Cilj Tovornjaka raznolikosti je opozoriti tudi na nacionalne probleme in rešitve na področju diskriminacije. V Tovornjaku, ki je stal na Kongresnem trgu, so priredili tudi novinarsko konferenco, ki se je je udeležil tudi varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek. Ombudsman je opozoril, da je v Sloveniji preveč nestrpnosti in spomnil, da v družbi živijo različni ljudje.
Predstavnica nevladne organizacije Škuc-LL Tatjana Greiff je sicer ocenila, da slovenska zakonodaja v osnovi ščiti različne manjšine pred diskriminacijo, medtem ko je dejanska praksa zaskrbljujoča. Na drugi strani pa je predstavnik Afriškega centra Inacio Bintchende, ki je bil tudi sam žrtev fizičnega nasilja, meni, da je diskriminacija v Sloveniji sistemsko uveljavljena.
In da so ljudje nestrpni zagotovo dokazuje dejstvo, da denimo džamije v Ljubljani še vedno nimamo zato, ker parcelacija ni urejena, saj sosedje ne soglašajo z mejo zemljišča. O tem bo moralo odločati sodišče.
"To bo zadevo nekoliko zavleklo, ampak jaz verjamem, da bo muslimanska verska skupnost v doglednem času dobila potrebno dokumentacijo, da si bo lahko pridobila gradbeno dovoljenje," zagotavlja ljubljanska županja Danica Simšič.
Če že ne pod drobnogledom države, bo gradnja džamije zagotovo pod drobnogledom evropskega komisarja za človekove pravice, ki bo v prihodnjhih tednih svoje svetovalce poslal v Slovenijo, da bodo preverili ali se nekaterim skupinam v Sloveniji zares dogaja krivica.
Po Hanžkovih besedah Slovenija v Evropi ni izjema glede izražanja nestrpnosti. Tudi v Evropi se žal politične stranke vedno pogosteje odločajo za uporabo nestrpnih govorov, je pojasnil ombudsman. Tako je sedaj tekmovanje namesto v nestrpnosti za politične glasove, prišlo do tekmovanja v strpnosti za politične glasove.
Tudi Tatjana Greif meni, da sta posebej zaskrbljujoča diskriminacija in sovražni govor, ki sta s strani najvišjih političnih struktur uperjena proti različnim družbenim skupinam. "Izbrisani, Romi, istospolno usmerjeni in tudi ženske so postali le poligon za nizke politične obračune," je prepričana Greifova. Nestrpnost po "politični liniji" z govorniškega odra državnega zbora ali vlade je v zadnjem času dosegla vrhunec. Nestrpnost je nekaj samoumevnega, ob čemer ljudje zgolj zamahnejo z roko, je še povedala Tatjana Greif.
Podelili novinarsko nagrado za 2004 s področja pravic manjšin
V sklopu projekta "Za raznolikost. Proti diskriminaciji." pa je slovenski organizator projekta podelil novinarsko nagrado za lansko leto s področja pravic manjšin, ki jo je iz rok ombudsmana prejela novinarka Slovenskih novic Maja Olup iz Slovenskih Konjic.
Prireditev Tovornjaka raznolikosti so sicer s slavnostnimi govori odprli varuh človekovih pravic, ljubljanska županja Simšičeva in veleposlanik EU v Sloveniji Erwan Fouere. Po tem pa je sledila okrogla miza z naslovom Diskriminacija pri zaposlovanju. Cilji kampanje za strpnost so informirati ljudi o njihovih novih pravicah in dolžnostih v skladu z evropskimi protidiskriminacijskimi direktivami in nacionalnimi zakonodajami. Obenem pa razširjati pozitivne plati in prednost raznolikosti.