Slovenski zunanji minister in predsedujoči svetu EU za splošne in zunanje zadeve Dimitrij Rupel in srbski zunanji minister Vuk Jeremić sta se danes po srečanju v Ljubljani strinjala, da mora Srbija čimprej podpisati sporazum o stabilizaciji in pridruževanju z Evropsko unijo.
Kot je na novinarski konferenci po srečanju dejal Rupel, bi lahko do podpisa sporazuma prišlo že na prvem letošnjem zasedanju zunanjih ministrov EU 28. januarja. "Težko stoodstotno napovem, da se bo to zgodilo, je pa precej možnosti," je dejal. Ob tem je napovedal, da bo o tem v prihodnjih dneh govoril z evropskimi kolegi, s katerimi bo poskušal doseči soglasje o podpisu sporazuma.
Jeremić pa je zagotovil, da je pogoj za podpis sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju - polno sodelovanje z Mednarodnim sodiščem za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji - zdaj izpolnjen. "Srbija to razume in sprejema, Srbija se je zadnja leta za to zelo trudila, zdaj pa je ta pogoj izpolnjen," je dejal Jeremić na novinarski konferenci.
Srbija polno sodeluje s haaškim sodiščem, to namerava tudi v prihodnje in kar se tiče srbske vlade, je ta pogoj izpolnjen, je poudaril Jeremić. "Zato se veselimo izgradnje konsenza v Evropski uniji, ki bi potrdil to stališče srbske vlade, ki je tudi stališče slovenske vlade, katere podporo zelo cenimo," je dodal.
Jeremić je še pojasnil, da sta približevanje Srbije EU in reševanje prihodnjega statusa Kosova dva ločena procesa. "To je uradno stališče Bruslja in tudi uradno stališče Beograda," je poudaril.
Jeremić: Za nadaljevanje pogajanj glede Kosova
Glede reševanja kosovskega vprašanja je Jeremić ponovil, da je Srbija pripravljena nadaljevati pogajanja o prihodnjem statusu te pokrajine. Pogajanja med Beogradom in Prištino pod okriljem trojke kontaktne skupine za Kosovo je označil za uspešna, popolnoma uspešna pa bi po njegovem bila, če bi pripeljala do kompromisne rešitve, sprejemljive za obe strani. "Trojka si je močno prizadevala, da bi zbližala obe strani, za razliko od (posebnega odposlanca ZN) Marttija Ahtisaarija, ki je bil v svojih prizadevanjih neuspešen," je menil srbski zunanji minister.
Jeremić je izrazil prepričanje, da je kompromisno rešitev za Kosovo možno najti le z nadaljevanjem pogajanj. "Dialog je edini način za dosego miru," je poudaril. Po njegovem mnenju bo v teh prizadevanjih EU odigrala pomembno vlogo, glede načrtovane napotitve civilne misije EU na Kosovo pa je dejal, da je za to potreben ustrezen pravni okvir. "Menimo, da je Varnostni svet ZN edini, ki da lahko ustrezen pravni okvir," je poudaril.
Rehn: Podpis sporazuma je mogoč
Podpis sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju s Srbijo 28. januarja v Bruslju je "velik izziv, a ni nemogoč", če bo Srbija popolnoma sodelovala s Haagom, je danes v Bruslju ocenil komisar za širitev Olli Rehn. Hkrati je poudaril, da je razočaran zaradi napačnega tolmačenja sporazuma v srbski politični razpravi.
V Srbiji se je nedavno pojavila retorika, v kateri se prihodnost Srbije v EU meša s statusom Kosova, in "reči moram, da je to razočaranje", je opozoril Rehn. "Proces evropske integracije in status Kosova sta ločena procesa. Sporazum o stabilizaciji in pridruževanju ne vpliva na ozemeljsko celovitost države," je poudaril.
"O statusu Kosova bo odločeno v drugem kontekstu," je poudaril komisar. Žalostno je, da je evropska prihodnost Srbije predmet "domačih iger za prevlado", to ni dobro za prihodnost Srbov, je menil komisar. "70 odstotkov ljudi v Srbiji podpira članstvo v EU," je poudaril.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.