Slovenija

Poklukar zavrnil vpletenost v preiskavo gostinca, ki ga sumijo trgovine z ljudmi

Kobarid, 16. 05. 2025 06.25 | Posodobljeno pred 31 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Kobariški gostinec Aleš Hvala je osumljen trgovine z belim blagom. Več filipinskih delavcev naj bi po prihodu v Slovenijo posredoval drugemu gostincu, kjer naj bi jih izkoriščali in trpinčili. Delavci so od slednjega pobegnili, nato pa pridobili uradni status žrtve trgovine z ljudmi. Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je v izjavi za medije zanikal vpletenost v preiskavo zoper gostinca Hvalo. Po poročanju medijev naj bi bili na ministrstvu tudi seznanjeni, da policija Hvalo preiskuje. Na policiji so poudarili, da osebne in druge zveze med posamezniki ne vplivajo na postopke policijskih preiskav. Minister Luka Mesec pa si želi, da policija in specializirano državno tožilstvo primer čim prej do konca raziščeta.

Kot so razkrili v oddaji Tarča, je na notranjem ministrstvu konec aprila 2024 potekal sestanek o kobariškem gostincu Alešu Hvali, ki je novačil filipinske delavce kot ceneno delovno silo proti plačilu okoli 3000 do 5000 evrov. V novačenju so prepoznali vse elemente trgovine z ljudmi.

Nov primer izkoriščanja delavcev (fotografija je simbolična)
Nov primer izkoriščanja delavcev (fotografija je simbolična) FOTO: Dreamstime

Hvala je sicer bližnji sorodnik vodje kabineta ministra za notranje zadeve Nataše Hvala Ivančič

Po tem, ko so se na uslužbenca ministrstva za zunanje zadeve obrnili filipinski delavci, je ta kršitev prijavil policiji, nakar je Hvala ob obisku ministrstva za zunanje zadeve poizvedoval, kdo ga je prijavil.

V začetku maja je filipinska ambasada na Dunaju objavila, da je desetim delavcem v Sloveniji, domnevno žrtvam trgovine z ljudmi, zagotovila finančno pomoč.

 V zapisu ambasade piše, da so bili leta 2023 rekrutirani kot hotelski in gostinski delavci, nato pa premeščeni k drugemu delodajalcu, lastniku gostišča Ribič v Portorožu Damirju Pribacu, kjer so delali v nečloveških pogojih.

Po pričevanjih delavcev so jih nadrejeni trpinčili, plačali pa manj, kot jim je bilo obljubljeno. Delali so po 16 ur na dan, včasih brez premora. Hvala in Pribac sta kršitve zanikala, minister za delo Luka Mesec in glavna inšpektorica inšpektorata za delo Katja Čoh Kragolnik pa sta med drugim potrdila, da je bil pri obeh gostincih večkrat opravljen inšpekcijski nadzor, preiskava pa še poteka.

Jušić in Poklukar gostinca Hvalo poznata, lani sta ga z delegacijo tudi obiskala.
Jušić in Poklukar gostinca Hvalo poznata, lani sta ga z delegacijo tudi obiskala. FOTO: Policija

Poklukar in takratni šef Policije sredi preiskave pri Hvali

Minister Poklukar in zdaj že nekdanji šef policije Senad Jušić sta se z delegacijo lani, sredi policijske preiskave Hvale, odpravila v njegovo gostišče. Tako Poklukar kot Jušić Hvalo poznata iz srednješolskih časov. Poleg tega je Hvala bližnji sorodnik vodje kabineta ministra za notranje zadeve.

"Zelo odločno zanikam kakršnokoli vpletenost v ta postopek in insinuacije, da sem v postopku zoper Hvalo karkoli kot minister za notranje zadeve vplival ali vedel o tem in postopkih, ki jih izvaja slovenska policija," je poudaril danes. Informiranost o policijskih postopkih ni pristojnost ministra, je poudaril Poklukar.

Prav tako je zanikal, da bi o postopkih kaj vedela vodja njegovega kabineta. Če bi vedel, da je Hvala v postopku, njegove restavracije zagotovo ne bi obiskal, je zagotovil.

S Hvalo, ki je zgolj njegov znanec, nima nobenih rednih stikov. Kadarkoli pa njegovo restavracijo obišče, račun plača, je poudaril. Pri tem je dodal, da je gostišče javni objekt, on pa ne more vedeti, ali je del preiskave. "Ko grem v katerikoli lokal, tudi ne vem, kaj se tam dogaja," je ponazoril.

