Računsko sodišče je opravilo revizijo poslovanja občine Tržič v letu 2003 in v omejenem obsegu v obdobju od 1. januarja do 30. septembra 2004. Z revizijo so želeli podati mnenje o izkazih zaključnega računa proračuna občine za leto 2003 in mnenje o pravilnosti poslovanja občine v letu 2003 in v omenjenem devetmesečnem obdobju leta 2004. Glede pravilnosti poslovanja v letu 2003 je sodišče občini izreklo negativno mnenje, za drugi dve postavki pa mnenje s pridržkom, je pojasnil predsednik računskega sodišča Igor Šoltes.
Šoltes: Nepravilnosti je mnogo
Šoltes je pojasnil, da je sodišče pri revidiranju pravilnosti poslovanja v letu 2003 ugotovilo, da je občina Tržič ravnala v pomembnem neskladju s predpisi, zato ji je izreklo negativno mnenje. Primerov nepravilnosti je mnogo, med drugim občina denimo ni sprejela ustreznih ukrepov za uravnoteženje proračuna, temveč je z asignacijskimi pogodbami določila plačilo investicijskih odhodkov v znesku 348 milijonov tolarjev v daljšem roku, kot je predpisan.
Nepravilnosti se nanašajo tudi na Ruparja
Pri revidiranju pravilnosti poslovanja v obdobju od januarja do septembra 2004 je računsko sodišče ugotovilo, da je občina med drugim v breme proračuna obračunala 163.000 tolarjev dohodnine od bonitete za uporabo službenega vozila v zasebne namene, čeprav določa pogodba, da se boniteta obračunava v breme uporabnika vozila. Kot je pojasnil Šoltes, gre v tem primeru za odgovorno osebo tržiške občine, torej župana Pavla Ruparja, v zvezi s tem pa so zaradi suma kaznivega dejanja podali naznanilo kriminalistični službi.
Občina se je prikrito zadolževala
Pri reviziji izkazov zaključnega računa proračuna za leto 2003 je računsko sodišče ugotovilo, da je v bilanci prihodkov in odhodkov občina prenizko izkazala 718.000 tolarjev prihodkov in 216.000 tolarjev odhodkov, ker ni evidentirala poslovnih dogodkov v skladu s sklenjeno pogodbo oz. ker ni evidentirala dogodkov v polnem - bruto - znesku. Ob tem je Šoltes opozoril, da je sodišče ugotovilo tudi prikrito zadolževanje občine v višini 348 milijonov tolarjev, kar bo bistveno vplivalo na izkazovanje odhodkov v naslednjem proračunskem letu.
Po ugotovitvah računskega sodišča sicer občine ubirajo druga pota za zadolževanje, ki se glede na ureditev ne obravnavajo kot zadolžitev, zato po Šoltesovih besedah govorijo o prikritem zadolževanju. Ta problem bi morala po njegovem mnenju država urediti v sklopu zakona o financiranju občin.
Tržič se mora odzvati
Računsko sodišče je od občine Tržič zahtevalo odzivno poročilo, v katerem mora občina v roku 90 dni izkazati ukrepe, ki se med drugim nanašajo na izboljšanje kontrolnega okolja in vzpostavitev notranjih kontrol, ki bodo zagotavljale pravočasno odkrivanje in preprečevanje nepravilnosti pri razvrščanju odhodkov, prodaji občinskega premoženja in stanovanj. Prav tako pri namenski rabi sredstev proračuna, novih nabavah, potrjevanju verodostojnosti knjigovodskih listin in oddaji javnih naročil.
V odzivnem poročilu bo morala občina izkazati tudi vračilo sredstev za nepravilno (iz proračuna) izplačano dohodnino od bonitete za uporabo službenega avtomobila v letu 2004. Med drugim pa računsko sodišče pričakuje še sprejem oz. dopolnitev internih aktov, ki urejajo področje javnega naročanja, je dodal Šoltes.