Za veliko večino voznikov je danes samoumevna uporaba varnostnega pasu, telefoniranju med vožnjo (z mobilnim telefonom v roki) pa se mnogi še vedno ne morejo upreti. Primernejša je uporaba naprav za prostoročno telefoniranje. Toda tudi ta način ni povsem neproblematičen. Kljub temu da ne gre za formalno prepovedano dejanje, na policiji upajo, da bodo vozniki " takšno ravnanje prepoznali kot negativno oziroma kot ravnanje, ki povečuje tveganja za nastanek prometnih nesreč."
Zato na policiji razmišljanja o strožjih zahtevah, ki bi se nanašale na motenje voznika med vožnjo. Po navedbah policije imajo v posameznih evropskih državah v prometnih zakonodajah že posebna poglavja, ki se nanašajo na vpliv različnih dejavnikov v povezavi z odvračanjem pozornosti voznika od vožnje. Nekatere države, na primer Japonska, Brazilija in Singapur, pa so prostoročno telefoniranje prepovedale.
Kako Slovenci uporabljajo možnost prostoročnega telefoniranja med vožnjo, pa so z anketo preverili na Javni agenciji RS za varnost in promet. Anketiranci so ocenili, da je tako pogovarjanje s sopotniki kot pogovor po mobilnem telefonu s prostoročno napravo najmanj moteča aktivnost med vožnjo. Ocenjujejo, da je uporaba naprave za prostoročno telefoniranje v vozilu varnejša kot telefoniranje brez nje. Glede podpore predlogov zakonov bi tako velika večina anketirancev podprla prepoved vsakršne uporabe mobilnega telefona (tudi z napravo za prostoročno telefoniranje).
Sicer pa na agenciji za varnost prometa pojasnjujejo, da je prostoročno telefoniranje ravno tako lahko nevarno kot telefoniranje z mobilnim telefonom, kajti vsak resen telefonski pogovor voznika povsem "okupira" in ni sposoben spremljanja dogajanja v prometu, saj je učinek kognitivnih sposobnosti govorjenja odvisen od stopnje emocij in kot tako zmanjšuje pozornost na dogajanje na cesti in povzroči spremenjen način vožnje.
Pogosto namreč voznik ne prilagodi hitrosti in se posledično prepozno odzove na zaviranje, ko se vozilo pred njim nenadoma ustavi. Iz poročila Evropskega sveta za varnost prometa je razvidno, da se reakcijski čas podaljša in nesreča je pogosto neizogibna. "Zagovarjamo, da je edino pravilno in tudi varno, da se v primeru nujnega pogovora ustavimo na postajališču, ugasnemo vozilo in klic opravimo v miru," so odločni na agenciji, kjer bodo z različnimi preventivnimi akcijami še v prihodnje opozarjali javnost na nevarnosti, ki prežijo na voznike med vožnjo.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.