Slovenija

Tudi brez Mladića v EU?

Ljubljana/Bruselj, 11. 01. 2008 16.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Slovenski in srbski zunanji minister sta se strinjala, da aretacija Mladića ni pogoj za približevanje Srbije EU.

"Želimo si, da bi Srbija in EU že konec januarja podpisali sporazum o pridružitvi in sodelovanju. In to bomo skušali dopovedati tudi našim evropskim kolegom," je dejal vodja slovenske diplomacije Rupel.
"Želimo si, da bi Srbija in EU že konec januarja podpisali sporazum o pridružitvi in sodelovanju. In to bomo skušali dopovedati tudi našim evropskim kolegom," je dejal vodja slovenske diplomacije Rupel. FOTO: POP TV

Slovenski zunanji minister in predsedujoči svetu EU za splošne in zunanje zadeve Dimitrij Rupel in srbski zunanji minister Vuk Jeremić sta se danes po srečanju v Ljubljani strinjala, da mora Srbija čimprej podpisati sporazum o stabilizaciji in pridruževanju z Evropsko unijo.

Kot je na novinarski konferenci po srečanju dejal Rupel, bi lahko do podpisa sporazuma prišlo že na prvem letošnjem zasedanju zunanjih ministrov EU 28. januarja. "Težko stoodstotno napovem, da se bo to zgodilo, je pa precej možnosti," je dejal. Ob tem je napovedal, da bo o tem v prihodnjih dneh govoril z evropskimi kolegi, s katerimi bo poskušal doseči soglasje o podpisu sporazuma.

Srbija polno sodeluje s haaškim sodiščem, to namerava tudi v prihodnje, zatrjuje Jeremić.
Srbija polno sodeluje s haaškim sodiščem, to namerava tudi v prihodnje, zatrjuje Jeremić. FOTO: POP TV

Jeremić pa je zagotovil, da je pogoj za podpis sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju - polno sodelovanje z Mednarodnim sodiščem za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji - zdaj izpolnjen. "Srbija to razume in sprejema, Srbija se je zadnja leta za to zelo trudila, zdaj pa je ta pogoj izpolnjen," je dejal Jeremić na novinarski konferenci.

Srbija polno sodeluje s haaškim sodiščem, to namerava tudi v prihodnje in kar se tiče srbske vlade, je ta pogoj izpolnjen, je poudaril Jeremić. "Zato se veselimo izgradnje konsenza v Evropski uniji, ki bi potrdil to stališče srbske vlade, ki je tudi stališče slovenske vlade, katere podporo zelo cenimo," je dodal.

Jeremić je še pojasnil, da sta približevanje Srbije EU in reševanje prihodnjega statusa Kosova dva ločena procesa. "To je uradno stališče Bruslja in tudi uradno stališče Beograda," je poudaril.

Jeremić: Za nadaljevanje pogajanj glede Kosova

Zunanja ministra Slovenije in Srbije sta govorila tudi o vizumskih olajšavah za srbske državljane pri vstopu v schengenski prostor. Rupel je pri tem zagotovil, da si bo Slovenija kot predsedujoča EU prizadevala za čimprejšnjo ukinitev vizumov za države Zahodnega Balkana. Pri dvostranskem sodelovanju med državama je Jeremić pozdravil začetek pogajanj o sporazumu o socialnem varstvu. "Proces teče in gre v pravo smer," je poudaril.

Glede reševanja kosovskega vprašanja je Jeremić ponovil, da je Srbija pripravljena nadaljevati pogajanja o prihodnjem statusu te pokrajine. Pogajanja med Beogradom in Prištino pod okriljem trojke kontaktne skupine za Kosovo je označil za uspešna, popolnoma uspešna pa bi po njegovem bila, če bi pripeljala do kompromisne rešitve, sprejemljive za obe strani. "Trojka si je močno prizadevala, da bi zbližala obe strani, za razliko od (posebnega odposlanca ZN) Marttija Ahtisaarija, ki je bil v svojih prizadevanjih neuspešen," je menil srbski zunanji minister.