Poklukar je poudaril, da pozivov k odstopu ne razume. Policija in tožilstvo morata najprej preiskati, kaj se je v zvezi s tem dogajalo. Če postopek policije ne bi bil odprt, bi kot minister odredil izredni strokovni nadzor, zdaj pa te možnosti nima.

Dodal je, da služba za preprečevanje in boj proti trgovini z ljudmi na ministrstvu dobro deluje, saj so za vse žrtve takoj poskrbeli. Hvali namreč očitajo, da je več filipinskih delavcev po prihodu v Slovenijo posredoval drugemu gostincu, kjer naj bi jih izkoriščali in trpinčili. Delavci so od slednjega pobegnili, nato pa pridobili uradni status žrtve trgovine z ljudmi.

Mesec: Pristojni naj primer čim prej raziščejo

Po pojasnilih ministra Mesca je delanje zaključkov o tem, da je bil Hvala predhodno obveščen o predkazenskem postopku, preuranjeno. "Ne vem, s kakšnimi informacijami je razpolagal minister Poklukar, niti ne vem, kakšne informacije je kdor koli od vpletenih predajal naprej. Mislim, da je treba primer raziskati, preden lahko kakšno črto potegnemo," je dejal.

Po poročanju Tarče lahko Hvala uradno še naprej zaposluje tuje delavce. To bi mu lahko preprečil Inšpektorat RS za delo, a inšpektorji v opravljenih nadzorih niso ugotovili hujših kršitev. V odločbi iz januarja letos so mu namesto denarnih kazni izrekli samo opomine.

Razlog, da inšpektorat ni zaznal večjih prekrškovnih ugotovitev, je po besedah ministra Mesca v tem, da so "ti delavci dostikrat ustrahovani, poberejo jim potne liste, ne spregovorijo z inšpektorji ali pa se pred njimi celo skrijejo".

"Delavci si enostavno z institucijami dostikrat ne upajo govoriti, ker so v državi, ki je nekaj tisoč kilometrov oddaljena od njihovega doma, kjer nikogar ne poznajo in kjer je njihova glavna socialna vez delodajalec, s katerim so v čudnem odnosu," je navedel Mesec in dodal, da so lahko delavci pri delodajalcu tudi v dolgovih zaradi stroškov prihoda v Slovenijo, ki jih morajo odplačati.

Na vprašanje, ali je inšpektorat storil napako s tem, da ni glede na podane sume opravil nadzora skupaj s policijo, pa je Mesec pojasnil, da so "vsak po svoje izvajali nadzore".

"Inšpektorat neprestano spodbujamo k temu, da delajo skupne akcije s policijo, finančno upravo in specializiranim državnim tožilstvom, ker vsak je odgovoren za svoj del zakonodaje. Ko se pogovarjamo o trgovini z ljudmi, je pristojna policija, za to ni pristojen inšpektorat za delo, ampak da bi lahko primere, kot je ta, kjer so sumi zelo jasni, izpeljali do konca, je nujno, da so tam prisotni vsi, se pravi tako inšpektorji za delo kot policija hkrati," je zatrdil minister.

Ob tem je izrazil upanje, da bosta policija in specializirano državno tožilstvo celotno zgodbo čim prej raziskala. "Trgovina z ljudmi je kaznivo dejanje. V tem primeru bodo tisti, ki so na ta način služili, morali odgovarjati," je dodal.

Po ministrovi oceni bodo morali v prihodnje v teh primerih tudi poostriti policijski nadzor. O tem, kako bodo to naredili, pa morajo opraviti pogovore s policijo in notranjim ministrstvom, je dejal.

Da bi takšne zgodbe v preteklosti preprečili, na ministrstvu izvajajo aktivnosti za podpis memoranduma med Slovenijo in Filipini o sodelovanju na področju zaposlovanja. "Ker filipinski delavci zdaj prihajajo po zelo čudnih poteh, poskušamo te poti formalizirati, se pravi, da bi prišli preko njihovega in našega zavoda za zaposlovanje. Na ta način bi stvari postale bistveno bolj jasne, za njih pa tudi varne," je poudaril Mesec.

Kaj pravi Policija?

Iz Policije so sporočili, da trgovina z ljudmi ostaja ena najbolj prikritih in kompleksnih oblik kriminala današnjega časa in da vsak zaznam primer obravnavajo z navečjo mero resnosti. 

