''V nedeljo, 11. aprila, se mi je v trgovini Tuš v Ljubljani v Mestnem Logu zgodila zelo neprijetna stvar. Ker se mi zdi njihov toast še najboljši na našem tržišču, sem se odločila za nakup. Ko sem prišla do police, kjer stojijo toasti, je bila skoraj polna,'' je sporočila bralka, ki ni želela biti imenovana.
Kupila ga je in doma ugotovila, da je rok uporabe potekel pred enim dnevom. Vseeno ga je odprla in ugriznila vanj. ''Imel je zelo čuden okus. Po drugem kosu je delček toasta ostal na naslednjem kosu. Odlomila sem ga in doživela presenečenje – plesen. Nato sem na embalaži odkrila še ostanke testa.'' Vrnila se je v trgovino, ''kjer sem izvedela, da so imeli prejšnji dan inventuro. Torej so zadevo preskočili. Vrnili so mi denar, a pomirili me niso. Ker vem, da toast obožujejo tudi otroci, sem najprej pomislila nanje. Ker je njihov obrambni mehanizem šibkejši kot pri odraslem človeku, bi se s takim toastom brez težav zastrupili,'' je opozorila.
V Tušu poostrili notranji nadzor
V Tušu zatrjujejo, da imajo ''v procesu od nabave do prodaje blaga več varovalk in točk preverjanja kakovosti in svežine izdelkov. Roki uporabnosti izdelkov se preverjajo ob vsakem dodatnem polnjenju polic, inventurah in neposredno pred predajami naročil. Zato je verjetnost, da bi bil na policah naših trgovin izdelek s pretečenim rokom uporabe, zelo majhna. A kljub ostremu nadzoru je prišlo do napake, ki jo iskreno obžalujemo.'' Toast s pretečenim rokom so v nedeljo umaknili iz prodaje, ''stranka pa je izdelek že vrnila v trgovino, kjer smo ji povrnili kupnino''. Po dogodku so poostrili notranji nazor, s katerim odkrivajo napake, ''s ciljem dodatnega izboljšanja postopkov internega nadzora nad kakovostjo in svežino izdelkov v naših trgovinah''.
V primeru potrošnice gre verjetno za napako posameznega paketa, ki se je poškodoval, zato je toast splesnel, domnevajo. Proizvajalec ''v toastu ne uporablja konzervansov, kot je to sicer običajno ob rezanem pakiranem kruhu daljše trajnosti. Tehnologija temelji na pasterizaciji že pakiranega izdelka. Pogoj za ustreznost izdelka je neprodušno zaprt paket. Ob poškodovani embalaži pa se lahko pojavi plesen. Konzervansi, kakršni so v nekaterih konkurenčnih izdelkih, bi v takem primeru pomagali preprečiti razvoj plesni, a ker smo želeli potrošnikom ponuditi izdelke brez konzervansa, smo se odločili za to bistveno težjo tehnologijo, ki lahko v zares majhnem številu primerov ob opisanih pogojih pripelje do takšnih dogodkov."
Plesni lahko povzročajo raka
Živila pogosto plesnijo. Plemenite plesni na primer na nekaterih sirih so zaželene, druge so škodljive zdravju. Slednje največkrat najdemo na žitih, sadju, zelenjavi in oreških.
Plesnivo živilo ni primerno za prehrano ljudi, opozarjajo na Inštitutu za varovanje zdravja. ''Zato ga je treba vrniti prodajalcu in od njega zahtevati nov neoporečen izdelek. Zaradi pretečenega roka uporabe pa se stranka lahko obrne tudi na kmetijski inšpektorat.'' Ugotavljajo, da je plesnivost na toastu zaradi ugodnih pogojev rasti dokaj pogosta, tudi v domačem gospodinjstvu po odprtju embalaže. ''Zaznamo jo že po okusu, ko ni še niti vidna.''
Nekatere plesni so zaradi snovi, ki jih sproščajo v okolje ob rasti, škodljive za zdravje ob dolgotrajni izpostavljenosti. Tveganje ob enkratnem zaužitju je tako manj verjetno, medtem ko se alergije lahko pojavijo že ob vdihavanju.
Plesni potrebujejo kisik za svoj obstoj, zato jih vedno najdemo na površini hrane. Lahko so tudi v sadnih sokovih, zato jih lahko imamo odprte v hladilniku le nekaj dni. Ob razmnoževanju tvorijo strupene snovi, ki lahko povzročajo raka.
Pred plesnimi se lahko zaščitimo, če sveža živila shranjujemo na suhem in hladnem ter jih kupujemo sproti. Vsa plesniva živila kot so mleko in mlečni izdelki, sadje, zelenjava, marmelada in oreški, zavržemo. Ob pečenju peciva pa uporabljajmo le zdrave oreške, saj se plesni s peko ne izgubijo.
KOMENTARJI (355)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.