Krški policist Dejan Kink je pred štirimi leti streljal na moškega, ki je grozil z uporabo eksploziva. Storilec je umrl. Izkušnja je bila zanj travmatična: ''Travma pride za tabo. Soočiti se s tem, da si pri opravljanju dolžnosti skoraj izgubil življenje, ni lahko. Še težje je sprejeti dejstvo, da si nekomu vzel življenje.'' Danes je policijski zaupnik, ki pomaga kolegom v stiski. ''S svojo izkušnjo poskušam svetovati kolegom, ki so se znašli v podobni situaciji, kako se soočiti s posledicami takšnih dogodkov in kako prebroditi kritične trenutke,'' je dejal.

Policisti imajo ob travmatičnih dogodkih na voljo 24-urno psihološko pomoč. Razlogi, da jo poiščejo, so različni, zaradi posredovanj pri nasilju v družini, pri hudih prometnih nesrečah, šikaniranju na delovnem mestu, osebnih stisk, poškodb med intervencijo, trajanja in izidov sodnih postopkov. Imajo policijske zaupnike, v pomoč so jim nasveti o načinu sporočanja slabih novic. Obveščanje svojcev o smrti ali hudi poškodbi njihovega bližnjega je namreč ena najtežjih, najbolj stresnih in žal zelo pogostih njihovih dolžnosti. Posledice takih dogodkov pretresejo vse vpletene, tako svojce kot policiste, ki morajo slabo novico sporočiti kar se da uvidevno.
Ali so zaradi travmatičnega dogodka na bolniškem dopustu ali dopustu, je v prvi vrsti njegova volja, ki jo uskladi s predstojnikom. Tudi vsa pričanja na sodišču in drugih postopkih, ki jih ima policist v zvezi z delom, se izvaja v službenem času oziroma se mu udeležba prizna kot delovna obveznost.

Tudi pravosodni policisti lahko v zaporih doživijo travmo. Doslej imajo posebej opredeljeno pomoč o samomoru zapornika, ko se psiholog poleg paznika pogovori tudi z zaporniki, ki so poznali pokojnika. Pomoč ob ostalih izrednih dogodkih ni posebej opredeljena, je pa naloga vodij, da z vsemi vpletenimi opravijo razbremenilne razgovore in jim nudijo moralno podporo.
Pričanj na sodišču ob travmatičnih dogodkih je pri njih zelo malo. Če je v povezavi z delom in so ocenili, da je zaposleni pravilno postopal, se jim nastop na sodišču šteje v delovni čas. Po travmatičnem dogodku pravosodni policisti nimajo dela prostih dni, imajo pa vsi, ki delajo z zaprtimi osebami, dodatno še dan letnega dopusta zaradi zahtevnosti dela. Če je treba, gredo lahko na bolniško ali koristijo plačano ali neplačano odsotnost z dela, vendar s predpisanim razlogom in izdanim sklepom delodajalca.

V Slovenski vojski imajo pomoč izvajajo specializirani diplomirani psihologi na različnih nivojih vodenja in poveljevanja. Na voljo so ob in med zaposlitvijo, pred zahtevnejšimi usposabljanji, ob pripravah, služenju in prihodu z misij v tujini, skratka vseskozi. Psihološka pomoč je bolj intenzivna ob izrednih dogodkih, kjer koli se zgodijo. Psihološko podporo ponudijo tudi svojcem vojaka.
Če po travmatičnem dogodku dobijo proste dni, je odvisno od primera in prizadetosti vojaka. Ko pričajo na sodišču glede dogodkov med služenjem, so upravičeno odsotni iz službe, ni jim treba jemati dopusta.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.