"Pri preiskovanju tovrstnih primerov si prizadevamo kar najhitreje poskrbeti za zaščito žrtev in odkriti storilce tovrstnih nizkotnih dejanj," še trdijo. Ob tem zagotavljajo, da morebitne osebne, sorodstvene ali druge zveze med posamezniki ne vplivajo na potek policijske preiskave. "Policija svoje delo opravlja v okviru zakonskih pristojnosti in ob usmerjanju Specializiranega državnega tožilstva RS oziroma drugih tožilstev, ki so edini pristojni, da vodijo in usmerjajo predkazenske postopke. O konkretnih predkazenskih postopkih pa ne obveščamo ministra ali drugih za to nepristojnih oseb." 

Priznavajo, da je odkrivanje in preiskovanje takih kaznivih dejanj dolgotrajno in zapleteno, vse večjo vlogo pa imajo tudi digitalne plaftorme, ki se uporablajajo za oglaševanje, novačenje in zavajanje žrtev. 

Leta 2024 je so v Policiji zaznali 43 sumov kaznivih dejanj trgovine z ljudmi. Od tega so jih potrdili 18 in podali ustrezne kazenske ovadbe. V 12 primerih so na tožilstvo poslali poročila, saj dokazi niso zadostovali za podajo ovadbe. 13 primerov je še vedno v fazi preiskave.

