Okrožno državno tožilstvo je zavrglo ovadbe, ki jih je nekdanji premier Janez Janša zaradi finske oddaje Resnica o Patrii vložil proti Bojanu Potočniku, Milanu Švajgerju in Drago Kosu, danes poročata Delo in Dnevnik. Kot navajata, pa glede predlaganega pregona finskega novinarja Magnusa Berglunda sodišče dokončne odločitve še ni sprejelo.
Janša je oktobra lani na ljubljanskem okrožnem tožilstvu zaradi neresničnih obtožb prejemanja podkupnine brez predloženih dokazov vložil predlog za kazenski pregon novinarja finske nacionalne televizije YLE Berglunda. Novinar se je na obtožbe odzval in pojasnil, da je le opravljal svoje delo ter da ima potrebno dokumentacijo, a zaradi ščitenja svojih virov podrobnosti ne bo izdal.
Nekaj dni zatem je Janša na tožilstvo vložil predloge za pregon trojice, ki je nastopila v oddaji finske televizije in ki je, kot navajata časnika, "prepričana, da ni povedala nič spornega".
Tožilstvo se z Janševimi predlogi ni strinjalo, Janševa zastopnica Nina Zidar Klemenčič pa njihovo odločitev obžaluje, poročata časnika. Kot so zapisali, je po njenem mnenju "obrazložitev pravno neustrezna", tožilstvo pa je "izjave o dejstvih napačno opredelilo kot vrednostne sodbe in pri teh upoštevalo večjo svobodo izražanja".
Ob tem je Zidar Klemenčičeva še dodala, da Janša kazenskega pregona kot subsidiarni tožilec ne bo nadaljeval, vztraja pa pri vloženih civilnih tožbah proti Berglundu in YLE, Švajgerju in Potočniku, poročata časnika. Kot še navajata, bodo namreč tožene stranke morale v civilnem postopku dokazovati resničnost spornih navedb.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.