Slovenija

VIDEO: Tokrat s seje odkorakal Pukšič

Ljubljana, 07. 07. 2010 12.54 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Zmotila so ga namreč nova pravila za sprejemanje prič na zaslišanjih komisij v DZ in namesto vsebinskih je postavljal proceduralna vprašanja, dokler predsednik komisije Petan ni vzrojil in dejal, 'da ne bodo afne guncali'.

Pukšič je odkorakal med zaslišanjem nekdanjega gospodarskega ministra Andreja Vizjaka.
Pukšič je odkorakal med zaslišanjem nekdanjega gospodarskega ministra Andreja Vizjaka. FOTO: Jani Dolinšek

Preiskovalna komisija DZ, ki preiskuje ravnanja ministra za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregorja Golobiča, je danes po zaslišanju dveh prič in sredi zaslišanja predsednika komisije DZ za nadzor javnih financ Andreja Vizjaka sejo zaradi nesklepčnosti prekinila. Franc Pukšič (SLS) je namreč zaradi proceduralnih razhajanj sejo zapustil.

Pukšič je že ob začetku seje preiskovalne komisije izrazil nestrinjanje z novimi navodili generalne sekretarke DZ glede sprejemanja prič, ki morajo po novem pred zaslišanjem izpolniti obrazec o osebnih podatkih. Po Pukšičevih besedah so ta navodila v nasprotju z zakonom o kazenskem postopku.

Med razpravo je imel Pukšič več proceduralnih vprašanj, povezanih s to problematiko, nazadnje pa je predsednik komisije Rudolf Petan (SDS) proceduralna vprašanja prepovedal. "S takimi vprašanji ne bomo afne guncali," je vzrojil Petan. Pukšič je sejo zato protestno zapustil, komisija pa je postala nesklepčna. O nadaljevanju seje se bodo še dogovorili.

To pa ni prvič v zadnjem tednu, da je Pukšič zapustil sejo parlamentarne komisije v parlamentu ...

Sicer pa je Vizjak (SDS) poudaril, da je srž celotne zgodbe, ki jo preiskuje parlamentarna komisija, ravnanje NLB, ki je Ultri brez ustreznega zavarovanja odobrila kredit, in ne uhajanje podatkov oz. tabel o kreditni izpostavljenosti Ultre v javnost. "Gre za obnašanje NLB in njeno strokovnost," je dejal Vizjak in dodal, da se banka obnaša dvolično, saj morajo nekateri komitenti, med njimi tudi on sam, zelo zavarovati kredit, v nekaterih primerih pa taka zavarovanja niso potrebna.

Kot pravi Vizjak, je vodstvo NLB od Marjana Kramarja dalje tako ali drugače politično obarvano. "Ker ima uprava banke zelo pomembno mesto v kreditnem odboru in ker je podjetje Ultra prek ministra Golobiča tesno povezano s koalicijo, ni mogoče potegniti drugačnega sklepa, kot da gre za neke vrste politično povezavo ali pristransko ravnanje banke od primera do primera," je dejal in se vprašal, kako je mogoče, da banka odobri kredit, pri tem pa ne poskrbi za primerna, ustrezna, prvovrstna zavarovanja po kriterijih Banke Slovenije, hkrati pa pride prek vlade v DZ s predlogom za dokapitalizacijo.

NLB-6
NLB-6 FOTO: Blaž Garbajs

Preiskovalna komisija je pred Vizjakom zaslišala Ireno Juvan z Inštituta za pravo in zakonitost poslovanja v NLB in Aleksandra Vozla, ki je bil do lanskega decembra v NLB direktor sektorja za upravljanje s tveganji. Juvanova je zatrdila, da v banki ne prihaja pogosto do uhajanja zaupnih podatkov, saj jih preprečujejo z določenimi ukrepi. Njena služba je prvič prišla v stik z Ultro, ko so začeli z notranjo preiskavo, katere cilj je bil ugotoviti morebitno zlorabo varovanih podatkov. Po njenih besedah se niso ukvarjali z vprašanjem, zakaj so podatki ušli, ampak kako je mogoče, da je do tega prišlo.

"Mi lahko ugotovimo, kdo je dokument imel, kdo je imel po službeni dolžnosti pravico do njega. Lahko tudi ugotovimo, ali je preko kakšnih poti, npr. elektronski pošti, dokument ušel, drugega pa ne moremo ugotoviti. Zato smo tudi podali ovadbo proti neznanemu storilcu," je dejala Juvanova. Interna preiskava je pokazala, kakšne so možnosti uhajanja dokumenta, kako je ta ušel, pa ne. "Mi nimamo možnosti, da človeka slečemo, ko gre iz banke," je dejala Juvanova. S tabelami o kreditni izpostavljenosti Ultre je po njenih besedah razpolagal direktor centra za upravljanje s tveganji in problematičnimi naložbami Janez Saje, ki je pripravil tudi končno različico in jo posredoval tedanjemu predsedniku uprave Drašku Veselinoviču.

