Slovenija

Treba je dvigniti zavest o korupciji!

Ljubljana, 04. 07. 2007 07.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Posebna komisija OECD je kritična do načina, na katerega se naša država bori proti preprečevanju korupcije.

Slovenija bo na poročilo, ki ga je sicer na sedežu OECD v Parizu sprejela že 21. junija, po enem letu odgovorila ustno, pisno pa se bo nanj odzvala v roku dveh let.
Slovenija bo na poročilo, ki ga je sicer na sedežu OECD v Parizu sprejela že 21. junija, po enem letu odgovorila ustno, pisno pa se bo nanj odzvala v roku dveh let. FOTO: POP TV

Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) v poročilu o drugi fazi ocenjevanja Slovenije pri uresničevanju Konvencije o boju proti podkupovanju tujih javnih uslužbencev v mednarodnem poslovanju izraža zaskrbljenost zaradi napovedane razpustitve omenjene komisije, je povedal predsednik komisije za preprečevanje korupcije Drago Kos. Poročilo državo poziva, naj podvoji prizadevanja za dvig zavesti o podkupovanju tujih javnih uslužbencev.

Predsednik komisije je še povedal, da so priporočila OECD obvezna in bo morala Slovenija o njihovem uresničevanju v enem letu poročati ustno, pisno pa v dveh letih po prejetju poročila.

Minister za javno upravo Gregor Virant je v torek potrdil navedbe, da osnutek novele zakona o nezdružljivosti opravljanja javne funkcije s pridobitno dejavnostjo predvideva prenos pristojnosti komisije za preprečevanje korupcije na računsko sodišče, ki bi delovalo v nespremenjeni sestavi. Ob tem pa je zatrdil, da na ministrstvu predlagajo, naj tako imenovana Kosova komisija delo opravlja do izteka svojega mandata oktobra 2010.

Avtorji poročila tako ugotavljajo, da je stopnja zavesti o problematiki podkupovanja tujih javnih uslužbencev v mednarodnem poslovanju tako v javnem kot v zasebnem sektorju zelo nizka, zaradi česar bi morale slovenske oblasti močno okrepiti prizadevanja za ozaveščenost vseh relevantnih akterjev.

Kos predstavil poročilo OECD

OECD izraža zaskrbljenost zaradi napovedane ukinitve komisije o preprečevanju korupcije. "Negotova prihodnost komisije vzbuja zaskrbljenost glede tega, kdo bo v Sloveniji vodil in usklajeval bodoča prizadevanja za dvig zavesti o korupciji v družbi in za njeno preprečevanje, še posebej na področju čezmejne korupcije," je zapisano v poročilu.

Takrat bo OECD izdal tudi javno pisno poročilo o tem, kako Slovenija izpolnjuje priporočila. "Ne znam si predstavljati, kaj bi bilo, če Slovenija ne bi uresničila večine ali vseh priporočil", je še povedal Kos in dodal, da ta priporočila veljajo za vsako neodvisno telo, ki bi v prihodnosti imelo iste naloge kot komisija za preprečevanje korupcije.

Hajdinjak: Ne bojimo se nadzora!

Glavna sprememba glede komisije za preprečevanje korupcije je, da bi bili podatki o premoženjskem stanju funkcionarjev javni le v tistem delu, ki so nastali v mandatu funkcionarja, je danes po seji vlade zaskrbljenost Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) glede ukinitve komisije ovrgel tiskovni predstavnik vlade Valentin Hajdinjak. Poostren bo nadzor nad prijavo premoženja, predvidene pa bodo tudi sankcije, je še pojasnil ter dodal, da bo moral funkcionar vsako nenavadno povečanje premoženja pojasniti.

Po vladnem predlogu sprememb bo nadzorni organ postalo računsko sodišče, ki bo lahko preverilo dokumentacijo in bančne podatke. Če bo treba, bo zadevo lahko predalo davčni upravi, policiji ali komu drugemu. V prehodnem obdobju, torej do izteka mandata komisije oktobra 2010, pa bo nadzor še vedno opravljala komisija za preprečevanje korupcije, ki jo vodi Drago Kos, je dodal Hajdinjak.

"S tem hočemo dokazati, da se nismo odločili za spremembe zato, ker bi se bali nadzora ali ker bi imeli kaj proti gospodu Kosu, pač pa iz načelnih razlogov. Takšna komisija je unikat, ki ga ne pozna nobena od starih članic EU. Stvari ne spreminjamo zaradi Kosove komisije," je še pojasnil vladni tiskovni predstavnik.