"Slovenija ostaja predvsem tranzitna država, skozi katero potekajo poti žrtev iz jugovzhodne Evrope proti zahodnim državam, hkrati pa postaja tudi ciljna država, kjer prihaja do izkoriščanja tujih državljanov. Policija najpogosteje zaznava primere spolnega izkoriščanja in prisilne prostitucije, a so vse pogostejše tudi oblike prisilnega dela in prisilnih porok," še pojasnjujejo na Policiji, kjer pozivajo k prijavi ob zaznanem sumu trgovine z ljudmi ali izkoriščanja. 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
KOMENTARJI (426)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Smuuki
19. 05. 2025 16.35
+2
Precej po domače gre to med sošolci. To razumejo kot da si lahko dovolijo vse
mamma mia
17. 05. 2025 15.12
+2
Najboljša kazen bi bila ,da ga prijatelj zaposli kot kuharja zraven sodelavcev Filipincev.Šolo ima ustrezno.
MARATONEC1
17. 05. 2025 14.56
+2
Gremo beli noski na bandzi dzamping !!!!!!!🙊🙊🙊🙊🙊
mamma mia
17. 05. 2025 13.13
+2
Še dobro ,da že po naravi gleda vstran.Človek res nič ne vidi,tudi če bi hotel.Zato pa je najprimernejši za to delo.
Mateja88
17. 05. 2025 15.02
+2
Tako je ko si 'razgledan' oz. imaš, 'razširjen pogled'. ; D
mamma mia
17. 05. 2025 13.07
+1
Vsaj "dobro reklamo" si je naredil ta "pošteni"gostinec.Super popotnica v novo turistično sezono.Gotof je!
raptor2
17. 05. 2025 12.29
+2
Ce se na googlu gostincu da oceno 1, bo imel majn prometa, posledicno bo manj izkoriscanja.
mamma mia
17. 05. 2025 12.16
+1
Kaj pa naj drugega kot zavrne namigovonja?Čeprav vsi poznamo resnico.Se mu je jezik precej zapletal pred kamero,kjer je želel stvar minimilizirati.Njegova piarovka pa le čakala,da je ne potunka do dna.Greznica!
jutri_pa_res
17. 05. 2025 10.37
+1
Eno stvar mora Filipinec vedeti: Če mu nekdo plača stroške poti do Slo in bivanje do začetka dela pri delodajalcu, potem bo temu ta znesek dolžan in ga mora nekako odplačati. Plus agencija je tam, da še zraven seveda kaj zasluži...Torej še enkrat, rešitev je le v tem, da se prepove, da te stroške agenciji pokrije delodajalec, ker tisti trenutek postane Filipinec delodajalcu dolžan. Naj si pot plačajo sami, mogoče s pomočjo družine ali kakorkoli. Celo Afriški emigranti tihotapcem baje zmorejo plačati po par tisočakov...
jutri_pa_res
17. 05. 2025 10.48
+0
Drugače pa, pred par desetletji (pred EU) se mi je zgodilo, da me je v Avstriji oglobila policija, seveda je obvezno plačilo na samem kraju. Izmotaval sem se, da nimam toliko Šilingov in da bom plačal od doma po položnici...Ni šanse, povedali so mi, da mi odvzemajo potni list in mi dali naslov prefekture ali kaj že v Gradcu, kamor naj pridem plačat in po potni list. Nakar sem še malo iskal po avtu in nekje izkopal tiste Šilinge...Tudi naši sedaj s tujci izven EU mislim, da ravnajo enako...Tako da odvzem potnega lista nekomu, ki ti je dolžan, ni takšen baubau...
yanay
17. 05. 2025 10.54
+3
Če delodajalec potrebuje delavce, bo storil tudi to, da mu plača pot do sem. Kako se to kompenzira, je stvar obeh strani. Če je pa vmesna točka posrednik, je problem še večji, če delavec posredniku plača za prihod v Slovenijo, posrednik pa še od delodajalca zahteva plačilo za posredovanje. In to se dogaja, na žalost!
mamma mia
17. 05. 2025 12.19
+3
Ti si storil prekršek,Filipininec ga ni.On je samo roba,ki si ga prodajajo mes seboj gostinci Kot nekdaj sužnje.
cakra
17. 05. 2025 14.57
+1
JUTRI PA RES kaj je z tabo na robe tu ne gre za to kar pišeš poglej tarčo. Delavce so celo pretepali to je hudo narobe smrdi po suženjstvo, ki je povezan sam vrh politike.
NeXadileC
17. 05. 2025 08.25
+1
Normalno da je zavrnil. Vse vedno zavračajo. Drugega ni pričakovati.
iziizi
17. 05. 2025 08.17
+1
Zaščiten vpivnez
Študent-ka
17. 05. 2025 08.15
+6
Upam ,da bodo tisti ,ki trgujejo z ljudmi kaznovani z najvišjo stopnjo kazni. Koliko kriminalne energije tiči v teh ljudeh ki preprodajajo ljudi ,niti kanček spoštovanja in sočutja nimajo do teh ubogih ljudi .
kiropraktik
17. 05. 2025 08.12
+1
To se je dogajalo ravno v času, ko je Pokljukar iskal Robijevo identiteto!
TEDYC
17. 05. 2025 08.11
+3
Afera za afero. Kdo lahko to še gleda!? Gremo 8 marc in kolesarji, ane, vi ste "naši"!
Duh8
17. 05. 2025 08.09
+4
Če imamo take delodajalce kot je ta Hvala ni čudno da v gostinstvu, turizmu nihče ne želi delati. Sicer pa večina delodajalcev v Sloveniji izkorišča ljudi. Naše ali tuje. Vse plačano minimalno, da si 25 ur na razpolago 6 dni v tednu in da slučajno ne zboliš. O odnosu , pogodbah....škoda besed . V glavnem ena velika katastrofa na področju zaposlovanja. Z ljudmi delajo kot svinja z mehom.
MARATONEC1
16. 05. 2025 21.54
+9
Ali je bil danes v Ljubljani skok ali polet ????!!!?????.⛔️⛔️⛔️🐑🐑🐑⛔️⛔️⛔️⛔️🐑🐑🐑⛔️⛔️⛔️⛔️🐑🐑⛔️⛔️🐑⛔️
Smuuki
16. 05. 2025 21.51
+4
On zanika vse. Rezultati govorijo drugače. Komu je za verjeti? Njegovim izmišljotinam ali realnemu stanju
zarjagregor
16. 05. 2025 21.50
+4
Jušići in Poklukar ...nedotakljivi
BigPandaBear
16. 05. 2025 21.47
+4
Poglejte si, kako ta "gostinec" odpisuje negativnim komentarjem na google mnenjih pod njegovim hotelom oz gostilno. Psihopat.
NeXadileC
17. 05. 2025 08.47
+3
Res je, na negativne komentarje, ki jih ne bom osebno komentiral, se odziva z užaljenostjo na otroşlški ravni. Zelo kontraverzno.
jutri_pa_res
16. 05. 2025 21.47
+4
Kakor to izgleda, je treba prepovedati, da delodajalec plača agenciji stroške prihoda delavca. Naj si migranti stroške poti plačajo sami in potem ne bodo delodajalcu ničesar dolžni. Enako prepovedati kadrovske štipendije za študij, ker je potem delavec nekaj let obvezen delati pri tistem delodajalcu, je torej suženj...
Hud Robin
16. 05. 2025 21.11
+12
Noro, kaj se odkrije pri nas, ko nekdo malo pobrska pod navidezno "vsejevredu" fasado. Prav bolano, pri koritu vse prepleteno in zavezano. Kot ponavadi, priznal ne bo nihče nič. Država smo, ki je praktično zašla.