Preiskava po besedah Juvanove ni ugotovila, da bi imel morda kdo dostop do Veselinovičevega osebnega računalnika, tehnično mogoče pa bi bilo, da bi nekdo obšel elektronsko pošto. Končno različico dokumenta pa je, tako meni Juvanova, zagotovo natisnil Veselinovič. Ali ga je natisnil tudi Saje, ji ni znano.

Vozel pa je preiskovalni komisiji pojasnil, da je sektor za upravljanje s tveganji v NLB, ki ga je vodil, obravnaval bonitetne predloge za odobravanje kreditov, ki so jih pridobili s strani poslovnega sektorja. Nihče iz poslovnega sektorja po njegovih zagotovilih ni predlagal drugačne obravnave Ultre od drugih komitentov. "Ultra je bila obravnavana kot vsi drugi komitenti," je poudaril Vozel, ki po lastnih navedbah ne pozna ne Miloša Urbanije iz Ultre ne ministra Golobiča. Na vprašanja o zavarovanjih kreditov je Vozel pojasnil, da jih je mogoče zavarovati tudi z menicami, pri čemer je zavarovanje pogosto označeno z ničlo. Zavarovanje je sicer lahko tudi ovrednoteno, o čemer odloči poslovni skrbnik. "Ničla ne pomeni, da kredit ni čisto nič zavarovan," je poudaril.
 

KOMENTARJI (26)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

povemvsem
07. 07. 2010 18.11
Kje so zdaj tisti,ki so zadnjič trdili,da ni kmetavzar?
Levji
07. 07. 2010 17.54
Mislim da bi takele ekscestne stvari, ki se zadnje čase dogajajo morale biti finančno snkcionirane. V podjetju kjer se dela za mali denar ti še na misel ne pride, da bi zapustil delovno mesto. Potem pa takele volijo za poslance. Saj ni čudno da je tako kot je. V podjetju so sankcije denarne ali disciplinske, v parlamentu ali v parlamentarnih komisijah pa se dela kakor se komu zljubi. Tudi prisotnost na sejah državnega zbora je katastrofalna.
cvekalo
07. 07. 2010 17.48
Oglobiti ga je potrebno. Plačujemo ga zato, da visi na sejah.
didiss
07. 07. 2010 16.51
KDO PA JE PUKSIC,LEPO VAS PROSM,...
utvara
07. 07. 2010 16.47
Ja, važn da živi na naš račun. Vsakič predčasno gre s sejo, pa domov na kolo.
tidl_lidl
07. 07. 2010 15.30
js bi tud tako delo :D
cannex
07. 07. 2010 15.21
Pukšič je lahko v državnem zboru zgolj vratar in nič več!
loden
07. 07. 2010 15.19
Tale je dobra: "Pošteni poslanci". Ku, ku...
proofreader
07. 07. 2010 15.18
In od takih ljudi je odvisna naša prihodnost.
GalileoG
07. 07. 2010 15.13
Pa daj, saj taki ne sodijo v parlament!!!
ekskluziv.scena
07. 07. 2010 15.07
Ubog, prenapihnjen ego.
Domen Volavsek
07. 07. 2010 14.45
Northwest
07. 07. 2010 14.37
Vsi so sami Rozletje tudi enega Kekca ni med njimi.
Tonček Balonček
07. 07. 2010 14.35
Petan in Pukšič, izvoljena na listi SDS, stranke poštenih Sloevncev! Pa tudi njegov zdajšnji brlog, SLS, je starnka poštenjakov, saj jo vodi Radovan Žerjav!
Tintara
07. 07. 2010 14.33
Take bi mogli sankcionirat, da namerno zavlačujejo določen postopek!! Izgnat iz države, šalabajzirje
STELA_
07. 07. 2010 14.29
Tonček Balonček - kateri od naštetih pa sodi v skupino "najbolj pošteni poslanci"?:)
littleSister
07. 07. 2010 14.26
LujXV
07. 07. 2010 14.26
Pukšič se v tem parlamentu obnaša kot da je kavboj in parlament njegova last.... Naj se malo po butici udari in strezni svoje možgane...
Tonček Balonček
07. 07. 2010 14.24
Zdaj smo prišli že tako daelč, da se med seboj kregajo tudi najbolj pošteni poslanci! Gotovo so dobili zgled med levaki, slabi zgledi pa vedno vlečejo! Te preiskovalne komisije so itak popolna farsa, komedija, PR konferenca!Nobena še ni nikoli dala nikakršnega rezultata, ukvarjajo s ez zadevami, ki so v domeni kriminalistov in tožilcev, ne pa politike, samo da je cirkus in da se sončijo v emdijih! Pa kaj naj nek polpismen pUkšič sploh proučuje in se ukvarja proceduralnimi vprašanji?! Totalan izguba časa. Kaj vse ta narod ne plačuje!
kominterna
07. 07. 2010 14.20
Važno da ma sončna očala na tintari.