Okrožno sodišče v Ljubljani je danes v zadevi Niš ljubljanskega župana in nekdanjega prvega moža Mercatorja Zorana Jankovića ter nekdanjega člana uprave Mercatorja Stanislava Brodnjaka oprostilo obtožb. Obsodilo pa je direktorja ciprske družbe Facim Borisa Milevoja.
Tožilec Jaka Brezigar je sicer za Zorana Jankovića v zadevi Niš za očitano kaznivo dejanje zlorabe položaja pri vodenju Mercatorja predlagal leto in pol zaporne kazni ter plačilo denarne kazni. Enako je v današnjih sklepnih besedah na ljubljanskem okrožnem sodišču predlagal tudi za direktorja ciprske družbe Facim Borisa Milevoja.
Milejšo kazen je Brezigar predlagal za nekdanjega člana uprave Mercatorja Stanislava Bronjaka, in sicer pogojno kazen leto in pol zapora s poskusno triletno dobo. Tako se je odločil zaradi manjše vloge Brodnjaka v upravi ter dejstva, da je že upokojen, zato je manj možnosti, da bi ponovil takšno kaznivo dejanje.
Tožilstvo trdi, da so obtoženi v zadevi Niš s sklepanjem navideznih pogodb in izplačevanjem storitev, ki nikoli niso bile opravljene, oškodovali Mercator za 100.000 evrov.
Janković po oprostitvi poudarja, da je ves čas bil prepričan v svoj prav
Zoran Janković je po oprostitvi ponovil, da je bil ves čas prepričan v svoj prav, da so dobro delali in da ni bilo nič nezakonitega. Kar počne tožilec Jaka Brezigar, pa je po njegovem le omogočanje medijem, da imajo material za poročanje, je prepričan.
"Tožilec dela to namenoma, ker sem na tej funkciji in hoče nekaj dokazati, kar nima osnove," vztraja Janković, ki ugiba, ali si tožilec Brezigar "na napačni osebi gradi kariero". Sodnica je po njegovih besedah ocenila, da ni nobene možnosti za naklepno kaznivo dejanje.
Sodne zgodbe, ko tožilec Brezigar ali pa tožilka Blanka Žgajnar, ki obravnava drugo njegovo domnevno sporno poslovanje, poskušajo "napletati nekaj, kar ni možno, se končajo, kot se končajo," še pravi.
"Me prav zanima, ali boste napisali, da me tožilec že osem let šikanira, in poskuša dokazati nekaj, kar nima osnove, ker nisem storil nič napačnega," zatrjuje ljubljanski župan.
Tožilec Brezigar kljub oprostilni sodbi Jankoviću zadovoljen s postopkom
Okrožni državni tožilec Jaka Brezigar je kljub oprostilni sodbi za Jankovića v zadevi Niš zadovoljen s postopkom. Eden ob obtoženih je bil spoznan za krivega, sodišče pa je po njegovem mnenju ocenilo, da pogodba med Facimom in Mercatorjem ni bila resen, temveč navidezen posel.
"Iz tega vidika je sodišče pritrdilo tožilstvu, da pogodba med Facimom in Mercatorjem ni bila resen gospodarski posel, temveč je šlo le za navidezen posel, s katerim je iz Mercatorja na nezakonit način odtekal denar," je po izreku sodbe ljubljanskega okrožnega sodišča v izjavi dejal Brezigar.
Sporni posli ...
Janković in Brodnjak naj bi kot predsednik in član uprave Mercatorja, kljub temu da sta vedela, da Facim dogovorjenih storitev nikoli ne bo opravil in da je šlo za neresničen posel, soglašala s plačilom računov, je danes ponovil tožilec. Milevoju pa očita, da je naklepoma pomagal pri storitvi omenjenega kaznivega dejanja, saj je kot direktor Facima podpisal pogodbo in izdal račune. "Vedel je, da Facim ni investitor ali lastnik zemljišča, in vedel je, da družba ne bo mogla pridobiti gradbenega dovoljenja," je izpostavil Brezigar.
"Čeprav so vsi obtoženci zanikali očitana kazniva dejanja, pa njihovemu zagovoru ni mogoče slediti," je poudaril Brezigar. Janković je med sojenjem večkrat poudaril, da gre za pogodbo izpred 10 let, ki je ni podpisal, zanjo pa da je izvedel šele dve leti po tem, ko je zapustil Mercator in je bilo pripravljeno revizijsko poročilo.
Facim bi moral, kot je sklenjeno v pogodbi, pridobiti gradbena dovoljenja za trgovski center v Nišu, pogodba pa je bila vredna 100.000 evrov. "Ugotovljeno je bilo, da družba Facim v dogovorjenem roku ni pridobila gradbenega dovoljenja, niti ni tega storila po tem," je poudaril Brezigar.
"Očitno je, da so med Jankovićem in ljudmi iz kroga Facima še pred sklenitvijo pogodbe obstajale povezave. Ni dvoma, da je Janković ne samo soglašal s sklenitvijo pogodbe oz. vsaj ustno odobril sklenitev pogodbe," je še dodal Brezigar.
Ovadba je temeljila na reviziji, ki jo je v Mercatorju leta 2006 opravila revizijska hiša Deloitte glede poslovanja družbe v času, ko jo je še vodil Janković. V času, ko je Janković prvič kandidiral za ljubljanskega župana, so revizorji opozorili, da je ciprsko podjetje Facim, ki ga je zastopal Milevoj, neupravičeno porabilo 20.000 evrov za stroške ter še 80.000 evrov za spremembo gradbenega dovoljenja.
"Če bi šlo za transparenten posel, potem prejeta nakazila ne bi bila dvignjena v gotovini oz. bi obstajala vsaj dokazila o nadaljnji porabi," je o poslovanju Mercatorja s ciprsko družbo, ki je poslovala iz Ljubljane, dodal tožilec. V tej zadevi je med obtoženimi tudi nekdanji podpredsednik uprave Mercatorja Mitja Marinšek, ki pa je bil zaradi težav z zdravjem iz postopka izločen.
Gre za prvo sojenje Jankoviću, ki pa se je v zadnjih tednih znova znašel pod plazom očitkov o zlorabah položaja pri vodenju ljubljanske občine. Pred tedni je dejal, da si želi, da bi sodišče vse očitke zoper njega združilo v en proces, nato pa odločilo.
KOMENTARJI (1223)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.