Jeremić je izrazil prepričanje, da je kompromisno rešitev za Kosovo možno najti le z nadaljevanjem pogajanj. "Dialog je edini način za dosego miru," je poudaril. Po njegovem mnenju bo v teh prizadevanjih EU odigrala pomembno vlogo, glede načrtovane napotitve civilne misije EU na Kosovo pa je dejal, da je za to potreben ustrezen pravni okvir. "Menimo, da je Varnostni svet ZN edini, ki da lahko ustrezen pravni okvir," je poudaril.

Rehn: Podpis sporazuma je mogoč

"Želimo pomagati Srbiji in njeni demokraciji, zato podpiram namero slovenskega predsedstva za vzpostavitev delovne skupine za pomoč Srbiji na poti v EU," je poudaril Rehn.
"Želimo pomagati Srbiji in njeni demokraciji, zato podpiram namero slovenskega predsedstva za vzpostavitev delovne skupine za pomoč Srbiji na poti v EU," je poudaril Rehn. FOTO: Dare Čekeliš

Podpis sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju s Srbijo 28. januarja v Bruslju je "velik izziv, a ni nemogoč", če bo Srbija popolnoma sodelovala s Haagom, je danes v Bruslju ocenil komisar za širitev Olli Rehn. Hkrati je poudaril, da je razočaran zaradi napačnega tolmačenja sporazuma v srbski politični razpravi.

Po navedbah virov blizu Evropske komisije sicer obstaja možnost, da bodo zunanji ministri EU v potrditev tega dejstva ti vprašanji tudi ločeno obravnavali. Zasedanje konec januarja naj bi bilo tako po tem scenariju posvečeno predvsem sporazumu s Srbijo, delovni skupini za Srbijo in dialogu o odpravi vizumov za Balkan.

V Srbiji se je nedavno pojavila retorika, v kateri se prihodnost Srbije v EU meša s statusom Kosova, in "reči moram, da je to razočaranje", je opozoril Rehn. "Proces evropske integracije in status Kosova sta ločena procesa. Sporazum o stabilizaciji in pridruževanju ne vpliva na ozemeljsko celovitost države," je poudaril.

"O statusu Kosova bo odločeno v drugem kontekstu," je poudaril komisar. Žalostno je, da je evropska prihodnost Srbije predmet "domačih iger za prevlado", to ni dobro za prihodnost Srbov, je menil komisar. "70 odstotkov ljudi v Srbiji podpira članstvo v EU," je poudaril.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (19)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

