Parlamentarci so v tem mandatu razrešili Miho Kordiša s predsedniškega mesta v odboru za delo in z mesta namestnika člana v preiskovalki o sumih političnega vmešavanja v delo policije. Razrešili so tudi Mojco Šetinc Pašek z mesta članice in šefinje preiskovalke o sumih nezakonitega financiranja političnih strank. Skupen imenovalec obeh je bil razdor z njunima strankama. Še eno podobno epizodo spremljamo v opoziciji.
"Glede na izjave, ki so bile oziroma niso bile podpisane, so sledile neke posledice. Med njimi je tudi to, da trije poslanci niso vabljeni na seje poslanskih skupin," je v torek povedala Jelka Godec, vodja poslancev SDS.
Kmalu po tem, ko Anže Logar, Eva Irgl in Dejan Kaloh stranki niso obljubili zvestobe s podpisom, so v stranki podali predlog za odvzem članstva v delovnih telesih. Ker jim to avtomatsko ne bi odvzelo tudi vodstvenih položajev, so ta teden podali še en predlog in namesto njih že predlagali nove člane.
"Mi iz poslanske skupine ne moremo izključiti določenih poslancev," je povedala Godčeva in dodala, da so zaradi nepodpisanih izjav "pač stekli določeni postopki".
Postopki bodo rezultirali tudi v znižanju plač trojice, ki jo je v bran vzela prva med poslanci. "Menim, da ima vsaka poslanka in vsak poslanec pravico in dolžnost, da sodeluje kot član. To se pravi, da ima glasovalno pravico tudi v vsaj enem delovnem telesu državnega zbora," je dejala predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič.
Ker da je praksa postala prepogosta, pravi, da bi morali razmisliti o spremembah poslovnika državnega zbora. "Da imajo tudi nepovezani poslanci, tisti, ki izstopijo in poslanske skupine, še vedno možnost sodelovati kot člani delovnih teles. Konec koncev, za to so bili izvoljeni," je dodala.
Njen razmislek je podprl tudi Borut Sajovic, vodja poslancev Gibanja Svobode. "Je pa treba vedeti na sistemski ravni, da mesta v delovnih telesih pripadajo poslanskim skupinam, ne posameznikom," je opomnil.
Zavoljo tega in tudi parlamentarnega gentlemanskega dogovora, da se v interne odločitve drugih strank ne vmešavajo, SDS-u ovir na predvidoma marčevskem plenarnem zasedanju, kot pravi Sajovic, ne bodo nastavljali.
Logar verjame, da njegovo poslansko delo ne bo okrnjeno
Poslanec Logar sicer verjame, da njegovo parlamentarno delo ne bo okrnjeno. "Kot poslanec lahko sodelujem na vseh sejah odborov in to nameravam početi tudi naprej," je dejal. Ob robu današnje okrogle mize društva Platforma sodelovanja je na vprašanje glede selitve v zadnjo klop dejal, da se to za zdaj še ni zgodilo, sicer pa je sedežni red zanj nepomemben, pomembno je le tisto, kar predstavljaš in poveš pri zastopanju svojih stališč.
Odnos stranke ga za zdaj ne moti, saj pravi, da je to pravica, ki jo ima vodstvo poslanske skupine, zato v tem ne vidi, da bi kakor koli ovirali njegovo delo poslanca in tudi ne namerava spremeniti načina svojega delovanja.
Glede morebitne prihodnje preobrazbe platforme v politično stranko tudi tokrat ni povedal nič novega. Dejal je, da bo verjetno številne ukrepe, ki jih bodo predlagali v njenem sklopu, zastopal tudi v državnem zboru, s tem pa bom po svojih najboljših močeh prispeval k temu, da v slovenskem političnem prostoru nekoliko "opilijo robove in ga pripeljejo v bolj zmerne vode".
Po besedah članice društva Romane Jordan je rdeča nit njihovega gibanja, da so odprti za povezovanje ter usmerjeni v prihodnost. Po državi želijo razpravljati z ljudmi o tem, česa bi se bilo treba lotiti, da bomo čez desetletje konkurenčna družba v vrhu Evropske unije. Na vprašanje, zakaj vztrajajo pri društvu, saj bi kot politična stranka lahko prispevali več, je Jordanova dejala, da so se za takšno obliko delovanja odločili, ker želijo delovati povezovalno in brez enostranske politične konotacije.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.