Obletnico so v stranki zaznamovali že junija s slavnostno akademijo na prvem taboru NSi, ko je 59-letni Bajuk tudi napovedal, da se vladavina LDS izteka in da bo Nova Slovenija, ki sicer ne namerava vstopiti v vlado, v kateri koalicija Slovenija ne bo imela glavne besede, na parlamentarnih volitvah prihodnje leto povečala zastopstvo v državnem zboru.
Nova Slovenija, ki sedaj šteje okoli 8500 članov, ima kratko, a politično pestro zgodovino. Nastala je dva in pol meseca pred jesenskimi parlamentarnimi volitvami leta 2000 ter po razpadu vladajoče koalicije. Razlog za nastanek stranke je bilo spoznanje, da je prava pot tista, ki vodi proč od "frontovske politike", zato so se bliskovito organizirali in novoustanovljeno stranko v nekaj tednih pripeljali v parlament, je na omenjenem taboru razloge za ustanovitev povzel strankin predsednik.
"Vroče je, a predvsem nam je toplo v srcu, meni pa še prav posebno, ko sem videl, s kakšnim navdušenjem danes poskušamo začeti neko novo gibanje v slovenskem političnem prostoru." S temi besedami je pred natanko tremi leti Andrej Bajuk pozdravil zbrane na ustanovitvenem kongresu Nove Slovenije.
Bajuk je bil takrat predsednik vlade, med pobudniki pa je bil tudi takratni zunanji minister Lojze Peterle. Oba sta izstopila iz združene slovenske ljudske in krščanske stranke, ker nista podprla proporcionalnega volilnega sistema.
Čeprav je bila stranka ustanovljena le dobra dva meseca pred parlamentarnimi volitvami, je dobila osem poslanskih sedežev, vendar se je morala preseliti v opozicijo. Bajuk je mesto predsednika vlade predal Drnovšku.
"Gre za trdno jedro LDS-a, ki si je izborilo največ zase, pobrali so tudi ocvirke iz potice," je takrat ocenil razmere Lojze Peterle.
Zdaj stranka napoveduje konec vladavine liberalne demokracije. V parlamentu želijo zasesti več mest, na evropskih parlamentarnih volitvah pa bodo, če bo temu naklonjeno javno mnenje, kandidirali s socialdemokrati. Z njimi tudi sodelujejo v okviru koalicije Slovenija.
"Če bodo javnomnenjske raziskave pokazale, da bi dobili več podpore, če bi kandidirali skupaj, potem bomo nastopili skupaj, sicer pa ne. V tem trenutku pa lahko rečem, da bo Lojze Peterle zagotovo nosilec naše liste," je povedal Alojz Sok, podpredsednik Nove Slovenije.
Tudi sodelovanja z ljudsko stranko na volitvah ne izključujejo, a bi ta morala potem izstopiti iz koalicije.
Rezultati raziskav Dela Stik in Politbarometra za eno leto - od junija 2002 do julija 2003 - kažejo, da podpora novi Sloveniji po nekaj padcih spet narašča.
Po raziskavi Dela Stik za ta mesec pa bi Nova Slovenija med osmimi strankami na volitvah zasedla četrto mesto. Največ glasov bi dobila liberalna demokracija, dobrih 24 odstotkov, socialdemokrati slabih 11 odstotkov, združena lista bi dobila dobrih 7 odstotkov, Nova Slovenija slabih 7, ljudska stranka dobrih 5 odstotkov, stranka mladih slabe 4, DeSUS tri odstotke in pol in nacionalna stranka dobre 3 odstotke.