki se ne dogaja zgolj na športnih prireditvah. Tega problema se je zato po njegovih besedah treba lotiti tudi širše, zlasti s preventivnimi ukrepi.

In kako je v drugih državah
Hrvaška je zakon o preprečevanju neredov na športnih tekmovanjih sprejela leta 2003 po neredih na finalni tekmi evropskega prvenstva v Kranju med reprezentancama Hrvaške ter Srbije in Črne gore. Med drugim so uvedli tudi prepoved udeležbe na prireditvah in javljanje na policijski postaji v času tekem. Če se oseba, ki so ji prepovedali udeležbo, v času tekme ne javi, lahko kazen znaša od 300 do 1500 evrov ali 10 do največ 30 dni zapora. Če tako osebo zalotijo na sami tekmi, pa najmanjša kazen znaša 700 evrov ali do 60 dni zapora. Zadnje spremembe, ki še zaostrujejo zakon, so sprejeli lansko leto kot posledica dogodkov na nogometni tekmi, kjer je policist ostal brez očesa. Od tedaj je prepovedano maskiranje, prodaja alkoholnih pijač, v kolikor ima oseba prepoved udeležbe na mednarodnih tekmah, mora policistom izročiti svoj potni list.
Italija je ena od držav, kjer problematika boja zoper navijaške izgrede ni zajeta v enem samem zakonu, pač pa v mnogih. V zakonu iz leta 1989 je določeno, da se kaznuje vsakogar, ki moti potek športnega dogodka. Kršiteljem povratnikom se izreče prepoved vstopa na stadion. Pri nakupu vstopnic za nogometno tekmo in ob vstopu na stadion je potrebno pokazati osebni dokument, od januarja 2010 pa morajo imeti navijači posebne izkaznice.
v Angliji prepoved obiskovanja za najmanj dve leti
Anglija je skozi svojo zgodovino navijaštva sprejela zelo rigorozne ukrepe. Med drugim so po neredih na evropskem prvenstvu v nogometu leta 2000 sprejeli tudi ukrep, ki omogoča sodno prepoved udeležbe na domačih in tujih tekmah. Prepoved lahko velja od dveh do desetih let. Tudi tam se morajo povratniki med tekmo javljati pri policistih, slednji pa jim lahko za čas tekme zunaj meja države tudi odvzamejo potni list. Če prepovedi ne upoštevajo, jim grozi denarna ali pa do 6-mesečna zaporna kazen. Policija lahko ob utemeljenih razlogih osebi prepreči izhod iz države. Osebo lahko namreč pridržijo za 6 ur, ji za pet dni odvzamejo potni list. Sodišča lahko huliganom prepovedo uporabo javnega prometa in celo zadrževanje v pivnicah oziroma v potencialnih žariščih nemirov.
KOMENTARJI (293)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.