Odkar so zaradi zagotavljanja večje prometne varnosti v najdaljšem slovenskem enocevnem predoru Karavanke pred poletno sezono hitrost omejili na 50 kilometrov na uro ter omejili tovorni promet, so danes o varnosti v prihodnje za skupno mizo spregovorili slovenski in avstrijski strokovnjaki.
Omejitvam hitrosti in prometa bomo priča tudi naslednje leto
Glede usklajevanja kratkoročnih ukrepov, povezanih s prometnimi konicami v času turistične sezone, so se člani komisije dogovorili, da jih bodo začeli pripravljati za prihodnje leto že sedaj. Tako so se odločili, potem ko je obema stranema postalo jasno, da je treba trenutno stanje predora izboljšati kar se da hitro. Avstrijska stran je po besedah predstavnikov prometnega ministrstva predlagala tudi dodatno točko dnevnega reda, povezano s srednjeročno rešitvijo, ki pa nikakor ne vpliva na dolgoročne ukrepe. Gre za aktivnosti, povezane z optimizacijo prezračevanja v predoru, ki naj bi se končala do konca leta 2013, na tem področju pa oba upravljavca že intenzivno sodelujeta.
Tudi Avstrijci za gradnjo druge cevi
Naj spomnimo, da je predor, ki že dve desetletji povezuje sosedski državi, nevaren predvsem zato, ker ga sestavlja le ena sama cev. V primeru nesreče je umik možen le skozi vhodna portala, zato je slovenska vlada zavzela stališče, da se do aprila leta 2019 zgradi še druga predorska cev in ne le ubežni rov. Avstrijska stran je na srečanju poudarila, da načeloma ne nasprotuje drugi cevi, zato so se na komisiji dogovorili, da bodo za poenotenje kriterijev pri oceni načina nadgradnje predora Karavanke ustanovili skupno tehnično komisijo, ki bo svoje delo opravila do januarja 2012, nato pa bi bila na pristojni ravni sprejeta odločitev do marca 2012. Glavna naloga tehnične skupine bo oblikovanje skupnega kataloga kriterijev za presojo ter oblikovanje skupnega predloga, opredelila pa se bo tudi do multikriterialne analize predora Karavanke.
Druga cev pomembna tudi zaradi širitve EU na Balkan
Slovenska vlada je stališče glede nadgradnje predora Karavanke sprejela 25. avgusta. Ocenila je, da je izgradnja druge cevi do aprila 2019 optimalna rešitev nadgradnje, pri tem pa poudarila, da odločitev o gradnji druge cevi nikakor ne more biti le stvar ekonomske upravičenosti, temveč tudi morebitnih posledic, ki bi nastale v primeru požara v predoru.
Poleg varnostnih razlogov v prid izgradnji druge predorske cevi je po ocenah vlade treba upoštevati tudi dejstvo, da se bodo prometni tokovi ob širitvi EU na Zahodni Balkan zelo verjetno bistveno spremenili.
Trenutno je v obratovanju prva faza karavanškega predora, in sicer ena predorska cev od prvotno načrtovanih dveh. Glede na minimalne varnostne standarde, ki jih je EU predpisala v 2004, je treba predor do leta 2019 tudi ustrezno nadgraditi.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.