Včeraj nekaj pred 12.30 so policisti prejeli obvestilo, da je na dvorišču podjetja Trimo v Trebnjem voznik tovornjaka pri odpiranju tovornega dela med tovorom opazil več oseb.
Policisti so se nemudoma odpravili na kraj in prijeli šest tujcev. Gre za pet državljanov Maroka in državljana Iraka.
Danes so nam iz novomeške policijske uprave sporočili, da naj bi se tujci najverjetneje na območju Srbije brez vednosti voznika skrili v tovorni del vozila slovenskih registrskih tablic. Voznik je včeraj v zgodnjih jutranjih urah nadaljeval pot proti Sloveniji.
Po zaključenem postopku in ugotovljenih okoliščinah izmika mejni kontroli na Obrežju, so policisti tujce odpeljali v Center za tujce.
Vseh šest je moških, so mlajši, dva sta mladoletna, so nam razložili policisti. Prav zaradi dveh mladoletnikov so nemudoma obvestili tudi center za socialno delo, ki je prevzel skrb za njiju.
Gorenak zahteval podatke o številkah
Vlada je sprejela odgovor na poslansko vprašanje poslanca SDS Vinka Gorenaka o stroških, povezanih z migranti v letu 2015. Ti so skupno znašali 20,2 milijona evrov, pri čemer je največ sredstev porabilo notranje ministrstvo. Vlada je sprejela tudi odlok o podaljšanju izvajanja ukrepov kriznega odzivanja v okviru pristojnosti policije.
Vlada je v odgovoru predstavila stroške dela ministrstva za notranje zadeve, Slovenske vojske (SV) in ministrstva za zdravje. Gre za materialne in ostale stroške, povezane z migrantskimi tokovi, in sicer na podlagi lani plačanih računov.
Stroški notranjega ministrstva so znašali 7,82 milijona evrov, SV 6,37 milijona, stroški Uprave RS za zaščito in reševanje pa 3,58 milijona. Skupni stroški za delo zdravstvenih organizacij so znašali slabe pol milijona evrov.
Od drugih državnih organov je največ porabilo ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, in sicer 1,65 milijona evrov. Ocenjeni stroški dela javnih uslužbencev uprave za zaščito in reševanje ter pripadnikov Civilne zaščite oziroma sil za zaščito, reševanje in pomoč znašajo 100.000 evrov mesečno.
Vlada je na seji sprejela tudi odlok o podaljšanju izvajanja ukrepov kriznega odzivanja v okviru pristojnosti policije. "Ker se razmere niso bistveno izboljšale in je pričakovati, da bo begunska kriza še trajala, so izpolnjeni pogoji za podaljšanje izvajanja sprejetih ukrepov kriznega odzivanja za tri mesece, in sicer od 15. februarja 2016 dalje," so navedli v vladi.
Vlada je pripravila tudi odgovor na vprašanje poslanca SDS Žana Mahniča, ki ga je zanimalo, ali bo vlada v primeru napadu na slovenskega državljana s strani migranta prevzela odgovornost in odstopila. "Glede na to, da je vlada izvedla ustrezne ukrepe in bo tako ravnala tudi v prihodnje, morebitnega napada ni mogoče obravnavati kot razlog za odstop," so navedli v odgovoru.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.