Konzul s slovenskega veleposlaništva v Egiptu Andrej Dernovšček se je po telefonu pogovarjal s Tomom Križnarjem, ki je že več kot mesec dni zaprt v Sudanu. Povedal mu je, da z njim v zaporu ravnajo korektno, konzula pa je tudi prosil, naj mu skušajo v zapor poslati literaturo in potrebščine za pisanje.
Drnovšek prosi za pomilostitev
Svetovalec predsednika republike za zunanjo politiko Ivo Vajgl je potrdil, da so se začele formalne priprave na obisk predsednika Janeza Drnovška v Sudanu, kjer je zaprt njegov posebni odposlanec za Darfur Tomo Križnar. Ob tem je poudaril, da je za obisk potrebno soglasje obeh strani in uskladitev terminov. Vabilo, ki ga je slovenski predsednik že pred meseci dobil od sudanskega kolega Omarja al Baširja, je odprto, Drnovšek pa je pripravljen na obisk, je dejal Vajgl.
Potrdil je tudi, da je Hamdija Blekič, ki ga je predsednik republike pooblastil za reševanje Križnarja, v uradu sudanskega predsednika v sredo predal Drnovškovo drugo pismo sudanskemu predsedniku al Baširju v primeru Križnar. Pismo se po besedah Vajgla "nanaša na Drnovškova prizadevanja za mir in ustavitev humanitarne katastrofe v Darfurju ter za humanitarno pomoč tej zahodnosudanski pokrajini, v kontekstu katerih je bilo tudi sodelovanje Križnarja s slovenskim predsednikom".
Drnovšek sporoča sudanski strani, da "Križnar ni imel drugih nalog kot v okviru mirovnega procesa, zato prosi sudanske oblasti, naj Križnarja obravnavajo kot prijatelja in mu omogočijo čimprejšnjo vrnitev domov". Poleg tega poziva al Baširja, naj stori, kar je potrebno za končanje sodnega pregona in za pomilostitev Križnarja, je pojasnil Vajgl.
Ostalih podrobnosti o delovanju Blekiča v Sudanu ni navedel, prav tako v uradu predsednika nimajo podatka, ali se je že srečal s Križnarjem. Je pa Vajgl poudaril, da je Blekičeva dejavnost v Sudanu le ena od dejavnosti urada v tej državi in le ena od zvez, ki jih ima tam urad predsednika republike z visokimi predstavniki sudanskih oblasti. Podrobnosti o teh zvezah ni izdal.
Tudi Rupel pripravljen pomagati
Po informacijah z zunanjega ministrstva pa se je tudi zunanji minister Dimitrij Rupel pripravljen srečati s sudanskimi oblastmi, če bi njegov obisk konkretno prispeval k rešitvi problema.
Pravosodni minister Lovro Šturm pa je na vprašanje, ali je kdaj razmišljal, da bi v okviru iskanja rešitve obiskal Sudan ali pa ga bo morda obiskal kak drug član vlade, dejal, da "si vlada intenzivno prizadeva za rešitev Križnarja iz sudanskih zaporov in da glede tega tečejo zelo intenzivna in koordinirana prizadevanja med vlado in vsemi člani vlade". Kot je dejal, pa bi bilo nekoristno, če bi vnaprej "razglašali poteze, ki jih posamezni člani pripravljajo".
Sodišče v sudanskem El Fašerju je Križnarja, ki je v Sudan vstopil brez vizuma, 14. avgusta obsodilo na dve leti zapora zaradi nelegalnega vstopa v državo, vohunjenja in lažnih navedb o sudanski vladi in sudanskem ljudstvu. Odredilo je tudi zaplembo premoženja, ki ga je imel Križnar pri sebi, in plačilo denarne kazni v znesku okoli 2000 evrov. Križnar je bil v priporu v Sudanu od 20. julija.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.