Po tem, ko se je v torek v nesreči na toboganu v termalnem parku Aqualuna v Podčetrtku huje poškodoval sedemletni deček, se je nas nas obrnila bralka in opozorila, da to ni prva tovrstna nesreča, ki se je zgodila na toboganu King kobra. Pred dobrima dvema letoma se je vanjo in njeno 10-letno hčerko prav tako zaletel obiskovalec, ki se je spustil za njima.
Medtem ko naj bi sedemletni deček utrpel zlom stegnenice in čeljusti, pa tudi raztrganine, naša sogovornica poškodbe kolena čuti še danes. S hčerko sta se na bazen odpravili julija 2020. Ker sta ustrezali vsem predpisanim kriterijem za spust, sta se usedli v tubo in spustili po "vladarju med slovenskimi tobogani", kot ga opisujejo Terme Olimia. A na neki točki se je njun spust upočasnil, posledično pa sta obtičali tik pred izhodom iz tunela in se komaj potisnili naprej. Takrat je vanju trčil par drugih dveh obiskovalcev.
Glede na zdravstvene izvide, ki jih je posredovala v naše uredništvo, je imela hujše poškodbe kolena. Med drugim je imela pretrgano zadnjo križno vez in odkrušen spodnji del stegnenice. "Takrat je prihitel reševalec in mi povil nogo. Bila sem povsem šokirana in zmedena, bolečine so bile zelo hude, tako hude, da nisem mogla stopiti na nogo," razlaga. Povedala nam je, da se je na bazen takrat s hčerko odpravila sama, zato je po nesreči takoj poklicala moža, nadaljnjo pomoč pa sta poiskala v ambulanti. Obravnavali so jo v bolnišnici, fizioterapevta pa obiskuje še danes, dve leti po nesreči. "Prej sem bila zelo aktivna, veliko sem hodila tudi v hribe in gore," pove razočarano, ker tega zdaj ne more več početi.
Njena 10-letna hči se medtem na srečo ni poškodovala, a posledice je nesreča pustila tudi na njej. Kot pravi bralka, se od dogodka namreč boji toboganov. "Takrat jo je bilo na smrt strah. Ker sem omedlela, tudi ni vedela, kam naj gre, na koga naj se obrne," pravi mama.
In zakaj zadeve ni prijavila? "Takrat sem bila v takem šoku in bolečinah, hkrati sem bila sama s hčerko in sem morala poskrbeti tudi zanjo. Zato nisem takoj klicala še Policije, nisem bila sposobna," je pojasnila. A kljub temu je o incidentu poročala Termam Olimia, od katerih odgovora ni prejela.
Odgovor na zahtevek po škodni obravnavi: "Kriva sta kopalca, ki sta se prehitro spustila"
Odločila se je za škodno poravnavo, a je prejela zelo nezadovoljiv odgovor. Kopališče odgovornosti namreč ni želelo prevzeti, krivdo so prevalili na obiskovalca, ki se je "prehitro spustil po toboganu".
"Iz dokumentacije v škodnem spisu je razvidno, da so kopalci pred vstopom na atrakcijo King Kobra izrecno opozorjeni, da se spuščajo na lastno odgovornost. Spuščanje po toboganu je prostovoljno in za vsakega uporabnika, ki se po njem spusti, predstavlja določeno običajno pričakovano tveganje, na katerega uporabnik tobogana prostovoljno pristane in mora nanj računati," so zapisali v obrazložitvi.
Pojasnili so še, da spuščanje po toboganu nadzirata dva redarja, prvi je na vrhu atrakcije, drugi pri izteku. "Redar, ki je na vrhu tobogana, kopalcem poda jasna navodila o pravilni in varni rabi atrakcije, dodatna navodila pa so nameščena ob vznožju stolpa ter na vrhu tobogana. Čas, ki poteče med spustom enega in drugega kopalca, je dovolj dolg, saj sta redarja na radijski zvezi in šele, ko kopalca, ki sta se predhodno spustila, zapustita iztek tobogana, redarja po toboganu spustita naslednji par," so pojasnili.
"V konkretnem primeru pa kopalca, ki sta bila na vrsti za spust kot naslednja za spustom oškodovanke, nista upoštevala redarjevih navodil in sta se spustila prehitro, torej v času, ko oškodovanka še ni zapustila izteka tobogana," so zapisali.
Dodali so še: "Tudi sodna praksa stoji na stališču, da upravljavec tobogana ne odgovarja za ravnanje uporabnikov tobogana."
"Glede tega bi morali nekaj storiti"
Tokrat so sicer v termalnem parku priznali, da je bila za nesrečo sedemletnika kriva človeška napaka, "saj je redar na toboganu spregledal, da steza še ni prosta in je prehitro po toboganu spustil druga dva kopalca". Hkrati to nista edini nesreči, ki sta se pripetili na toboganih v omenjenem vodnem parku. Leta 2017 so med spustom po toboganu trčili štirje kopalci. Enega so zaradi hudih poškodb s helikopterjem odpeljali v mariborski klinični center, dva sta bila lažje poškodovana. Tudi takrat smo poročali, da je eden od redarjev na tobogan prehitro spustil drugi par, saj se prvi še ni umaknil.
Vprašanja glede tega, koliko podobnih nesreč se je še zgodilo v njihovem parku, smo naslovili na Terme Olimia. Prav tako smo jih vprašali, če bodo razmislili od drugih metodah za nadziranje spuščanja kopalcev po toboganih. Njihove odgovore še čakamo.
"Po eni strani sem vesela, da sva s hčerko sploh ostali živi, ker je tobogan res nevaren," je naša bralka še poudarila v skrbeh, da tobogan še vedno vsak dan obratuje, po njem pa se vozi na tisoče otrok. "Strah me je, da se bo komu zgodilo še kaj hujšega. Če ob trku slučajno odletiš s tobogana, ni možnosti, da preživiš," je prepričana.
"Študentje deset ur sedijo gor na soncu, potem pa pač kakšnega prehitro spustijo," pravi in poudarja, kako zelo nevarno je to lahko.
Glede na to, da se je nesreča zgodila na isti način kot pri sedemletnem dečku, meni, da bi bilo treba nekaj narediti glede "človeškega faktorja". "Sistem bi moral biti elektronski ali pa bi potrebovali kamere, da bi redarji dejansko videli, če je posameznik res že pri izhodu tobogana. Nekaj je treba narediti," je odločena. Študentje deset ur sedijo na soncu. Tobogan je namreč narejen tako, da se od zgoraj ne vidi, ali je uporabnik že v vodi, prav zato imajo dva redarja.
KOMENTARJI (138)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.