dr.psiho
14. 01. 2008 09.42
budda
13. 01. 2008 20.09
očitno nisi dojel kaj sem mislil...
dr.psiho
13. 01. 2008 16.05
AH BUDA DOVOLJ JE PAMETNO ČE POVEŠ KAJ PROTI SRBSKIH ZLOČINCEV.
budda
13. 01. 2008 12.18
kaj d.d. ne znaš kej pametnejšega povedat?
dr.psiho
13. 01. 2008 08.13
BUDA TI TAM TEKMUJEŠ,KJER SAM NAVAJAŠ!MIKIŠ IMA PRAV,TA EVROPA JE DANES PRAV ČUDNA,NAJBOLJE BI BILO TO SRANJE ZAPUSTITI (KAR PRAVI MIKIŠ) TUKAJ VEČ NI ŽIVLJENJA,KO SE ENKRAT ZAČNEJO POGAJANJE Z MORILCI,SRBIJA PA SE VEDNO SKRIVA MORILCE,KAR POMENI ,DA IMAJO ISTE CILJE=KAOS. RUPEL PA RES TEGA NEBI SMEL GOVORITI,ČE MISLI TAKO, NAJ KARADJIČA VZAME DOMOV IN NAJ GA IMA PRI SEBI. STAVIM SE DA BI RUPELJ KONČAL V SRBSKE BUREKU.
mikis@mail386.com
12. 01. 2008 18.56
Če se bo to zgodilo se bom izselil iz EU. Vojni zločinci nimajo kaj iskati.
peterb110@gmail.com
12. 01. 2008 17.17
Pa saj ne morem verjet. Pa ni ga vecjega NESPOSOBNEZA in KRETENA od Rupla. Spet je naredil sramoto Sloveniji. Ce bi njemu koga ubili, zlocinci pa se vedno nebi bili prijeti bi prekleto drugace razmisljal....KRETEN Koliko stranem bi zdaj rad lizal rit?
budda
12. 01. 2008 10.54
d.d a s krissom tekmuješ za kolajno v debilo-thonu? to bo tesn izid... a ne lubi bubi krissek;)
minnaema@yahoo.com
12. 01. 2008 10.52
Ej sam si ga "kreuzus" ali Vrag vedi, morda bo naša država kompas za vse Yu države in naprej v Balkan, ko bi vse želele biti v EU a dejstva so pač takšna, da tudi EU se bo v teh primerih delil na severni /ta naprednejši-in bogat &južni del takozvani "ta bolj revni del EU"&, kam bodo pa nas uvrščali-brez dvoma NE na sredino, temveč-tam, kjer so naše korenine in v kolikor nebi imeli stricev in tet (beri yugovine) ki trkajo " na vrata" in prosijo za vstop v EU nebi nas izvirna Šengenska EU mogla vmešavati v pretekli čas-(beri stvarne zgodovine),ki naj bi v tem primeru imela le novo ime. Dobro bi bilo, da bi ta moja trditev - bila zmota a bojim se da bo v praksi tako, da majhni spadajo skupaj -veliki in premožni pa spet skupaj -takšna bo EU leta 2011.
doki007@email.si
12. 01. 2008 09.09
ha ha ha ,..kaka pamet ,..mladić sam čaka EU samo da lažje spizdil na kajmanske otoke ,....!!! ----normalno tak zločinec ni ovira za vstop EU ,....!!!???? -kreteni pa ja ni rupel tut zraven ,..???
dr.psiho
12. 01. 2008 08.11
algebra ti si turška manjšina in to potrjuje znanost da imaš turške gene ,srbski sploh neobstajajo. nevarnost evropskim narodom je predstavljala vedno srbija, in zdaj ko se bojo stvari uredile boste tako majhni da boste lahko ogrožali le sebe. vzami ti kaj drugega v roke, politiki nis0o muhe enodnevnice. da pogledamo vaše sosede albanci ,hrvati, bošnjaki, bulgari ,romuni . kakor vidiš med temi narodi vas je treba razdeliti,šele po tem bo mir
dr.psiho
12. 01. 2008 08.02
ah pa ja brez mladiča ne bo šla srbija nikamor le v srednji vek,nerabimo srbije še v eu ju, naj grejo u pm
dr.psiho
12. 01. 2008 08.02
ah pa ja brez mladiča ne bo šla srbija nikamor le v srednji vek,nerabimo srbije še v eu ju, naj grejo u pm
Uroš S.
12. 01. 2008 06.22
Samo tako naj gre naprej kot gre sedaj pa bo dobro za Srbijo. Primer Kosovo, katerega si albanska manjsina zeli protipravno ter z golo silo prilastiti ze od masovnih demonstracij leta 1981, ne bi smel biti nagrajen, ker je v nasprotju z mednarodnim pravom ter negira ustroj pravne drzave. Ne samo Republike Srbije temvec vseh evropskih drzav. Zavedati se morajo, da albanci niso konstitutiven narod, kot so to Srbi, Hrvati in Bosnjaki(srbski muslimani) v Bosni, ampak so konsitutivna manjsina. Tako kot so Italiani v Sloveniji, Slovenci v Avstriji itn. Prevec nevaren presedan v mednarodnem pravu za mirno prihodnost. Pamet v roke, politiki so muhe enodnevnice.
saladin@email.si
11. 01. 2008 21.19
slovenskih 6minut slave...ozonsko lukno pa bo naredul Rupel :) - ustreza preimku
doki007@email.si
11. 01. 2008 18.58
kosir ,..ha ha ha ha ha ha ha........ect
kosir_maks
11. 01. 2008 18.55
Dokić007 : pa to su ti rođaci !! Šta sad galamiš, mudonja !!
doki007@email.si
11. 01. 2008 18.40
ha ha ha ha ,....kako sodelujejo ??,...kje sta pa zločinca karadžić in mladić,....???? ----dej rupel bodi malo karle del ponte ,....udari po mizi ,...da ti ne bodo srbjanci spet scat pelal ,...!!!!
kriss714@amis.net
11. 01. 2008 17.34
Kakor hočete, samo glejte, da se bo fuk jebenič skidal nazaj domov, pa da ne bo še en jugos ostal v sloveniji.