
Ko je slovenska vlada konec februarja potrdila 440 milijonov evrov vredno poroštvo za šesti blok Termoelektrarne Šoštanj, se je v javnosti znova pojavilo vprašanje, v čigavih rokah bo v resnici pristal denar za izgradnjo bloka Teš 6. Gradbišče je namreč sredi februarja prevzelo francosko podjetje Alstom, ki sicer sodeluje s slovenskimi podjetji, a naj bi v tem letu za montažo glavnega tehnološkega objekta v Šoštanj "uvozilo“ tudi več kot tisoč tujih delavcev.
Največ delavcev bo v Šoštanju konec leta
Kot so nam odgovorili predstavniki Termoelektrarne Šoštanj, je trenutno na gradbišču okoli 300 delavcev Primorja, RGP, Rudisa in njihovih podizvajalcev. Poleg teh je od sredine februarja dalje tam še 40 do 50 delavcev podjetja Alstom. "Število delavcev se bo glede na terminski načrt postopoma povečevalo, največ pa jih bo na gradbišču konec tega leta in prihodnje leto,“ pravijo. V največji letošnji konici in v prvi polovici leta 2014 naj bi na gradbišču delalo od 1.500 do 1.800 delavcev, večinoma tujcev. "Glavni izvajalec Alstom je sklepal posle za montiranje določenih komponent ter po do sedaj nam znanih podatkih sklepal pogodbe z delavci s Portugalske, Poljske, Nemčije, Bolgarije, Češke,“ je za 24ur.com informacijo potrdil Vojko Krneža, podžupan občine Šoštanj in predsednik Sveta za izboljšanje varnosti občanov.

V Sloveniji skoraj 120 tisoč brezposelnih, Teš 6 pa bodo gradili tujci?
Glede na to, da je v Sloveniji trenutno brez dela že okoli 120 tisoč ljudi, se ob velikem številu tujcev, ki prihajajo k nam, pojavlja vprašanje, ali ne bi bilo v interesu Slovenije, da bi na danem projektu zaposlili domače delavce. "To vprašanje smo jim zastavili tudi mi, a večina del, ki se bodo sedaj opravljala, so dela višje strokovne zahtevnosti,“ je pojasnil Krneža in kljub temu izpostavil nekatera lokalna podjetja, ki so oddala ponudbo in bodo najverjetneje tudi sprejeta. "Na naših skupnih srečanjih smo izpostavili tudi to, da želimo, da pri delih, kjer lahko uporabijo naša podjetja, to tudi storijo. Zaenkrat so dokazali ta interes,“ je dejal.
Leto dni intenzivnih priprav
Prihod tolikšnega števila tujih delavcev občini prinaša marsikatero spremembo in dodatne skrbi. "Mi se na prihod tega večjega števila tujih delavcev pripravljamo že kar nekaj časa, zadnje leto pa še posebej intenzivno,“ pravi podžupan in dodaja, da so občina, TEŠ in podjetje PV Invest podpisali tudi sporazum o načinu izvajanja nastanitev v ožji in širši lokalni skupnosti. "Pričakuje se, da bo od marca letos tukaj okoli 1800 delavcev ali več, ostali pa bodo do tri leta. Za njih smo poskrbeli tako, da urejamo njihove potrebe, po drugi strani pa zbiramo tudi ponudnike nastanitvenih zmogljivosti. To so tako zasebniki kot tudi podjetja, ki se s tem ukvarjajo, tako da bodo na našem območju ti ljudje živelo praktično nemoteno,“ pravi.
Ker pravijo, da bo varnost v konici gradbenih del še posebej pomembna, so sprejeli smernice za zagotovitev varnosti prebivalcev Šoštanja, varnosti v prometu in varnosti delavcev. Pripravili so že infrastrukturo, uredili nekaj dodatnih parkirnih mest, na gradbišču pa bodo postavili tudi zabojnik za prvo pomoč. V pomoč tujim delavcem s podjetjem PV Invest pripravljajo zbirni center oziroma vstopno točko. "Na občini smo pripravili prostor, kamor bo PV Invest namestil pisarno, kjer bodo ti delavci lahko dobili informacije tako o nastanitvah kot o občini sami. Izvedeli bodo več stvari, ne le stvari v zvezi z bivanjem, pač pa tudi glede raznih aktivnosti v prostem času,“ je dodal naš sogovornik.
Glede namestitev za delavce so v Tešu dodali, da to urejajo podjetja sama in da je tako tudi v primeru namestitev Alstomovih delavcev in delavcev vseh njegovih podizvajalcev. "Teš pri tem ne izvaja posredniške vloge,“ pravijo in dodajajo, da bodo na pobudo Občine Šoštanj vse iskalce namestitev napotili na vstopno točko, katere naloga bo, da na enem mestu zbere vse ponudbe možnih primernih nastanitev v lokalni skupnosti. Delavci bodo sicer večinoma nastanjeni v občinah Šoštanj in Velenje pri zasebnih ponudnikih nastanitev, čeprav nastanitvene možnosti iščejo vse do Žalca.

Protikorupcijska komisija opozarja na nepravilnosti
Za pojasnila glede gradnje novega bloka elektrarne in ne nazadnje tudi glede sumov protikorupcijske komisije v danem primeru smo se obrnili tudi na Alstom, a njihovih odgovorov še nismo prejeli. Kot je znano, je Komisija za preprečevanje korupcije v svojem poročilu med drugim ugotovila sume kaznivih dejanj, med katerimi sta tudi izdaja in neupravičena pridobitev poslovne tajnosti podjetju Alstom, ki je postal izbrani ponudnik. Omogočili so mu, da se je seznanil s poslovnimi skrivnostmi ponudnika konzorcija Siemens AG. Poleg tega vodstvo TEŠ 6 nadzornikom ni posredovalo vseh informacij in je prikazovalo nižje vrednosti pogodb. Vendar na KPK menijo, da odgovornost nosijo tudi nadzorniki, ki niso opravili svojega dela. Domnevne čudne posle vodilnih v TEŠ so pod drobnogled že vzeli kriminalisti, enako pa naj bi storili tudi na Dursu, saj so med drugim ugotovili nepravilnosti pri nakupu računalniške opreme, ki so jo kupovali prek posrednikov.
Projekt se je začel pred dobrimi šestimi leti ob predpostavki, da bo njegova vrednost okoli 600 milijonov evrov in takrat je bila odločitev po njegovem mnenju ustrezna. Vendar pa je medtem prišlo do bistvenih sprememb, do največje v letu 2009, in danes je vrednost projekta podvojena. Teš 6 naj bi po terminskem programu začel poskusno obratovati leta 2015.
KOMENTARJI (229)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.