Danes bi se moral začeti uporabljati zakon o spremembah zakona o trgovini, po katerem bi bila prihodnja nedelja, 19. septembra, prva nedelja, ko bi trgovine ostale zaprte.
Vendar pa trgovine zaenkrat še lahko ostajajo odprte vseh sedem dni v tednu, saj je ustavno sodišče v začetku julija začasno zadržalo izvajanje dela 6. člena omenjenega zakona, ki določa, da se začnejo določbe zakona uporabljati s 15. septembrom. Pobudo za ustavno presojo zakona so vložila štiri podjetja, ki menijo, da jim nova ureditev krši podjetniško svobodo.
Ustavno sodišče tudi na dnevni red četrtkove seje zaenkrat še ni uvrstilo pobude za presojo ustavnosti zakona, ki so jo na ustavno sodišče vložile družbe Mercator, Era, Petrol in Kompas MTS. Ustavno sodišče je izvrševanje zakona sicer zadržalo zato, ker je ugotovilo, da so posledice, ki lahko nastanejo, če ustavno sodišče ne zadrži izvrševanja zakona, večje od tistih, ki nastanejo z zadržanjem zakona.
V Sindikatu delavcev trgovine pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije, ki je bil tudi pobudnik referenduma, na podlagi katerega je DZ februarja sprejel zakon o spremembah zakona o trgovini, pričakujejo, da bo ustavno sodišče takoj našlo čas za ustavno presojo. Kljub temu je predsednik sindikata Franci Lavrač, ki pričakuje, da bo sodišče odločilo skladno z referendumsko voljo volivcev, prepričan, da sodišče v predvolilnem času o tej temi ne bo odločalo.
V Združenju za trgovino pri Gospodarski zbornici Slovenije vztrajajo pri stališču, naj gospodarski subjekti sami odločajo o tem, kdaj bodo izvajali svojo gospodarsko dejavnost, seveda ob spoštovanju delovnopravne in ostale zakonodaje. Menijo, da je vmešavanje države v urejanje gospodarstva najslabša možnost. To je po mnenju sekretarja združenja Jožeta Kovača začetek procesa, ki ne pomeni svobodne ekonomske odločitve in prav tako ne samostojnosti gospodarskih subjektov.