Slovenija

Trgovci bodo dobili dodatek

Ljubljana, 15. 07. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Po skoraj enoletnem pogajanju o povečanju dodatkov za nedeljsko delo v prodajalnah so predstavniki delodajalcev in delojemalcev podpisali aneks h kolektivni pogodbi dejavnosti trgovine. DZ pa je razpisal referendum o odpiralnem času trgovin, ki bo 21. septembra.

S 1. julijem letos se bodo dodatki za delo ob manj ugodnem delovnem času povečali na 65 odstotkov, s 1. januarjem 2004 pa na 75 odstotkov.

Po besedah predsednika Združenja trgovine pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) Stanislava Brodnjaka imajo zaposleni v trgovini sedaj najvišje dodatke za nedeljsko delo v gospodarstvu.

Kot je na današnji novinarski konferenci po podpisu pogodbe na GZS še povedal Brodnjak, so delodajalci sedaj izpolnili pogoj, ki ga je postavil sindikat, zato meni, da je referendum o zaprtju prodajaln v nedeljo nepotreben. "Mislim, da smo naredili maksimalno, kar je v trgovinski dejavnosti mogoče in s tem dodatkom postali po uradnih podatkih tudi prvi v gospodarstvu glede dodatkov za nedeljsko delo. Menimo še, da smo s tem našli vmesno rešitev med zahtevami in možnostmi, ki nekako še omogočajo preživetje trgovskih subjektov," je povedal Brodnjak.

Trgovci so po Brodnjakovih beseah s tem napravili vse, da bi bil strošek za referendum, ki ga plačajo davkoplačevalci, nepotreben. Kot je poudaril, tako tudi ne morejo prevzeti odgovornosti za morebitno odpuščanje delavcev.

Predsednik Sindikata delavcev trgovine pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije Franci Lavrač je povedal, da se pogajanja o večjih dodatkih za nedeljsko delo vlečejo že dve leti in pet mesecev. Izrazil je obžalovanje, da je do podpisa spremembe kolektivne pogodbe prišlo šele zdaj, glede referenduma pa povedal, da se "kolesa nazaj ne da zavrteti". Aktivnosti za referendum se tako nadaljujejo. Lavrač je ponovno poudaril, da gre pri referendumu za vprašanje odpiralnega časa in ne za dodatke za delo v manj ugodnem delovnem času. Dodal je še, da sindikat z referendumom ne zapira prodajaln v nedeljo, ampak jih le omejuje.

Predsednik sekcije trgovcev pri Združenju delodajalcev Slovenije pri GZS Marjan Sedej je povedal, da pomeni današnji podpis spremembe kolektivne pogodbe, s katerim so se končala dolgotrajna pogajanja, dogovor med kapitalom in delom, kar je prava oblika partnerskega dogovarjanja.

Podpis sprememb kolektivne pogodbe je pozdravil tudi predsednik Konfederacije sindikatov 90 Slovenije - Sindikat trgovine Slovenije Dean Cividini, ki je poudaril, da je njihov sindikat ta način zagovarjali ves čas. Res pa je, da bi problem lahko rešili že pred časom, je dodal.

Referendum bo 21. septembra

Državni zbor je na podlagi zahteve 40.000 volivcev sprejel odlok o razpisu predhodnega zakonodajnega referenduma v zvezi s predlogom zakona o spremembi zakona o trgovini. Državljanke in državljani se bodo tako o obratovalnem času prodajaln oziroma o tem, ali naj bodo te odprte največ do deset nedelj v letu, odločali v nedeljo, 21. septembra, roki za referendumska opravila pa bodo začeli teči 16. avgusta.

Referendumsko vprašanje se bo glasilo: "Ali ste zato, da se v predlogu zakona o spremembi zakona o trgovini določi, da so prodajalne za nujne življenjske artikle odprte največ do deset nedelj v letu, razen bencinskih servisov, prodajaln v bolnišnicah, hotelih, na letališčih, mejnih prehodih ter železniških in avtobusnih postajah, z omejeno površino, ki so lahko odprte brez omejitev?".