Po Hajdinjakovih besedah bo ministrstvo za javno upravo predvidoma naslednji teden v usklajevalni postopek vlade poslalo spremembe zakona o nezdružljivosti opravljanja javne funkcije s pridobitno dejavnostjo, ki se bo po novem preimenoval v zakon o omejitvah in prepovedih za nosilce javnih funkcij.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ugrica
05. 07. 2007 11.09
Zavest o korupciji se bo dvignila,če bo naš šolski sistem uvedel vzgojno izobraževanje o posledicah in obstoju korupcije.Že mladim ljudem moramo to grožnjo ucepiti z vzgojo,da se bodo zavedali posledic.Na kratki rok je pa potrebno iz tega naslova spremeniti zakonodajo,tako da bo oseba strogo kaznovana in odvzeta pravica do službe v kateri je producirala korupcijo.Stvar,da se to reši je v celoti na zakonodajo in v pravnem sistemo.
ugrica
05. 07. 2007 10.54
Smatram,da protikorupciska komisija institucionalno glede na pomembnost njenega cilja ni ustrezno uzakonjena njena funkcija v naši družbi in državi.Ravno zato se nekateri krčevito trudijo da bi jo suspendirali.V tej obliki njene legalizacije je to možno.Ker tu ne gre za interes vlade toliko,kakšne kompotence bo komisija imela,ali bo sploh obstajala,kod interes državljano.Kajti državljani bodo tisti,ki bodo vlekli ta kratko,če se korupcija raspase po vseh forah življenja,kod je naprimer v Bosni,ko ne moreš priti do zdravnika,če mu ne pokažeš denarnice.Potem v latinski ameriki,kjer je korupcija na takšnem nivoju,da za denar kradejo tudi otroke,ubijajo ljudi,lažno pričajo,krivično sodijo na sodiščih itd.itd.Tisti,ki se toliko borijo proti korupciski komisiji,nič pa ne storijo za njeno bolšo možnost do dela,se dejansko bojujejo za južno latino ameriški sistem družbenih odnosov kapitala.Torej so državljani Slovenije še tako zainteresirani,da protikorupciska komisija ostane.Zato bi jo bilo trebalo institucionalizirati,kod neodvisno institucijo,ki ne bo v funkciji sestavnega dela vlade,pač pa v funkciji državljanov.Zato bi državljani organe protikorupciske komisije morali voliti na volitvah in ta komisija bi bila potem odgovorna državljanom RS,kod je naprimer vlada odgovorna državljanom republike Slovenije.
hinko.murovec@siol.net
04. 07. 2007 18.44
Spoštovani g. Polons / 04.07.2007 / 18:08, kako pa , oziroma kdo. Kradejo in goljufajo na veliko lahko le tisti, ki imajo dostope in zveze . Torej bi morali izrekati sodbe sami sebi, nadzirati in loviti sami sebe itd. Ne tu na tem področju v Sloveniji sami praktično ni nikogar, ki bi lahko kaj naredil. Vsi , ki imajo moč so v te lopovščine tudi vpleteni ali jih vodijo skratka smo v deželi kateri vlada denar, poznanstvo in pokvarjenost. Kaznovan bo kurji tat, lopov ki ukrade milijone sigurno nikoli . To je pravna država Slovenija. LP
Heinke
04. 07. 2007 18.08
Če se ozremo po naših cestah, hišah in plačah vidimo na prvi pogled, da nekaj ne štima. Povprečna plača v slo je 800 € cene za stanovanja se gibljejo od 100.000 € naprej, ceste so polne dragih avtomobilov. V tej temi skoraj ni komentarjev. Nauk, ljudi bo treba prisiliti, drugače ne bo šlo, seveda z učinkovitimi denarnimi kaznimi, ali zaporom. Samo najprej bo treba sodišča usposobiti, pridobiti zaupanje ljudi, učinkovit kader za odkrivanje korupcije, no potem bomo pa morda EU ujeli za rep na tem področju.
Dejan Keuc
04. 07. 2007 14.58
Zdaj pa res ne razumem. A ni blo včeraj na 24ur zvečer, da Kosova komisija ostaja do 2010 leta...?! ..
hinko.murovec@siol.net
04. 07. 2007 12.53
G. Moro, ne pozabit še na " ta rdeče " in mednarodno komunistično zaroto. OECD je samo organ KP pod krinko in je podal svoje mišljenje v podporo Ropu. ITD. Brez zamere toda Vi in še nekateri ste natorični bebci, žal se opravičujem. LP